piątek, 08 stycznia 2016 17:01

Kolej modernizuje, ale bez Gniezna

 

Polskie Linie Kolejowe - spółka zarządzająca infrastrukturą kolejową - planuje w 2016 roku przeprowadzić kolejny etap modernizacji szlaku z Poznania do Trzemeszna.

W ubiegłym roku na wspomnianym odcinku przeprowadzono liczne prace związane z modernizacją linii. Do największych z nich należało wymianę torów na odcinku od semafora końcowego stacji Gniezno aż do stacji Trzemeszno. Dzięki temu, pociągi na tym odcinku mogły zwiększyć swoją prędkość z dotychczasowych 100 km/h do 150 km/h (zobacz jak wyglądały prace na budowie: Remont odcinka kolejowego Gniezno - Trzemeszno). Usunięto wówczas wciąż istniejące drewniane podkłady oraz wykonano również remont infrastruktury towarzyszącej - m.in. zmodernizowano perony na przystanku Jankowo Dolne oraz zlikwidowano peron nr 2 w Pobiedziskach, budując nowy i szerszy, po drugiej stronie toru, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo oczekujących na pociąg.

W 2016 roku PLK planuje kolejny etap remontu na linii 353 - najważniejszymi działaniami będzie remont peronów na przystanku w Kobylnicy, Biskupicach, Promnie, Pobiedziskach - Letnisko, Pobiedziskach (II etap), Lednogórze, Fałkowie, Pierzyskach i Trzemesznie. Niestety, w planach remontu zabrakło jakichkolwiek tego typu inwestycji na terenie Gniezna, które po ukończeniu przebudowy dworca kolejowego, aż prosi się o wykonanie nowych peronów, posiadających niekiedy ubytki w krawędziach, a także odświeżenie elewacji wiat peronowych. 

Dodatkowo, w ramach inwestycji ma zostać wymieniona sieć trakcyjna nad torami nr 1 i 2 na prawie całym wspomnianym odcinku linii (Kobylnica - Trzemeszno). W ubiegłym roku pobudowano już nowe słupy trakcyjne, jednak każde prace na trasie będą powodowały pewne zmiany w kursowaniu pociągów przez prawie cały najbliższy rok.

Wykonawca, który wygra przetarg o wartości ponad 60 mln złotych, będzie musiał podjąć się zaprojektowania prac oraz ich przeprowadzenia. Inwestycja rozpocznie się na wiosnę, a PLK daje czas na wykonanie zadania do początku grudnia 2016 roku.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin76 środa, 13 stycznia 2016 10:17 napisane przez Gnieźnianin76

  do "b"... nie od dzisiaj wiadomo, ze cała grupa PKP nie mysli o pasażerach tylko o sobie :)

 • Link do komentarza pasaźer niedziela, 10 stycznia 2016 19:27 napisane przez pasaźer

  Wynajęli dworzec na opiekę społeczną, a tymczasem ci, którym powinien służyc się nie mieszczą. Nie przewidzidziano zimna, opadów i mrozu, kiedy to pasaźerowie muszą być pod dachem. Kolejna gnieźnieńska lipa!!!

 • Link do komentarza b niedziela, 10 stycznia 2016 14:56 napisane przez b

  @gnieźnianin
  Na dworcu w Gnieźnie po remoncie jest zbyt ciasno. Przestrzeni dla pasażerów i kas tyle, ile na stacji w dziesięciotysięcznym miasteczku.
  Poznański dworzec też, jak wiadomo, jest niefunkcjonalny.

 • Link do komentarza gnieźnianin niedziela, 10 stycznia 2016 14:01 napisane przez gnieźnianin

  PLK zapowiadała, że wyremontuje peron 2, a także ma odświeżyć peron 3 (tylko nie wiem w jakim zakresie). Ponadto mają znowu coś grzebać w przejściu podziemnym (pytanie co, skoro przejście było w ostatnich latach odnawiane i umacniane). Pozostaje tylko czekać na to, aż PLK ogłosi przetarg.

  Ale tak naprawdę w mojej ocenie dworzec w Gnieźnie i tak już prezentuje ze sobą wyższy standard niż wcześniej. Obawiano się powolnego wymierania tego dworca, a jest odwrotnie. W najbliższych czasie mają wymienić także wizualny system informacji pasażerskiej (taki co jest np. na stacji Poznań Główny), także wszystko idzie na plus. Ponadto czytając plan kolei metropolitalnej, stacja Gniezno ma otrzymać najwyższą kategorię ( i tą najwyższą kategorię oprócz Gniezna, będzie miało też oczywiście Poznań Główny). Także zapowiedzi na dworcu są dokładne, przejrzyste (a nie każdy większy dworzec w kraju ma takie ładne zapowiedzi, pomimo wprowadzenia standaryzacji PLK).
  Zatem zmienia się na lepsze. Przydałoby się natomiast coś zrobić z wolnymi torami i parowozownią. Pan Modrzejewski bardzo się stara by parowozownia otrzymała drugie życie i trzeba go w tym wspierać.

  Pytanie też pozostaje, jaką kategorię PLK przyznało naszej stacji w znaczeniu ogólnokrajowym, bo wprowadziła nowe kategorie w zeszłym roku, a nie opublikowała do tej pory tej listy....

 • Link do komentarza Szczytniki sobota, 09 stycznia 2016 11:54 napisane przez Szczytniki

  Najpierw kolej niech jak najprędzej wykona bezpieczne zapory kolejowe na przejazdach niestrzeżonych a potem nich puszcza po swoich torach luxtorpedy z prędkością światła! Dziwić się należy wójtowi i radnym gminy Gniezno, że nic nie robią w tym zakresie z niebezpiecznymi przejazdami na Szczytniki Duchowne! Tam dziennie przejeżdżają setki pojazdów, widoczność szczególnie we mgle i o zmroku jest żadna, światła są niestety czasem zawodne, powinny być szlabany jako alternatywne zabazpieczenie!

 • Link do komentarza pasażer sobota, 09 stycznia 2016 10:59 napisane przez pasażer

  Ad. Złośliwiec-Twierdzę, że gdyby na kolei pracowali ludzie pokroju Modrzejewskiego, to kolej wyglądałaby o wiele lepiej!

 • Link do komentarza Kasia sobota, 09 stycznia 2016 10:42 napisane przez Kasia

  @Kolejarz

  Tak sie zastanawiam do jakiej to Kasi napisałeś ale nie widzę żadnej innej oprócz mnie. Nie bardzo poskładana jest Twoja odpowiedź bo ja nigdzie o żadnych 200km/h nie pisałam a to, że chwilowo TLK, przekracza 150km/h wiem z autopsji bo codziennie w tygodniu jeżdżę BACHUSEM z Poznania do Gniezna. Nie dosyć że taka prędkość jest pokazana na wyświetlaczach informacyjnych zamontowanych w wagonach to na dodatek sprawdziłam w mojej nawigacji którą uruchomiłam i pomiar był bardzo zbliżony. Ponadto akurat ten TLK nie zatrzymuje się nawet w Pobiedziskach, z tego co wiem to większość TLK nie zatrzymuje się już na żadnej pośredniej stacji na trasie Poznań-Gniezno. Odnośnie lokomotyw nie wiem czy są stare czy nowe, z wyglądu wyglądają na "świeże" a przynajmniej po remoncie i co najważniejsze potrafią rozpędzić cały skład do ponad 150km/h. Czas przejazdu mieści się w zakresie 20-30 minut. Wnętrze wagonów natomiast to już zupełna rewelacja. W Bachusie zazwyczaj pełen wypas, nowoczesne wagony z internetem, gniazdami, wygodnymi fotelami, wszystko otwierane na przyciski, ekrany informujące w każdym wagonie a co najważniejsze całość jest bardzo wyciszona.

 • Link do komentarza Kolejarz sobota, 09 stycznia 2016 09:30 napisane przez Kolejarz

  @Kasia To chyba wiatr w tym czasie wiał od zachodu i z Poznania do Gniezna z wiatrem jechałaś z taką prędkością:) TLK ma stare lokomotywy i one nie pojadą 200km/h. a krótki czas podróży wynika tylko z tego,że po drodze nigdzie się poza stacją w Pobiedziskach nie zatrzymują.

 • Link do komentarza Daniel piątek, 08 stycznia 2016 21:16 napisane przez Daniel

  W poprzedni roku była mowa o remoncie min 1 peronu w gnieznie. Czyli coś nie wyszło czy dobry żart ?

 • Link do komentarza Rafal Wichniewicz piątek, 08 stycznia 2016 19:03 napisane przez Rafal Wichniewicz

  Kasia, remont nie dotyczy torowiska a jedynie trakcji elektrycznej oraz peronów na przystankach kolejowych. W same tory na chwilę obecną PLK nie planują inwestować w najbliższym czasie poza koniecznymi remontami np. zwrotnic i rozjazdów. Pociągi bardziej nie przyspieszą :)

 • Link do komentarza Kasia piątek, 08 stycznia 2016 18:54 napisane przez Kasia

  Ostatnio jechałam TLK na trasie z Poznania do Gniezna z prędkością około 155 km/h. Pociąg utrzymywał przez duży odcinek drogi prędkość około 150km/h. Na niektórych odcinkach jechał z prędkością około 110-120km/h ale to było w okolicach dworców kolejowych gdzie zapewne nieco zwalniał do bezpieczeństwa.

  Nie wiem czy zapowiedziany remont jest więc konieczny? Zwiększy jeszcze prędkość jeśli i tak są miejsca w których" z urzędu" maszynista musi zwolnić?

  Czas przejazdu TLK to około 20 minut więc według mnie rewelacja. Osobowe wiadomo że i tak pojadą minimum około 40-50minut.

 • Link do komentarza Złośliwiec piątek, 08 stycznia 2016 18:19 napisane przez Złośliwiec

  Modrzejewski działaj coś, Ty się podobno na kolei znasz...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane