środa, 14 września 2022 13:35

Poświęcono Pomnik Dziecka Utraconego

 

W środowe południe na cmentarzu św. Krzyża odbyły się uroczystości odpustowe, z okazji przypadającego tego dnia Święta Podwyższenia Krzyża.

Mszę świętą odpustową odprawiono w świątyni na wzgórzu pod przewodnictwem ks. infułata Bogdana Czyżewskiego. W swojej homilii nawiązywał on do istoty krzyża, jego symboliki i znaczenia w życiu duchowym każdego wiernego. 

Tuż po wspólnej modlitwie, wszyscy udali się alejką cmentarną w rejon krzyża w północnej części cmentarza. Tam ustawiony został symboliczny pomnik, upamiętniający utracone dzieci. Jednocześnie w miejscu tym został utworzony nowy grobowiec, który ma służyć w przyszłości pochówkom osób ze stanu duchownego.

- Pomnik Dziecka Utraconego jest symbolem i miejscem, które ma stać się okazją do zadumy i modlitwy dla „rodziców po stracie”, szczególnie też dla tych, którzy stracili swoje dziecko w wyniku poronienia i nie mieli możliwość pochówku - informowali inicjatorzy jego ustawienia. Należeli do nich: parafia pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Forum Gniezno dla Życia i Rodziny. Poświęcenia pomnika dokonał ks. infułat Bogdan Czyżewski, a ze słowami podziękowań do wszystkich, którzy przyczynili się datkami i wsparciem do zrealizowania tej inicjatywy, przyłączył się ks. Krzysztof Woźniak.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, który nie jest datą przypadkową. To uśredniona data porodu, jeśli ciąża rozpoczęłaby się 1 stycznia. Święto daje rodzicom możliwość upamiętnienia swoich dzieci, które się nie narodziły. Dzień Dziecka Utraconego w USA nazywany jest Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Na świecie obchodzi się go od 1988 roku, a w Polsce pierwsze wzmianki o tej tradycji pojawiły się w 2004 roku.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane