czwartek, 11 czerwca 2015 13:50

Wiadukt na ul. Orcholskiej do remontu

 

W lipcu rozpocznie się kompleksowa przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Orcholskiej. Poprawi się też bezpieczeństwo pieszych.

O remoncie tego obiektu mówiło się już od dawna. Pobudowany na początku ubiegłego wieku wiadukt nad torami kolejowymi Gniezno – Gniezno Winiary, od lat oczekuje na remont i dostosowanie do coraz większego ruchu pojazdów na ul. Orcholskiej. Od czasu jego zbudowania, jeszcze ani razu nie przeszedł kapitalnego remontu. Teraz Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił przetarg na jego wykonanie.

Wiadukt łukowy o długości 25 metrów i szerokości 8,6 metrów, jest konstrukcji betonowej zbrojonej. Projektanci jednak nie znają sposobu posadowienia podpór obiektu, gdyż nie zachowała się jego dokumentacja projektowa. Sama jezdnia ma na moście szerokość 7 metrów i do tej pory ruch pieszy również odbywał się tą drogą. Dlatego w założeniach przebudowy, jest m.in. utworzenie chodnika po jednej stronie wiaduktu.

Planowana jest rozbiórka wyposażenia i elementów konstrukcyjnych istniejącego obiektu. Nowe elementy obiektu jak ściany boczne pomostu, kapy chodnikowe i gzymsowe wykonane zostaną na miejscu w deskowaniach z betonu zbrojonego - czytamy w opisie technicznym dokumentacji projektowej. Po przebudowaniu wiaduktu, jego szerokość ma zostać zwiększona do 9,2 metrów. Jezdnia zostanie zwężona z 7 do 6 metrów, a po stronie południowej pobudowany zostanie chodnik o szerokości 1,5 metra, wykonany z kostki betonowej. Przed wiaduktem, od strony Winiar, zostanie umiejscowione przejście dla pieszych. Wzdłuż wiaduktu pojawi się nowa poręcz o wysokości 1,3 metra.

Na terenie torowiska przebiegającego pod przeprawą, nie są planowane żadne prace budowlane. Wyprofilowane i uzupełnione mają zostać jedynie skarpy przy obiekcie. Wszelkie sprawy związane z koniecznością wstrzymania ruchu pociągów, muszą być uzgadniane z koleją.

Na czas wykonania przebudowy wiaduktu, wprowadzone zostaną ograniczenia w komunikacji na tym odcinku drogi, wraz z objazdami.

Oferty można składać do 16 czerwca br. i tego dnia zostanie wyłoniony wykonawca. Prace na terenie wiaduktu zaczną się od tego dnia w ciągu 30 dni i termin ich zakończenia wyznaczono najpóźniej na 18 grudnia 2015 roku.

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Mariusz piątek, 12 czerwca 2015 22:55 napisane przez Mariusz

  Gratulację za organizację ruchu..w poniedziałek zamykają Roosevelta za miesiąc Orcholską już widzę to oczami wyobraźni ....masakra dla Róży,Arkuszewa,Wełnicy,Jankowa....

 • Link do komentarza jawiemlepiej piątek, 12 czerwca 2015 11:44 napisane przez jawiemlepiej

  Tereny w gminie Gniezno, w kierunku których prowadzi droga z tym mostem, to tereny intensywnego osadnictwa, w tym przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz rolniczą. Ta droga z osiedla Winiary prowadzi do wielu miejscowości, których mieszkańcy dojeżdżają do Gniezna do pracy, do szkół oraz po zakupy i usługi. Należałoby więc prognozować - zgodnie z tymi faktami - przebudowę tej drogi i tego wiaduktu w taki sposób, aby oddzielić od siebie ruch pieszy, rowerowy i samochodowy, i podnieść tam poziom bezpieczeństwa ruchu.
  "Historyczna" nawierzchnia z otoczaków czyli kamienia polnego na tym mostku? To bardzo śmieszne! Pewnie tamtędy Mieszko I przechodził?

 • Link do komentarza miłośnikindustrializacji piątek, 12 czerwca 2015 08:16 napisane przez miłośnikindustrializacji

  Czy inwestor ma pozwolenie konserwatora zabytków na tak daleko idące zmiany w wyglądzie wiaduktu? Co z historyczną nawierzchnia tego obiektu?
  Informuję, że wystosuję pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z tymi i innymi pytaniami.

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 11 czerwca 2015 20:38 napisane przez rowerzysta

  Przepraszam bardzo, a mieszkańcy Róży czy osiedla w okolicy Rycerskiej to niby jak mają dojeżdżać do miasta, szkół itp jeżeli równolegle jest planowana inwestycja budowania kanalizacji na ul. Roosevelta od torów kolejowych w kierunku do Jankówka? Jak niby będzie miała dojechać straż, pogotowie albo samochody cieżarowe które też odwiedzają to miejsce - przez Jankówko czy Goślinowo? Dlaczego akurat te dwie inwestycje muszą być prowadzone równolegle? Czy ktokolwiek w Urzędzie Miasta pomyślał o tym, czy się coś zmieniło i nie jestem na bieżąco? Pamiętajmy, że podczas śnieżnych zim przejazd na odcinku od końca ul. Rycerskiej do Róży jest często niemożliwy z uwagi na zaspy usypujące się tuż za skarpami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane