Jesteś tutaj:Kultura Sztuka zdobienia średniowiecznych rękopisów - wykład prof. Leszka Weteski
poniedziałek, 21 listopada 2022 08:14

Sztuka zdobienia średniowiecznych rękopisów - wykład prof. Leszka Weteski

  mn
Sztuka zdobienia średniowiecznych rękopisów - wykład prof. Leszka Weteski zdjęcie nadesłane

Klub “Włącz ciekawość” zaprasza na wykład prof. Leszka Weteski, pt. “Książka jako dzieło sztuki – o sztuce zdobienia średniowiecznych rękopisów”.

Leszek Wetesko – historyk sztuki, historyk, muzealnik, w latach 1985-2009 pracownik naukowy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie od 1991 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Autor koncepcji, scenariuszów oraz twórca wielu wystaw poświęconych kulturze i sztuce polskiego średniowiecza – m.in.: Cystersi w średniowiecznej Polsce. Kultura i sztuka, Średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki, Skarby piśmiennictwa katedry gnieźnieńskiej, Kultura Polski Piastów, Wielkopolska średniowieczna czy ostatnia – Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce.

W 2008 r., w Instytucie Historii UAM, obronił pracę doktorską pt. W służbie państwa i Kościoła. Historyczne konteksty monarszych fundacji artystycznych w Wielkopolsce do początku XIII wieku. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii (Piastowie i ich państwo w łacińskiej Europie. Studia z dziejów kultury politycznej X i XI wieku).

Od 2009 r. jest pracownikiem naukowym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM. Obecnie, jako profesor, pełni funkcję kierownika Zakładu Badań Diachronicznych. Jest współautorem koncepcji Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych, które przez kilka lat były miejscem spotkań, wygłaszania referatów i dyskusji miłośników historii i kultury naszego miasta.

Obszarem jego zainteresowań badawczych jest historia i kultura wczesnego średniowiecza (w tym szczególnie – wczesnopiastowskiej Polski), ideologia władzy monarszej w dobie panowania Karolingów i Ottonów oraz książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki, ostatnio szczególnie historia i symbolika złotych kodeksów (III–XI w.)
Wykład odbędzie się 22 listopada 2022, o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej.

Projekt „Laboratorium Słowa 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane