niedziela, 30 kwietnia 2017 11:30

Nadanie hejnału i flagi dla Gniezna w 1997 roku utrwalone na filmie

 
Nadanie hejnału i flagi dla Gniezna w 1997 roku utrwalone na filmie kadr z filmu

Kilka dni temu minęła 20. rocznica nadania Grodowi Lecha hejnału oraz flagi - to wyjątkowe w historii Gniezna wydarzenie zostało uwiecznione na amatorskim filmie.

To unikalny materiał, który choć opowiada niewielki kawałek historii naszego miasta, to jednak stanowi dokument pokazujący też, jak Gniezno i mieszkańcy zmienili się od tego czasu. Wszystko rozegrało się w środę 23 kwietnia 1997 roku w centrum miasta, tuż po uroczystej akademii, jaka odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Wkrótce po zakończeniu spotkania, na ul. Mickiewicza uformowała się mała parada, na czele której szła orkiestra, a tuż za nią poczet sztandarowy z flagą Gniezna. Za nimi poruszał się ówczesny prezydent Bogdan Trepiński wraz z przewodniczącym Rady Miasta Włodzimierzem Pilarczykiem, którzy szli w towarzystwie przedstawicieli stanu mieszczańskiego, ubranych w stroje z epoki. Jako kolejni w paradzie byli radni miejscy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek miejskich oraz różnych instytucji, zlokalizowanych na terenie Gniezna, a także zaproszone na uroczystość delegacje. 

Parada skierowała się do Starego Ratusza, który na ten rok doczekał się odnowionej fasady. Po dotarciu wszystkich uczestników do budynku, w Sali Kryształowej odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której to wykonano po raz pierwszy hejnał Gniezna oraz zaprezentowano flagę miasta. Po zakończeniu posiedzenia, do licznie zgromadzonych przed budynkiem mieszkańców Gniezna wyszli delegaci, którzy pojawili się na balkonie Starego Ratusza. Jako pierwszy głos zabrał kierownik Biura Rady Miasta Jacek Bogacz. 

Następnie dla obecnych mieszkańców wykonano nowy hejnał Gniezna. Został on skomponowany z okazji tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w ramach konkursu, który wygrał Grzegorz Bogdański. 8-taktowy utwór jego autorstwa, napisany jest w tonacji Es-dur i obecnie można go usłyszeć z głośników umieszczonych na Rynku codziennie o godzinie 12:05. Następnie Bogdan Trepiński oraz Włodzimierz Pilarczyk zaprezentowali nowe insygnia prezydenta i przewodniczącego, zakładane do dziś na specjalne uroczystości. Po tym dokonano rozwinięcia flagi Gniezna - na szczęście tego dnia wiał lekki wiatr, który pozwolił na efektowne załopotanie ku uciesze obecnych mieszkańców, po czym do zgromadzonych słowo wygłosił prezydent Bogdan Trepiński. 

Zachęcamy do obejrzenia 15-minutowego filmu, nakręconego amatorską kamerą 23 kwietnia 1997 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza u poniedziałek, 15 maja 2017 13:31 napisane przez u

  czy z tej okazji w Pierwszej Stolicy odbyły się jakieś uroczystości rocznicowe ?

 • Link do komentarza we32 poniedziałek, 15 maja 2017 06:59 napisane przez we32

  @dociekliwy - cyt. "A może by tak postarać się trochę rozreklamować Flagę Miasta Gniezna i rozdać ich kilka tysięcy mieszkańcom naszego grodu" - a na to by trzeba kasę wydać i tym mieszkańcom za darmo rozdać , i po co i na co to komu, nawet z okazji okrągłej rocznicy nadania Grodowi Lecha hejnału oraz flagi nie wysilili się na zrobienie lokalnych uroczystości z tej okazji. Szkoda kasy na takie drobiazgi , lepiej wydawać kasę na informator mający propagować magistrat , informator który i tak wszyscy wyrzucają do śmieci. Tu nie chodzi o promowanie lokalnego patriotyzmu , by mieszkańcy znali flagę i hejnał swojego miasta , ważne by robić typowe igrzyska żeby było określone wrażenie przed kolejnymi wyborami. Nie dziwmy się zatem że na patriotycznych uroczystościach nie widać młodzieży skoro dla nich najważniejszymi są hałaśliwe koncerty o których miasto nie zapomina

 • Link do komentarza dociekliwy niedziela, 14 maja 2017 19:35 napisane przez dociekliwy

  mmmm. A dzisiaj flagi Gniezna tak uroczyście przyjmowanej W 1997 roku nawet Władze Miasta Gniezna nie umieściły w śród oficjalnych insygni Miasta Gniezna, na stronie www. Urzędu Miejskiego.
  Jest godło. Jest Logo. Ale ani jednego zdania na temat FLAGI MIASTA GNIEZNA. Dlaczego ???????
  A i wśród upominków sprzedawanych turystom też nie ma takich jak Mała Flaga Miasta Gniezna. Szkoda. A może by tak postarać się trochę rozreklamować Flagę Miasta Gniezna i rozdać ich kilka tysięcy mieszkańcom naszego grodu.
  A na słupach oświetlenia ulicznego w dniu imienin Miasta Gniezna też było by miło, zobaczyć takie flagi obok flag narodowych !!

 • Link do komentarza anty poniedziałek, 01 maja 2017 22:50 napisane przez anty

  prezesi i prezesowe ))) tym to bylo i jest dobrze

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 01 maja 2017 18:38 napisane przez avalon

  Filmik przypomniał mi kultową wtedy w Gnieźnie bazarową kurtaweczke (0:45) z napisem "Schucks" :) Słowo normalnie nieużywane, w swobodnym tłumaczeniu lepiej go nie cytować :) Pół Gniezna w tym chodziło przez dobre dziesięć lat, młodzi, starzy i nawet dzieci. Zdarzało się że nawet cała rodzina była jednakowo ubrana. Były wersje czarne i granatowe. Tak było w poprzedniej epoce :)

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 01 maja 2017 11:44 napisane przez rak

  Fajne nagranie:)

 • Link do komentarza drwal niedziela, 30 kwietnia 2017 19:57 napisane przez drwal

  a pan Bogacz - w ogóle się nie zmienił!!

 • Link do komentarza @@@ niedziela, 30 kwietnia 2017 19:54 napisane przez @@@

  kiwają do tej kamery jak przy okazji pierwszomajowego pochodu :)

 • Link do komentarza pierożek niedziela, 30 kwietnia 2017 16:03 napisane przez pierożek

  rewelacja ten filmik! widać, że w obchodach do dziś za wiele się nie zmieniło! tylko co niektórzy jakoś młodsi byli?! hmm...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane