czwartek, 22 lutego 2018 09:36

Nieznana ilość nowych miejsc pracy, ale kolejni inwestorzy pytają

 
Nieznana ilość nowych miejsc pracy, ale kolejni inwestorzy pytają Specjalna Strefa Ekonomiczna przy ul. Cegielskiego (na czerwono tereny sprzedane pod zakłady pracy)

Podaż na rynku i ręce do pracy - na to przede wszystkim zwracają uwagę przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani ofertą Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

O działaniach podejmowanych w kierunku promowania terenów inwestycyjnych, położonych w rejonie ul. Cegielskiego, rozmawiano w trakcie Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Tematem była przede wszystkim gnieźnieńska podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Miasto Gniezno posiada w chwili obecnej 30 hektarów gruntu, objętych statutem Specjalnej Strefy Ekonomicznej i na chwilę obecną na tym terenie zainwestowały trzy firmy - Robas przy ul. Pomowskiej, która pobudowała zespół obiektów magazynowo-biurowych, druga to Kirchhoff Automotive, dostawca podzespołów oraz struktur szkieletów samochodowych oraz firma Tex Year, tajwańska firma produkująca kleje. Na łącznie 30 hektarów mamy na tę chwilę zagospodarowanych 8 i zostało nam około 22 hektarów. Ponadto jest jeszcze firma, która nie jest włączona do strefy - belgijska firma HM Polska, która zajmuje się produkcją materiałów tekstylnych - mówiła Anna Żabińska-Pioterek, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, Gospodarki i Obsługi Inwestora. Na komisji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, nie podano jeszcze informacji o efekcie rokowań, jakie miały miejsce w lutym br. w zarządzie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a o których pisaliśmy w miniony piątek (zobacz więcej: Kolejny inwestor zainteresowany SSE).

Jak dodała dyrektor: - W 2017 roku Miasto Gniezno podjęło bardzo intensywne działania, skierowane przede wszystkim na inwestorów zagranicznych. Stąd też przygotowaliśmy w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim i chińskim ofertę inwestycyjną, która była rozpropagowana zarówno przez władze miasta, jak i wydział, do ambasad i konsulatów, izb przemysłowo-handlowych, biur handlowych w Europie i Azji, a również do różnego rodzaju przedsiębiorstw, które mogłyby zainwestować w strefie, zgodnie z wymogami strefowymi - z branży motoryzacyjnej, chemicznej, zajmującymi się nowymi technologiami oraz centrów logistycznych - mówiła Anna Żabińska-Pioterek, wymieniając też strony internetowych, na których pojawiła się oferta inwestycyjna Gniezna. W dalszej części dyrektor wymieniła uzyskane efekty.

- Udało się nam przeprowadzić z władzami miasta spotkania z trzema potencjalnie zainteresowanymi inwestorami, którzy nas odwiedzili i poważnie myśleli o zainwestowaniu na terenie Gniezna. Była to huta szkła w Pobiedziskach; niemiecka firma Weinor, produkująca tarasy i ogrody zielone, a która określi się w marcu i chciałaby tu stworzyć około 100 miejsc pracy. Tu zależy to od tego, czy jeden z zakładów zdecydują się przenieść do Polski. Ponadto trwały też długie rozmowy z firmą Jost Chemical, natomiast jest to producent soli farmaceutycznej i ta firma się wycofała z uwagi na to iż nasze tereny przemysłowe posiadają bardzo wysoki poziom wód gruntowych, więc gdyby doszłoby do wysypania tej soli, mogłoby dojść do zanieczyszczenia - mówiła Anna Żabińska-Pioterek. Jak dodała, na wybór inwestora w jej opinii wpływ ma kilka czynników, które można zauważyć po prowadzonych rozmowach - korzystne położenie, bliskość granic, połączenie komunikacyjne, mała konkurencja ze strony firm lokalnych, podaż, dostęp do surowców (oraz ich cena) czy podaż siły roboczej: - Wydział oferuje kompleksową pomoc, bardzo mocno angażując się w przygotowanie wszystkich załączników, jak również pomagając danemu inwestorowi załatwić wszystkie zezwolenia, zgody, decyzje potrzebne do uruchomienia inwestycji - przyznała dyrektor. 

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał: - Czy mamy wskaźnik, ile w ramach naszej strefy ekonomicznej stworzono miejsc pracy? Dyrektor odparła iż nie ma takiej informacji: - To się zmienia, ponieważ kiedy rozmawiałam z Kirchhoff, odpowiedzieli iż planują wzrost, Tex Year tak samo. Pytaliśmy pod koniec 2017 roku, natomiast oficjalnych odpowiedzi jeszcze nie uzyskałam. Dopytywana przyznała iż na pewno zatrudnionych jest więcej niż 100 osób. Radny dalej zapytał o rozmowy z lokalnymi firmami: - Nasze firmy wyrażają zainteresowanie, zwracały się do nas o to, jak mogą działać w strefie, ale wówczas obowiązywała stara ustawa i małe oraz średnie przedsiębiorstwa nie miały takiej możliwości. Teraz, po zmianie ustawy, będziemy mogli dokonywać spotkań z tymi firmami. Istotne jest to, że przede wszystkim zwrócona zostanie uwaga na te regiony najmniej rozwinięte, co podkreślono w treści ustawy i to one będą miały preferencje - mówiła dyrektor, wskazując iż mowa tu bardziej o wschodniej Polsce, gdzie wciąż występuje wysokie bezrobocie.

- Brałem udział w spotkaniu z przedsiębiorcami 13 stycznia br. i generalnie zdecydowana większość o tym nie mówi, ale Velux i Panasonic zwiększyli w ubiegłym roku zatrudnienie. Na dziś, w rozmowach z tymi przedsiębiorcami, nie obserwują oni wysokiego poziomu drenażu rynku. Są problemy z konkretnymi branżystami, ale wciąż mamy zaplecze, że pracodawcy są zmuszeni więcej płacić. Widać iż mieszkańcy wycofują się z rynku poznańskiego, bo porównywalne pieniądze można uzyskać na rynku gnieźnieńskim, choć niewątpliwie Volkswagen popsuł rynek, bo trochę osób się do niego wybrało. Z nim jest związana firma Kirchhoff, która nie osiągnęła jeszcze mocy docelowych z uwagi na to iż sam Volkswagen ich nie osiągnął - mówił prezydent Tomasz Budasz dodając iż w jego opinii wszystko leży w rękach pracodawców, którzy powinni oferować odpowiednie umowy o pracę: - Powiem z pełną odpowiedzialnością, że kto chce pracować ten pracę ma, a rozwój gospodarczy kraju jest widoczny i jesteśmy szóstą gospodarką najlepiej się rozwijającą. Kiedyś też wskazywaliśmy spadającą liczbę zasiłków socjalnych, co odzwierciedla tę tendencję - dodał włodarz miasta przyznając iż w jego mniemaniu strefa zmierza w dobrym kierunku. 

Radny Jan Szarzyński zapytał, czy w zakładzie Kirchhoff przy ul. Cegielskiego pracują gnieźnianie, na co padła odpowiedź iż są to mieszkańcy z całego regionu: - Większość są to mieszkańcy Gniezna - stwierdziła dyrektor. Prezydent dodał: - Nie osiągnęli jeszcze docelowych 100 osób, bo co miesiąc zatrudniają po 2-3 osoby, co jest związane z cyklem produkcyjnym Volkswagena, który jeszcze nie osiągnął jeszcze maksymalnych mocy produkcyjnych. Janusz Brzuszkiewicz stwierdził iż przy tych firmach tablice rejestracyjne są "od Żnina aż do Mogilna". W trakcie dalszej rozmowy przyznano iż obecnie Miasto Gniezno nie ma już możliwości rozszerzenia SSE o dodatkowe tereny z uwagi na ich brak. Niemniej wydział dysponuje także ofertami mniejszych obiektów, np. po byłej Polanii, ale wymagania przedsiębiorców są różne. Na tym rozmowa na temat terenów inwestycyjnych na terenie Gniezna została zakończona.

40 komentarzy

 • Link do komentarza Czytelnik czwartek, 01 marca 2018 14:17 napisane przez Czytelnik

  obserwator. "Czytelnik" pytał ,o zupełnie coś innego niż ty piszesz. Czytelnik wyraźnie zapytał KTO osobowo, w Gnieźnie podjął decyzję o zmienieniu częstotliwości wywozu kubłów ze śmieciami. Prezydent Budasz ? Prezes URBIS u czy jeszcze ktoś inny. Czy pojemniki są takiego koloru czy innego, to w tej chwili nie jest ważne. Ważne jest tylko t, o że dawniej były wywożone kubły dwa razy w tygodniu, a teraz tylko 1 raz !!!
  I jak tak zostanie do lata, to grozi nam w Gnieźnie epidemia cholery lub innego choróbska.
  A zmian częstotliwości wywozów kubłów ze śmieciami nie wprowadził żaden minister. " obserwatorze"

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 01 marca 2018 09:17 napisane przez mieszkaniec

  Obserwatorowi wszystko sie w tej głowie pokielbasiło. O co chodzi z tym ministrem środowiska?

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 01 marca 2018 08:49 napisane przez Kupszcza

  Do obserwator. Nie można zwalać wiecznie na rząd. Prezydent Budasz i Grobelny obiecali nam, że znajdą tych co nie płacą za śmieci i wówczas stawki za wywóz obniża. Skoro przez trzy lata znaleźli już te osoby ( nie wyobrażam sobie, że jest inaczej ) to dołożenie dwóch strumieni i pozostawienie stawek na tym samym poziomie nie powinno wpłynąć na częstotliwość wywozu. No bo przecież więcej kasy wpływa od tych, którzy nie płacili i wszystko się bilansuje. Mam nadzieję, że mój wywód jest logiczny. no bo skoro znaleźli tych, którzy nie płacili, to mają więcej kasy. Rozporządzenie ministra spowodowało trochę większe koszty. Czyli powinno być ok. Jeżeli jest inaczej to o zgrozo władze do wymiany.

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 01 marca 2018 08:37 napisane przez elemeledudki

  @Obserwator moze i w kolejnych latach bedzie te 700 miejsc ale nie pracy lecz parkingowych :-) (sarkazm). Na szczeście nie beda to Ci obecni "trzej muszkieterowie".Nikt juz temu panu w hasło "Obudzmy to miasto" nie uwierzy bo jedynym budzeniem jest "rozjeźdzanie miasta" nawałem aut i fundowanie za publiczne pieniadze parkingow w takich okolicach budynkow ktore to beda sluźyć nie ogolowi tylko grupce lokatorow zamiwszkujacych okolice tych parkingow buforowycg. Nic to z parkingami buforowymi nie ma wspolnego.

 • Link do komentarza hehehehehe czwartek, 01 marca 2018 08:30 napisane przez hehehehehe

  jeden kubeł na śmioty wystarcza, chłopaki dostaną na piwo i biorą wszystko jak leci w worach, taniej wychodzi jak latać z tymi deklaracjami

 • Link do komentarza Obserwator środa, 28 lutego 2018 19:59 napisane przez Obserwator

  To, że zrezygnowano z większej częstotliwości to wynik zmian nuwdouczonych ministrów MŚ. To oni nnarzucili 5 zamiast 3 strumieni. Mogła być podwyżka cen śmieci albo zmniejszenie częstotliwości i dostosowanie jej do zapisów w ustawie. Jeśli chodzi o miejsca pracy to gdyby VW zatrudnił zakładają liczbę osób to Kirchhoff zatrudniałby już ponad 100 osób. Do tego dochodzi nowo wybudowana firma tekstylna około 100 osób, Texyear okolo 30. Razem ponad 200 osób po nieco ponad 3 latach kiedy na klepisku wybudowano zakłady a wcześniej doprowadzono media i drogę. Jeśli kiedykolwiek braliście udział nawet w wybudowaniu domu to trzeba przyznać rzadzacej ekipie, że robią dobrą robotę. W ciągu trzech kolejnych lat liczba miejsc pracy powinna wzrosnąć do deklarowanych 700 osób. Żeby były tylko ręce do pracy ...

 • Link do komentarza julek środa, 28 lutego 2018 18:50 napisane przez julek

  Przeciez ta pani dyrektor promocji, to odstraszacz inwestorów ,

 • Link do komentarza Włodas wtorek, 27 lutego 2018 13:02 napisane przez Włodas

  @czytelnik - takiego bałaganu, jaki powstał za rzadów Budasza nie bylo od lat. To jest chory system, comiesięczne wyliczenia w razie rotacji lokatorow, skladanie ton papierowych deklaracji, jeden umiera, lecisz do urzedu, kolejny sie rodzi, lecisz do urzedu, ktos sie wyprowadza, lecisz do urzedu i tak w kółko. Latem bedzie z Gniezna śmierdzialo na odleglość

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 27 lutego 2018 09:23 napisane przez czytelnik

  @wtorek, 27 lutego 2018 07:55 napisane przez pytanie do magistratu

  W sprawie śmieci dorzucę jeszcze pytania:
  1 Kto podjął decyzję, że śmieci z kamienic wywożone są raz w tygodniu?
  (wcześniej wywożone były dwa razy w tygodniu)
  2 Czy w takim stanie obniżone są opłaty?

 • Link do komentarza pytanie do magistratu wtorek, 27 lutego 2018 07:55 napisane przez pytanie do magistratu

  No dobrze, rozumiem że jeszcze nie policzyli nowych miejsc pracy bo dopiero rok czy dwa lata temu temu powstały no to wiadomo że urząd potrzebuje czasu na uruchomienie procedur policzenia, wiadomo że potrzeba tych wszystkich uchwał i zarządzeń itd. Ale jak na to teraz potrzebują czasu to może z innej strony, zapytam o coś na co chyba już mieli sporo czasu żeby policzyć. Chodzi o te śmieci co to ludzie nie płacili bo nikt tego chyba nie pilnował i prezydent coś tam kiedyś mówił że to będzie sprawdzone ale na czas do sprawdzenia podnieśli opłaty żeby im się bilansowało to co nie płacone, czy jakoś tak. Pytam więc czy już po tylu latach ustalono kto płaci a kto nie płaci za śmieci, ilu ustalono tych co nie płacą i jakie są konsekwencje wobec nich, czy już zbilansowano opłaty i można zaniechać pobierania wyższych opłat od płacących uczciwie prze te lata ? Do tego mam pytanie w sprawie opłat za śmieci za które płacą wynajmujący mieszkania i domy przybyszom z innych krajów którzy pracują u nas zarobkowo, czy ktoś to sprawdza bo znane są przypadki że w wynajmowanym domu mieszka 8-10 osób a przed domem stoi jeden kubeł na śmieci zwykle zapełniony po czubek już po kilku dniach od odbioru śmieci przez śmieciarę ?

 • Link do komentarza mistrz sobota, 24 lutego 2018 21:15 napisane przez mistrz

  Wy wszyscy domorośli komentatorzy raz na zawsze uprzytomnijcie sobie, ze praca najemna, to najemna i zarabia się tyle, ile da szef. a jak chcecie zarabiać więcej, to zakładajcie własne firmy, usługi aż się proszą o specjalistów w każdej dziedzinie i każdy fachowiec uczciwy jest na wagę złota!

 • Link do komentarza Jim Bim sobota, 24 lutego 2018 18:53 napisane przez Jim Bim

  Do Tomasza. Gościu a co ciebie by obchodziło?Najważniejsze w jakiejkolwiek robocie, pracy jest to ile się zarabia .Pracowalem tu 20lat i powiedziałem dosyć. Od czasu kiedy pracuje w zupełnie innej branży mogę spojrzeć i w twarz wam się śmiać. A do wszystkich to nie dać się oszukiwać, chociaż niektorym to pasuje chyba. W tych czasach jest dużo pracy tylko trzeba powiedzieć sobie chce.

 • Link do komentarza wilk sobota, 24 lutego 2018 02:35 napisane przez wilk

  senior--owszem zgadzam się ,ale o czym tu marzyć,gdy te władze na czele z sterowanym kukiełką prezydencikiem,NIE POTRAFIĄ załatać dziur na wszelkich ulicach w mieście od miesiąca !!!!! A gdzie tu jakieś wizje..........chyba na czubku własnego nosa......

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 23 lutego 2018 11:46 napisane przez gnieźnianin

  Panie Budasz, odnośnie cyklu produkcyjnego VW to w internecie są informacje z maja 2017 że zakład we Wrześni zatrudnia już 2800 osób z tego 2000 przy produkcji i pracują na dwie zmiany. Na tamten czas już produkowali 39 wariantów Craftera. A ta pana podwładna nie ma danych ile u nas powstało miejsc pracy ?

 • Link do komentarza Eustachy piątek, 23 lutego 2018 08:57 napisane przez Eustachy

  Panie Prezydencie Tomaszu Budasz ! Takie ambitne cele pokazał pan nam w swoim programie wyborczym, a tu słyszymy że szefowa priorytetowego wydziału w tym temacie , po czterech latach pańskiej prezydentury nie ma informacji ile w ramach naszej strefy ekonomicznej stworzono miejsc pracy ? Panie Prezydencie, przecież to jest tak żenujące że aż słów brakuje. Dam panu radę , zatrudnij pan kogoś na posyłki i niech obskoczy te firmy w strefie - w końcu macie chyba tam jakieś kontakty - i niech się zapyta ile tam ludzi zatrudniono , można też coś się dowiedzieć w ZUS, PUP itd., w końcu te firmy w strefie to nie są zakłady zbrojeniowe objęte tajemnicą, no i nie narusza to ochrony danych osobowych bo chodzi tylko o ilość stanowisk. Poniżej fragment pana programu z wyborów 2014 roku, który w kontekście braku informacji o powstałych miejscach pracy w 2018 roku, wygląda na jakiś matrix ?

  • rozwój terenów przemysłowych w oparciu o współprace z gminami ościennymi – porozumienie w celu utworzenia Gnieźnieńskiej Strefy Gospodarczej;
  • nowe możliwości rozwojowe: porozumienie z gminą Gniezno, a w dłuższej perspektywie zgodne połączenie miasta i gminy, w celu pozyskania terenów inwestycyjnych;
  • podniesienie rangi Gniezna; utworzenie Sądu Gospodarczego i przywrócenie Ośrodka Egzaminacyjnego Kierowców;
  • wykorzystanie potencjału drogowego drogi S-5 w celu utworzenia nowoczesnych centrów logistycznych;
  • porozumienie z władzami Wrześni w celu przygotowania kadr, szkolenia zawodowego, organizacji transportu i lokalizacji kooperantów pod inwestycje Volkswagena;
  • współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, inwestorami i przedstawicielami szkół wyższych; powołanie Gnieźnieńskiej Rady Biznesu i Nauki;
  • rozwój spółek komunalnych; dokończenie inwestycji: zakładu utylizacji odpadów (URBIS) i oczyszczalni ścieków (PWiK), zakup nowych autobusów wraz z modernizacją zajezdni autobusowej (MPK);
  • aktualizacja i opracowywanie nowych planów zagospodarowania przestrzennego; sklepy wielkopowierzchniowe na obrzeżach;
  • obniżenie opłaty za wywóz śmieci dla osób segregujących odpady;
  • wykorzystanie pracy skazanych w celu uporządkowania i utrzymania czystości miasta.
  ps. Z tym powstawaniem sklepów wielkopowierzchniowych to się panu nie bardzo udaje w sensie tych obrzeży.

 • Link do komentarza tygrys piątek, 23 lutego 2018 08:28 napisane przez tygrys

  Ad. Senior - podzielam opinię, ale takie poważne sprawy dotyczące rozwoju Gniezna, to przecież przerastają możliwosci obecnej wladzy-:(((

 • Link do komentarza wilk piątek, 23 lutego 2018 02:30 napisane przez wilk

  O czym ci gamoniowaci radni rozmawiają ????? Niech zajmą się lepiej ulicami miasta,bo na każdej z nich dziura na dziurze od tygodni i nikt się tym nie przejmuje !!!!!! Mamy tutaj w Pierwszej Stolicy jakiegoś gospodarza czy taniego celebrytę ????? Kto zarządza Rejonem dróg w mieście i za co biorą ci ludzie pieniądze ?????

 • Link do komentarza senior czwartek, 22 lutego 2018 21:27 napisane przez senior

  Wprawdzie sprawy pracy dla mieszkańców miasta nie należą do obowiązków statutowych prezydenta, ale dobry gospodarz, podkreślam GOSPODARZ dba o powierzonych jego opiece mieszkańcach. I dwoi się i troi, by powstawały kolejne zakłady pracy, by ludziom żyło się lepiej, by rozwijać miasto w kierunku, w jakim powinno się realizować, w przypadku Gniezna jest to zdecydowanie turystyka. Dlatego prezydentowi powinno zależeć na ożywianiu centrum miasta, jego placówek handlowych i usługowych, na jak najszybszym ustanowieniu placówki muzealnej w starej parowozowni, na współpracy z konkretnymi ministrami w sprawie utworzenia ośrodka turystycznego ze stadniny itd.itd. Tak powinien działać ktoś, komu zależy nie na stołku i funkcji tylko na rozwijaniu śpiącego miasta, które, jak mówił trzeba obudzić, ale jak po tych 4 latach widać, zasnął z nim na dobre.

 • Link do komentarza Tomasz czwartek, 22 lutego 2018 21:02 napisane przez Tomasz

  Malarz nie pisz mi ze płaci się grosze .... bo to bzdury są i tyle !!! Łatwo jest patrzeć z strony pracownika 8 h i chce mieć tyle i tyle. A nikt się nie zastanawia jakie koszty ponosi pracodawca. .. bo ich nie widać i nikt o nich nie myśli. .. jest ZUS do zapłaty pracownik tego nie widzi bo on sam go nie płaci własnymi rękami jest prąd bo światełko samo się nie robi jest ogrzewanie bo w tylek ciepło musi być są podatki i nie mówię tylko o dochodowym ale o podatku VAT w większości przypadków 23 % !!!! Są wypłaty i nie tylko Wasze pracowników bo szef tez chce wypłaty i to większej niż Wasze bo taki jest sens własnej działalności ... są koszty materialne jak np towar który się zużywa jak np rękawiczki materiały naprawcze itp. I nikt o tym nie myśli. Bo Wy tego nie widzicie. Chcecie więcej kasy i ok każdy chce ale ceny są tez ograniczone jakimiś barierami dotąd i nie dalej... Pewnie zaraz będą teksty typu "prywaciarze " itp. Nie żale się ale boli mnie to że pracownika interesuje tylko wypłata i w wielu wypadkach nic po za tym. Nic od siebie...

 • Link do komentarza idąwybory,budząsiędemony czwartek, 22 lutego 2018 16:54 napisane przez idąwybory,budząsiędemony

  wyborcaz18, a co można zrobić z komunikacją miejską, skoro opinie i propozycje radnych szeroko rozumiane gremium gnieźnieńskiego mpk a więc prezydent i prezes mają głęboko w...? To samo tyczy się innych działań, które wymieniłeś - radni wielokrotnie zgłaszają uwagi, ale władze mają ich w pompie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane