Jesteś tutaj:Gospodarka W 2017 roku Gniezno „zyska” połączenia kolejowe z Warszawą
sobota, 06 sierpnia 2016 10:01

W 2017 roku Gniezno „zyska” połączenia kolejowe z Warszawą

 
W 2017 roku Gniezno „zyska” połączenia kolejowe z Warszawą fot. Rafał Wichniewicz

Od połowy 2017 roku ruch kolejowy na gnieźnieńskiej stacji ma się znacznie zwiększyć. Wszystko za sprawą remontu linii z Poznania do Warszawy.

O takich planach spółki Polskie Linie Kolejowe informowaliśmy już w kwietniu br. (zobacz więcej) jednak wówczas wszystko wydawało się jeszcze dość odległym tematem, gdyż mowa była o perspektywie 2018 roku. W piątek 5 sierpnia portal Rynek Kolejowy poinformował, że PLK planuje zamknąć na czas remontu linię z Poznania do Warszawy już w połowie 2017 roku. Oznacza to utrudnienia nie tylko dla podróżnych, ale także zwiększony ruch kolejowy na trasie z Poznania do Inowrocławia, gdyż to właśnie tędy zostanie poprowadzony objazd pociągów.

Jedna z najważniejszych magistrali kolejowych, jaką jest linia nr 3 (E20) będzie remontowana na kilku odcinkach przez około 2 lata. W związku z tym zostanie wykonanych kilka inwestycji na poszczególnych stacjach (m.in. Łowiczu i Kutnie). Zgodnie z informacją uzyskaną przez Rynek Kolejowy, najpierw roczna przerwa objęłaby odcinek z Podstolic do Konina, a następnie z Konina do stacji w Barłogach. Na pozostałych etapach prac czynny miałby pozostać jeden tor.

O tym, jak bardzo zależy na sprawności całej linii 353 przechodzącej przez Gniezno świadczy fakt iż w Pobiedziskach w miejsce obecnego przejazdu kolejowego ma zostać wybudowany tunel dla samochodów. Zgodnie z umową, prace przy tej inwestycji mają rozpocząć się w styczniu 2017 roku i zakończyć już w maju tego samego roku. Temat przejezdności linii 353 podnoszony był także w rozmowach pomiędzy przedstawicielami Miasta Gniezna a spółką PLK ws. ewentualnej przebudowy tzw. trzech mostów na Arkuszewie. Zwiększenie ruchu kolejowego od 2017 roku przez około dwa lata oznacza, że na poszerzenie przejazdu pod wiaduktem od strony al. Reymonta gnieźnianie raczej nie mają co liczyć - przynajmniej do 2019 roku.

Jak poinformował Rynek Kolejowy, w związku z objazdem pociągi pasażerskie mają kursować z Poznania do Warszawy przez Gniezno w kierunku Inowrocławia. Tam z pominięciem stacji głównej zjeżdżać mają na magistralę węglową do Barłogów, a stąd już z powrotem na linię nr 3 do stolicy. Nie jest też wykluczonym, że pociągi pasażerskie pojadą także przez Toruń i dalej do Kutna. Jednocześnie pociągi towarowe w większości mają kierować się przez Zduńską Wolę i Łódź.

Na chwilę obecną nie jest wiadomym, które pociągi będą zatrzymywać się na stacji w Gnieźnie. Nieoficjalnie wiadomo, że mają przejeżdżać także pociągi międzynarodowe. Przedstawicielom kolei na pewno będzie zależeć na maksymalnym skróceniu czasu objazdu, gdyż według wstępnych obliczeń już same pociągi ekspresowe zmienioną trasę będą pokonywać o około godzinę dłużej.

23 komentarzy

 • Link do komentarza wyznacznik statusu piątek, 19 sierpnia 2016 11:21 napisane przez wyznacznik statusu

  do "osłodzony" - z wielu istotnych i nie istotnych powodów jeżdżę samochodem po mieście, do czego mam niezaprzeczalne prawo . Jak będę chciał to sobie nawet kupię autobus którym będę jeździł po Gnieźnie i nic ci do tego. Natomiast gmina ma określone obowiązki dotyczące zajmowania się drogami gminnymi, ulicami i mostami ku mojej i innych wygodzie, na co przeznaczane są pieniądze również z moich podatków i opłat lokalnych.

 • Link do komentarza dziamdziak poniedziałek, 08 sierpnia 2016 11:09 napisane przez dziamdziak

  kolejarz - z Ciebie to chyba fałszywy kolejarz jak nie ogarniasz skrótu KW. KW to pociągi Kolei Wielkopolskich.
  O innych przewoźnikach nie piszę bo reszta normalnie jeździ na Mogilno i Inowrocław. Różnica między Dalkami a Arkuszewem jest w ilości pociągów KW.

 • Link do komentarza kolejarz niedziela, 07 sierpnia 2016 18:08 napisane przez kolejarz

  dziamdziak, z ciebie gość wart swojego nicku. O czym Ty piszesz? Arkuszewo, to dzielnica , przez którą śmigają różne pendoliny na Olsztyn, Gdynię itd. I Ty mówisz, że to tylko 4 razy na dobę?

 • Link do komentarza dziamdziak do wyborce niedziela, 07 sierpnia 2016 12:12 napisane przez dziamdziak do wyborce

  "Dziamdziaku, przecież przez Arkuszewo przejeżdża ta sama liczba pociągów, co przez Dalki!"

  Przejeżdża zdecydowanie mniejsza liczba pociągów. KW przez Arkuszewo przejeżdża tylko 4 razy, przez Dalki natomiast kilkadziesiąt razy na dzień.

 • Link do komentarza osłodzony niedziela, 07 sierpnia 2016 11:10 napisane przez osłodzony

  Do "zgorzkniały": Skoro jak piszesz "Na mieście korki, przejazd z jednej do drugiej części miasta niekiedy zajmuje więcej niż dojazd do Poznania" to wytłumacz mi po kiego grzyba jeździsz samochodem w takim małym zadoopiastym mieście jak Gniezno? Korki są przez takich jak ty, którym się wydaje, że posiadanie samochodu jest wyznacznikiem statusu czy też uj wie czego a jeżdżenie rowerem czy spacer z buta to obciach. Ja z Winiar na Tajwan jadę 15 minut, bez względu na korki, porę dnia, porę roku i aktualną pogodę... Ale niektórzy jak widać tylko jęczeć potrafią zamiast wsadzić tłuste doopsko na rower...

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 07 sierpnia 2016 10:51 napisane przez wyborca

  Dziamdziaku, przecież przez Arkuszewo przejeżdża ta sama liczba pociągów, co przez Dalki! A porównywanie Pobiedzisk z Gnieznem nie wytrzymuje krytyki i w takiej konwencji dalsza dyskusja jest nawet śmieszna. Jak ktoś pisze Gnieznu brak jest od lat człowieka odważnego, który widzi dalej, niź termin kolejnych wyborów samorządowych.

 • Link do komentarza dziamdziak niedziela, 07 sierpnia 2016 07:57 napisane przez dziamdziak

  Tylko że Gniezna do Pobiedzisk nie ma co przyrównywać, gdyż Gniezno ma 2 przeprawy mostowe nad torami, Pobiedziska nie mają żadnej i tam faktycznie tunel jest potrzebny.
  W sumie w tamtej części miasta (Arkuszewo) przydałby się jakiś przejazd kolejowy. Byłoby to pewno tańsze niż poszerzanie trzechh mostów. Ruch pociągów tam jest mniejszy niż na Dalkach, więc przejazd działałby sprawniej.

 • Link do komentarza Bobo niedziela, 07 sierpnia 2016 07:18 napisane przez Bobo

  Dla Pobiedzisk tunel dla samochodów , na Dalkach przy przejeździe niech postawią choć kiosk z gazetami , tyle czasu co ludzie stoją w oczekiwaniu na przejazd pociągu to juz lekka przesada . Kiedys zastanawiałam się ile czasu rocznie tracę na stanie na tym przeklętym przejeździe , na pewno nie mało....!

 • Link do komentarza pytajnik sobota, 06 sierpnia 2016 20:31 napisane przez pytajnik

  A w Gnieźnie zamiast przeprawy z prawdziwego zdarzenia na południową część miasta, zgłodniałym taniej rozrywki funduje się kuwetę z piachem na środku Rynku, tanią ławeczkę zasłaniającą katedrę i ośmieszającą miasto przed turystami oraz inne esy floresy, które nie tylko nie sprzyjają rozwojowi miasta, ale wręcz pchają je do grona pipidówek. Czy naprawdę Gniezna nie stać na mądrego, odważnego przywódcę, który poprowadzi to miasto ku lepszej przyszłości? Jakie społeczeństwo mamy w tym grajdole, że wystarczały mu dawniej pierogi a dzisiaj piwsko pod katedrą, które nie rozumie, że do władz nie należy wybierać pięknookich dyletantów, a poważnych i odpowiedzialnych i doświadczonych ludzi, dla których nie interes partii, a dobro społeczeństwa jest najwyższym celem?

 • Link do komentarza hihihi sobota, 06 sierpnia 2016 16:58 napisane przez hihihi

  Polska zmienia się na lepsze. W Pobiedziskach tunel dla samochodów, w Rzeszowie ogrzewane i chłodzone przystanki , Zielona Góra wymienia autobusy na elektryczne. W Gnieźnie powstała plaża miejsca w centrum przy fontannie typu wodotrysk. Cóż , jakie potrzeby mieszkańców taka odpowiedź włodarzy.

 • Link do komentarza asd sobota, 06 sierpnia 2016 14:56 napisane przez asd

  w Pobiedziskach dla wygody mieszkańców będzie tunel pod torami , w Gnieźnie mamy piach na Rynku i będzie ekskluzywny park za 3 mln z którym zaczną się problemy jak tam przyjdą kotki i pieski

 • Link do komentarza AMBROS sobota, 06 sierpnia 2016 13:25 napisane przez AMBROS

  Pole do popisu dla Pana Prezydenta Budasza, szybkie i owocne rozmowy z PKP i już za kilka miesięcy sprawa Trzech Mostów rozwiązana.
  Jeżeli potrafią w Pobiedziskach to "muszą" w Gnieźnie.
  Tym bardziej jak słyszałem przepustowość przejazdu(zamknięte szlabany) ma być około 20 godzin na 24godziny.
  Powstaje więc problem na Dalkach, łącznie zamknięte szlabany 20 godzin w ciągu doby to... tylko współczuć mieszkańcom Dalek, Mnichowa, Czerniejewa i innych.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 06 sierpnia 2016 13:17 napisane przez Gnieźnianin

  Zapewne expresy EIC będą przelatywały przez Gniezno, bo one to nawet w Koninie się nie zatrzymywały.
  Ale TLK i IC zapewnie się będą zatrzymywały i fajnie by było, bo Gniezno by miało bezpośrednie połączenie nie tylko z Krakowem, ale i też z Warszawą. Także wszystkie 3 stolicę byłyby że sobą połączone.
  Należało by wykorzystać okazję i uruchomić w końcu połączenia Gniezno - Września - Jarocin wraz ze skomunikowaniami.
  Ciekawe jak nasza linia przejmie cały dodatkowy ruch, skoro obecny już jest bardzo duży.

 • Link do komentarza Aisa sobota, 06 sierpnia 2016 12:28 napisane przez Aisa

  3 mosty sa na Arkuszewie? Padlam. To koniec slowackiego i Reymonta. Czesciowo Konikowo. Arkuszewo jest znacznie dalej.ludzie.

 • Link do komentarza Beti sobota, 06 sierpnia 2016 12:04 napisane przez Beti

  ale też mi wiadomość! Ja myślałam, że w końcu wybudują przejazd z Gniezna do Wawy przez Łódz, a tu niee... na okrężną i bilety pewnie 2x droższe bedą - to ja dziękuję wolę jechać Polskim busem.

 • Link do komentarza towarowy sobota, 06 sierpnia 2016 12:02 napisane przez towarowy

  ale ubaw - pociągi ekspresowe nie zatrzymują się m.in. w Koninie, Kole czy Łowiczu. Jedynie w Kutnie, także Gniezno nie będzie jakoś źle potraktowane. Co innego pociągi pospieszne, które zapewne będą się zatrzymywały i zabierały osoby np. z Wrześni.

 • Link do komentarza ale ubaw sobota, 06 sierpnia 2016 11:51 napisane przez ale ubaw

  czyli niewykluczone że chcąc jechać pociągiem do Warszawy z Gniezna trzeba będzie pojechać do Poznania na pociąg który pojedzie przez Gniezno gdzie może się nie zatrzymywać

 • Link do komentarza ????? sobota, 06 sierpnia 2016 11:42 napisane przez ?????

  Jak to jest że ci z Pobiedzisk sprawę załatwili a nasi tylko rozmawiają ?

 • Link do komentarza wiewióra sobota, 06 sierpnia 2016 11:22 napisane przez wiewióra

  Niech sobie magistrat, włodarze i radni poczytają w internecie na co przeznacza się kasę , cyt. " Radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w środę 6 lipca przegłosowali jednogłośnie zmiany w budżecie gminy Pobiedziska. Sesja i tak pilne głosowanie związane były z podpisaniem w piątek 1 lipca w Warszawie listu intencyjnego, w którym PKP PLK zobowiązuje się przekazać gminie Pobiedziska kwotę 3.000.000 zł na budowę tunelu dla ruchu kołowego pod linią kolejową w rejonie ul. Poznańskiej. "

 • Link do komentarza :-) sobota, 06 sierpnia 2016 11:10 napisane przez :-)

  dobrze że pomiędzy rokiem 2017 a 2019 jest rok 2018 w którym odbędą się wybory samorządowe

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane