Jesteś tutaj:Wywiady „Gminy muszą mieć swojego reprezentanta”
wtorek, 02 października 2018 18:10

„Gminy muszą mieć swojego reprezentanta”

  Materiał KWW Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe

Regionalista, działacz społeczny i propagator lokalnej historii, także przy wykorzystaniu interesujących sposobów – Bartosz Borowiak opowiada nam, dlaczego postanowił kandydować w tegorocznych wyborach.

Kandydat nr 1 na liście Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego z okręgu nr 5 – gminy Kiszkowo, Kłecko, Łubowo i Mieleszyn.

 

Zacznijmy od bardzo standardowego pytania – dlaczego zdecydował się Pan startować w tegorocznych wyborach?

Biorąc udział w wielu różnych spotkaniach, np. dotyczących turystyki i naszego sztandarowego produktu jakim jest Szlak Piastowskie, nie miałem do tej pory głosu, który miałby umocowanie prawne. Zdarzało mi się brać udział w dyskusjach wśród lokalnej społeczności, w których był poruszany temat dróg, tuczarni czy szpitala, jednakże zawsze mogłem tylko doradzić, do kogo się można udać z daną kwestią. Ten brak mocy sprawczej jest o tyle szczególny, że obecnie takie gminy jak Kłecko czy Mieleszyn, nie mają swojego reprezentanta w radzie powiatu.

To jakie są potrzeby gmin z tego okręgu? Mówimy tu rzecz jasna o całości – Kiszkowie, Kłecku, Łubowie i Mieleszynie.

Wydaje mi się, że cały czas jest za mały nacisk na aspekt „turystyczno-historyczno-kulturalny”, który na pewno jest bardzo bogaty i może przyczynić się do zwiększenia znaczenia tego regionu. Przykładowo - cały czas martwy jest temat kłeckiego grodu. Ten aspekt jest mi bardzo bliski. Poza tym wydaje mi się, że również mogłaby zaistnieć nieco lepsza współpraca między tymi gminami, które mogłyby inicjować pewne działania, które sprzyjałyby dodatkowemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, jak chociażby budowy ścieżek rowerowych czy dróg, co na pewno poprawiłoby życie mieszkańców. Trzeba tu sobie uświadomić, że samo Kłecko znajduje się na skraju kilku sąsiednich gmin, gdzie dość często słyszę iż np. mieszkańcy Komorowa czy Waliszewa czują się bardziej związani z Łubowem niż Kłeckiem tylko z tego powodu, że mają do tej gminy bliżej. Należy w odpowiedni sposób wzmocnić relacje między mieszkańcami i zauważyć potrzeby.

Czyli dotychczasowe działania podejmowane przez gminy w tym okręgu są niewystarczające?

To byłoby niesprawiedliwe, gdyby mówiło się o braku działań. Od tej kadencji widać iż sama Gmina Kłecko ruszyła do przodu, są nowe inwestycje i pozyskiwane zewnętrzne środki, co jest na pewno plusem dla tego samorządu. Sam burmistrz wspomina iż chciałby się bardziej zaangażować w rzeczy związane z tematyką historii, kultury czy turystyki. Póki co jednak te działania są jednak, w moim mniemaniu, są niewystarczające i należy je wzmocnić.

Jakie problemy wydają się być istotne dla tego okręgu?

Trzeba mieć przy tym świadomość iż Kłecko, Kiszkowo oraz Mieleszyn są gminami typowo rolniczymi, gdzie jest dużo osób związanych wyłącznie z tą dziedziną. To dotyczy także gminy Łubowo, która jednak w ostatnich latach zmierza także w kierunku rozwoju gospodarczego, poprzez tworzenie warunków do powstawania dużych inwestycji prywatnych w postaci przemysłu i usług.

Poza tym w tym okręgu jest też sporo gospodarstw należących do osób starszych, którzy za pewien czas będą mieli problem z tym, by ktoś je od nich przejął. Nieliczni młodzi pozostają na gospodarstwie.. To będzie kwestia racjonalnego zagospodarowania tej przestrzeni. Oraz stworzenia odpowiedniej infrastruktury na osób starszych i zadbania o ich potrzeby.

Innym ważnym tematem są duże obiekty tuczarskie. Gminy mogą się bronić przed problemami, jakie z tego powodu wynikają, tworząc np miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu można wydzielić miejsca, które będą bezpieczne dla innych mieszkańców. To temat, który ostatnio nurtował chociażby gminę Kłecko.

Proszę wymienić trzy rzeczy, które należałoby zmienić w tym okręgu.

Przede wszystkim zauważam spory problem w komunikacji pomiędzy poszczególnymi gminami. Istnieje co prawda prywatna linia, która wypełnia tę lukę, bo PKS zaczyna się wycofywać z niektórych połączeń. Przed laty były też pomysły na szynobus, który miałby kursować na linii, która w ostatnim czasie została na sporym odcinku odnowiona. To pomysł do rozważenia.

Osobną kwestią jest też stan dróg, które należą do powiatu, a na których trzeba podnosić nie tylko jakość ich utrzymania, ale także samo bezpieczeństwo. Ponadto trzeba też pochylić się na bliskiemu mi tematowi, jakim jest turystyka - do Kłecka dociera Szlak Piastowski i jest kilka koncepcji, które mogą to miasto wypromować. Myślę, że w pewien sposób wyeksponowanie grodziska w Kłecku, stanowiącego jeden z najważniejszych ośrodków wczesnopiastowskich, pomogłoby nie tylko samemu miastu, ale także całej historii regionu, która jest przecież niezwykle bogata.

Sam okręg, liczący cztery gminy, jest bardzo dużym obszarem i nie da się ukryć, że czterech radnych wybranych z tego terenu będzie musiało się pochylić nad konkretnymi problemami, ale wszystkich nie da się od razu rozwiązać. Trzeba jednak w pewnych kwestiach współpracować ze sobą, niezależnie od poglądów, by próbować przeforsować pewne kwestie dla tego okręgu. Chociażby w Gminie Kiszkowo są tereny zalewane przez stawy rybne, co doskwiera miejscowej ludności, a który to temat ciągle powraca.

A jest coś, co łączy te wszystkie gminy?

Rzecz jasna jest to szpital, który to temat ciągnie się dość długo. Trzeba będzie tę sprawę doprowadzić do końca, a chociażby do takiego stanu, aby opieka medyczna w Gnieźnie, służąca mieszkańcom całego powiatu, była na satysfakcjonującym poziomie.

Wielu osobom Pana postać kojarzy się z klockami LEGO, dzięki którym realizowane są różne projekty promujące świadomość historyczną wśród młodych osób. Zdaje się iż niekiedy zdobywały one większą popularność, niż oficjalne działania różnych samorządów...

Spójrzmy na to z tej strony - w mijającej kadencji obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mogłoby się wydawać, że będziemy w centrum uwagi i wykorzystamy to bardzo dobrze w kwestii promocyjnej. Myślę, że w tym temacie można było zrobić dużo więcej, czego dowodem niech będzie to, że sam wówczas prowadziłem stronę oraz fanpage, promującą to wydarzenie. Dla porównania – mój fanpage na Facebooku osiągnął wówczas ilość 2827 polubień, a oficjalny, powiatowy profil około 800. To daje do myślenia, jeśli spojrzy się na to ile środków przeznaczono na to wydarzenie. Poza tym przygotowałem też wystawę Świat Piastów z Klocków Lego w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, która była prezentowana w MPPP oraz odwiedziła kilka miejscowości.

W tym roku tymczasem obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Z tej okazji przygotowałem akcję HEROsi Wolności, która skierowana jest głównie do najmłodszych odbiorców. Akcji towarzyszy wystawa makiet historycznych, warsztaty tematyczne oraz animacje komputerowe. Do końca 2018 roku odwiedzimy około 60 miejscowości w całej Polsce, a na wystawie promujemy oczywiście naszego

rodzimego bohatera, pułkownika pilota Wiktora Pniewskiego, powstańca wielkopolskiego i pierwszego dowódcę polskiej stacji lotniczej w Ławicy. W ramach wspólnych działań Towarzystwa Miłośników Kłecka i gnieźnieńskiego MOK-u niedawno pozyskaliśmy 17 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego na kolejne działania, o których będziemy informować niebawem.

Doszliśmy do kwestii niezwykle ważnej, ale też bardzo czułej, jaką jest edukacja.

W firmie w której pracuje swoje praktyki odbywają uczniowie gnieźnieńskich szkół średnich z tych szkół. Chciałbym wprowadzić do szkół średnich więcej wiedzy praktycznej. Dobrym przykładem jest chociażby gnieźnieński „Ekonomik”, który oferuje swoim uczniom takie zajęcia. Cenna będzie tu również współpraca z podmiotami prywatnymi, które mogą być dobrym partnerem dla szkół, a te tymczasem mogą przygotowywać przyszłą kadrę pracowniczą, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku pracy, tak jak to już realizuje m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.

W Kłecku oraz Gnieźnie funkcjonują Specjalne Ośrodki Szkolono Wychowawcze, które realizują działania mające na celu wsparcie osób o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej i umysłowej. Chciałbym aby mogły odpowiednio się rozwijać. Dysponują bardzo dobry zapleczem i dobrze przygotowaną kadrą. Ale jak wiadomo potrzeby w takich miejsca są zawsze duże Sam będąc przed kilku laty na stażu w Ośrodku w Kłecku widziałem jak wiele daje taka pomoc dzieciom oraz ich rodzicom, którzy mogą otrzymać odpowiednią pomoc ale także zagospodarować trochę czasu wolnego dla siebie. Rozmawiając z pracownikami tych ośrodków wskazują na coraz większą ilość dzieci dotkniętych autyzmem, które potrzebują specjalistyczne pomocy.

Co kandydat chciałby przekazać jako ostatnie słowo do wyborców ze swojego okręgu?

21 października 2018 roku weźmy udział w wyborach. To jest jeden z najważniejszych instrumentów, kształtujących przyszłość naszą i naszych dzieci na kolejne 5 lat.

 

 

Bartosz Borowiak, 32 lata, mąż i tata, od urodzenia związany z gminą Kłecko. Działacz społeczny, regionalista, autor wielu wystaw oraz projektów kulturalno-historycznych, członek stowarzyszeń i fundacji działających na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Zawodowo grafik komputerowy, specjalista ds. marketingu w firmie Altom. Wykształcenie wyższe z zakresu administracji samorządowej, promocji oraz komunikacji i dialogu społecznego.

 

21 komentarzy

 • Link do komentarza K sobota, 13 października 2018 13:47 napisane przez K

  Bartek Kocha Kłecko. Ma świetne pomysły, zapraszają go w całej Polsce.

 • Link do komentarza Tomasz Wrzosek piątek, 05 października 2018 17:42 napisane przez Tomasz Wrzosek

  Mysle ze warto zakonczyc te wywody bo niebawem kandydat bedzie musial udowadniać ze ziemia kreci sie wokol słońca.
  Moze najpierw podusmowanie obecnej kadencji a pozniej wywody o nowych kandydatach.

  Ja swoj glos oddam albo na pana Stajkowskiego albo Borowiaka do 21 mam czas do namyslen i to samo radze komentującym. Bohaterow z internetu nam nie potrzeba.

 • Link do komentarza maria piątek, 05 października 2018 13:54 napisane przez maria

  Kamila ja tez znam Bartosza i co mogę o Nim powiedzieć , filozof!

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 05 października 2018 11:00 napisane przez Scarlett

  Ludzie, wyluzujcie, zachowujecie się tak, jak by mandat do małomiasteczkowej gminy był co najmniej nagrodą Nobla! Poprzyjcie młodego człowieka, chce się jemu działać, to dajcie mu szansę i przestańcie wypisywać głupoty i jakiejś polityce. Żal mi Kłecka, w którym zamieszkują tacy niegodziwi mieszkańcy, którzy sami niczego nie potrafią, a zazdroszczą komuś, który ma zapał, energię i chęć do zmiany na lepsze. Nie wstyd wam?

 • Link do komentarza Kamila piątek, 05 października 2018 07:27 napisane przez Kamila

  Znam Bartosza od kilku lat bo spotkamy sie na różnych konferencjach, szkoleniach, programach itp. Wiesz co mowia ludzie jak go widza? Witamy Kłecko. Bo zawsze o Klecku mówi i promuja je. Facet kocha to swoja mala gmine i to widac. A jelsi tego nie wiesz to znaczy ze po prostu go nie znasz.

 • Link do komentarza Marian piątek, 05 października 2018 07:19 napisane przez Marian

  Tomasz Nowacki nie czepiam sie, nic do niego nie mam ,ale prowadzę dyskusje przedwyborcza online ,ponieważ nigdzie nie widziałaem aby kandydaci na radnych robili spotkania z wyborcami .
  A ty ten opał to niby tak za frii dostarczasz tym starszym osobą ???

 • Link do komentarza Marchewka czwartek, 04 października 2018 23:44 napisane przez Marchewka

  Trele z ciebie takie prawdziwe trele morele boisz sie pójść i powiedzieć ze jakośc uslug ci nie odpowiada i szukasz kogos kto zrobi to za Ciebie. Żenada. Ja poszlam swoje powiedzialam i przepisał am siebie meza i maluchy do sąsiedniej gminy. Spadnie popyt mniej pieniędzy w kasie to oczy sie otworzą. A jak bedzie wiecej takich jak ty klaniajacych sie w pas w gabinecie a pozniej wylewajacych swoje zale anonimowonw necie to mozesz sobie tylko podziękować. Nietety taka jest mentalnosc wielu ludzi w Kłecku wioski myslaninaczej. To samo bylo za poprzedniego burmistrza w gminie bili mu poklony na miescie szeemrali a przy urnie klaskali. Wioski powiedzialy mu nie i ledwo przeszedl dzieki miastu.

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak czwartek, 04 października 2018 23:21 napisane przez Bartosz Borowiak

  Trele morele moze nie zmieniaj ciągle nicku bo trudno zachować wątek. Czy przez ostatnie 4 lata rozmawiałeś o tym z radnymi gminnymi, powiatowymi, burmistrzem? Nagle wylewasz wszystkie swoje zale na osobę ktora przy wladzy nie byla i próbujesz coś sobie udowodnić. Temat na pewno warty innego spojrzenia i idpowiwdniego podejscia. Ja natomiast nie jestem rzecznikiem przychodni w Kłecku i nie odpowiadam za jej dzialanie.

 • Link do komentarza Tomasz Nowacki czwartek, 04 października 2018 22:29 napisane przez Tomasz Nowacki

  Marian czepiasz sie faceta jak rzep psiego ogona. Chce działać niech próbuje jest mlody to jego czas. Widać ze ma swoje pasje i nimi zyje. A Ty Marianie co w ciagu ostatnich paru lat zrobiłeś dla swojej gminy. Ja np pomagam starszym osobom z transportem opału niewiele ale na miare swoich możliwości. Zacznijmy najpierw od siebie a później oceniajny innych. Anonimowo kazdy jest bohaterem w swoim domu.

 • Link do komentarza Trele morele czwartek, 04 października 2018 19:05 napisane przez Trele morele

  Panie Bartoszu widać ,że dawno pan nie był w naszym ośrodku zdrowia i nie wie co tam się dzieje.Pani doktor leczy pieski a pan doktor zajmuje sie polityką i powieściami o kresowiakach, pacjenci to dla nich zło konieczne. A pan pisze ze jak nam coś nie podoba się to mamy iść i porozmawiać ,wylecialby z hukiem i obelgami z osrodka. Tak pan napewno idzie i rozmawia o problemach ,juz panu wierzymy. "Kończ Waść wstydu oszczędź"

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak czwartek, 04 października 2018 18:22 napisane przez Bartosz Borowiak

  Marianie masz prawo oddać głos na kogo chcesz do wyboru masz ponad 25 osób (Bo, to okręg wybiera radnych Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn).
  Z Kłeckiem natomiast jestem związany bardzo mocno, a sprawami gminy interesuje się na bieżąco oraz uczestniczę w lokalnych wydarzeniach.
  (Widziałeś kiedyś w Kłecku, któregoś z 4 radnych powiatowych na lokalnym wydarzeniu? Nie mówię tu o dożynkach) Pamiętaj, też że Kłecko to gmina nie samo miasto.

  Jeśli masz kandydata, któremu ufasz i który zabiega o Twoje sprawy to 21. października po prostu na niego zagłosuj.

  Szpital to wspólna sprawa wszystkich radnych i nie można się od niej odcinać. Propozycje dla gminy są w tekście, przeczytaj ze zrozumieniem.
  Pamiętaj też, że nie tylko jedna gmina wybiera ale cały okręg. Dobrze natomiast jeśli gmina ma swojego radnego. Nie mówię też, że muszę to być ja. Ważne aby Kłecko miało swojego przedstawiciela w radzie bo od kilku lat go nie ma i widać tego mankamenty.

 • Link do komentarza mieszkaniec-wyborca czwartek, 04 października 2018 15:00 napisane przez mieszkaniec-wyborca

  Szanowny Panie , liczy pan na głosy od mieszkańców gminy Kłecko co jest pan w zamian nam zaoferować , przecież nie jest pan już mieszkańcem naszej gminy od ładnych paru lat , nie zna pan problemów naszej gminy , bo niby skąd ,ze spotkań rodzinnych , to nie to.
  Panie Bartoszu uważa pan ,że każda gmina powinna mieć swojego kandydata w radzie i ja też tak uważa , lecz powinien to być ktoś kto tu mieszka, żyje i interesuje sie problemami naszej gminy.
  Co ma na pan nam do zaoferowania szpital , o dokończenie budowy szpitala nich walczą radni z Gniezna, pan jako przedstwiciel naszej gminy Kłecko, powinien myśleć o problemach naszej gminy. Podsumowując miał pan pomysł i ambicje na radnego ,nie startował pan z list miasta Gniezna ,bo tam był pan bez szans, tam pana po prostu nikt nie zna , wiec wymyślił pan sobie startować jako kandydat z gmin, ale my chcemy kandydata , który będzie pochylał się nad problemami naszej gminy i aby to był ktoś kto tu żyje , mieszka i komu ludzie ufają.Pozdrawiam Marian.

 • Link do komentarza Gość czwartek, 04 października 2018 11:36 napisane przez Gość

  Panie Bartoszu
  Pamięć historyczna oczywiście jest ważna,ale ważne są też bieżące sprawy i przyszłość Gmin
  Rozgoryczenie następuje kiedy patrzę na bilbordy kandydatów do rady gmin czy powiatów,którzy nie uczestniczyli nawet w żadnej sesji(mam na myśli Gminę Kłecko)a chcą reprezentować nasz region,nie uczestniczyli w żadnych ważnych dyskusjach.
  Co do radnych Gminy Kłecko ma pan rację,dokonania to tylko realizacja pomysłów Burmistrza,zero refleksji
  Jeżeli chodzi o służbe zdrowia,to śmieszą mnie obietnice kandydatów co do poprawy jej funkcjonowania,uważam że jako jedyna w znacznym stopniu zależna jest od zarządzania centralnego i nie ma zmiłuj się.po drugie który specjalista zgodziłby się chociażby w Kłecku objąć placówkę przy takim budżetowaniu.
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak czwartek, 04 października 2018 07:56 napisane przez Bartosz Borowiak

  Panie Mariuszu tak jak Panu napisalem to nie sa obszary dzialania powiatu. Podalem tez przyklad ze konkurencja zawsze wplywa na jakość uslug. Jak Pan zapewne wie brakuje w Polsce lekarzy rodzinnych niewielu mlodych konczacych medycyne decyduje sie pójść ta droga. Ten problem ma szerszy kontekst i dotyczy wielu gmin.
  W kleckiej radzie jest 15 radnych czy rozmawiales o tej sprawie z nimi to do ich kompetencji należy zapewnie opieki zdrowotnej w gminie.

  Sam natomiast sie wydales ze zadales to pytanie z premedytacja. Jesli masz pytania do pani doktor zawsze mozesz zawitac do przychodni. Jesli mam sprawę to ide i rozmawiam. Nie napuszczam jednych na drugich.

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak środa, 03 października 2018 19:25 napisane przez Bartosz Borowiak

  Szanowny Gościu oczywiście, ze sama historią nikt nie żyje. Dlatego w artykule masz inne działania. Zapraszam tez na fb grodklecko herosiwolnosci oraz moj profil, a przekonasz się ze działań bylo więcej :)ps. Znasz przykłady działań obecnych radnych dla Kłecka?

 • Link do komentarza MariuszK. środa, 03 października 2018 18:26 napisane przez MariuszK.

  Panie Bartoszu pytanie brzmialo jaki mialby pan pomysl na uzdrowienie naszej służby zdrowia ,robi pan chytre umyki, nie ma pan odwagi powiedzieć ,ze nie ma pan zadnego pomysłu lub brak panu odwagi ponieważ pani doktor startuje z tej samej listy,prawda. Teraz juz wiem na kogo napewno glosu nie oddam!

 • Link do komentarza Gość środa, 03 października 2018 16:49 napisane przez Gość

  Panie Mariuszu
  Czy Polska Wieś,czy Charbowo,Świniary,Wilkowyja,Kolonia wszystkie te miejscowości i ich mieszkańcy oraz ziemia zasługują na szacunek i uczciwe traktowanie a nie poddanie choremu rozwojowi rolnictwa polegającego na budowaniu mało bezpiecznych ferm,ile ta ziemia jeszcze może unieść??
  A pan Bartosz żeby zaznaczyć swoją obecność i przypomnieć o sobie zorganizował z dwa spotkania w temacie historii Kłecka,a poza tym chyba nic więcej....brawo
  Kłecko to nie tylko historia panie Bartoszu.

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak środa, 03 października 2018 14:57 napisane przez Bartosz Borowiak

  Szanowny Marianie szanuje Twoje zdanie kazdy ma prawo do swojego. Na polityce mi nie zależy, a na szerszej pracy spolecznej ktorą wykonuje od kilku lat.

 • Link do komentarza Bartosz Borowiak środa, 03 października 2018 14:55 napisane przez Bartosz Borowiak

  Szanowny Mariuszu za opiekę medyczną na poziomie gminy odpowiadaja wladze lokalne rada miejska i wlodarz. Nie należy to do kompetencji Rady Powiatu. Powiat zajmuje sie jednostkami mu podleglymi np szpitalem. Najlepszym rozwiazaniem zapewne bylaby konkurencja, ktora bylaby impulsem do zmian.

  Dlaczego wnioskujesz ze jestem przeciwny rolnictwu?

 • Link do komentarza Mariusz K.-mieszkaniec gminy środa, 03 października 2018 07:22 napisane przez Mariusz K.-mieszkaniec gminy

  Panie Bartoszu, jeżeli Pan chce reprezentować naszą gminę jako radny powiatowy i jeżeli miałbym oddać swój głos właśnie na Pana, to proszę mi odpowiedzieć jaki ma pan pomysł na uzdrowienie naszej rodzimej, czyli gminy Kłecko służby zdrowia ,bo to jest chyba największą bolączką od bardzo wielu lat w naszej gminie ?
  Gmina Kłecko jest w większości gminą rolniczą dlaczego jest Pan przeciwko rozwojowi rolnictwa na terenach typowo wiejskich takich jak, Polska Wieś, Charbowo,Świniary czy inne, nie mówimy tu o mieście Kłecko?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane