wtorek, 09 listopada 2021 17:20

Podwyżki podatków, za parkowanie i wywóz odpadów zostały uchwalone

 

Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Gniezna będą musieli wyciągnąć z kieszeni więcej pieniędzy przy płaceniu podatku za nieruchomość, podczas parkowania w centrum oraz za wywożenie odpadów.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Miejskiej, działacze podjęli trzy uchwały (w tym jedną, wprowadzoną bez opiniowania), które związane są z podwyżkami. O dwóch z nich informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu, ale podczas posiedzenia wszystkie wywołały długie dyskusje między działaczami.

 

Podwyżka podatku od nieruchomości

Zgodnie z zapowiedziami, od przyszłego roku wzrośnie stawka podatku od nieruchomości - o 8%. (szczegóły i zakres podwyżek). - Każdy z nas widzi galopującą inflację, która jest najwyższa od 20 lat. Ta inflacja dzisiaj jest na poziomie już przez GUS podawana w październiku na 6,8%, a mówi się, że w grudniu 8%, a w kolejnym roku ma być dwucyfrowa. Brak działań ze strony rządu powoduje, że widzimy nie tylko wzrost inflacji, ale konsekwencją są wzrosty innych ważnych nośników cen - mam tu na myśli wzrost cen paliw - mówił prezydent Tomasz Budasz dodając, że podwyżki pozwolą na zrównoważenie budżetu. Jak dodał, podwyżka jest też wymuszona przez propozycje zawarte w Polskim Ładzie, w którym planuje się odebranie części dochodów samorządom: - Związek Miast Polskich szacuje, że straty naszego miasta mogą oscylować wokół straty w dochodach bieżących z PIT-u na poziomie 18 mln złotych. Samo Ministerstwo Finansów oszacowało, że straty te mogą być szacowane na poziomie ponad 6,2 mln złotych. To wszystko powoduje, że składam te trzy projekty uchwał - stwierdził prezydent. Dodał iż efektem podniesienia średniego najniższego wynagrodzenia trzeba podnieść pensję także pracownikom podległym Magistratowi.

Następnie przedstawiano poszczególne uchwały z podwyżkami - najpierw wzrostu podatku od nieruchomości o 8%. Wówczas głos zabrał radny Paweł Kamiński, który stwierdził iż prezydent zrzuca wszystko na rząd: - Inflacja spowodowana wzrostem cen prądu i paliw ma się nijak do tego, co robi rząd. Proszę to zrozumieć raz a dobrze, ma się nijak do tego, co robi rząd. Polityka Unii Europejskiej prowadzi do tego, że ceny prądu w Polsce będą kilkanaście procent droższe - mówił, twierdząc iż prezydent "bawi się w polityka" i żaden samorządowiec nie powinien wchodzić w "konflikt z rządem". Odnosząc się do podwyżek wypłat pracownikom stwierdził: - Można by się było spytać pana prezydenta, o ile tych osób na utrzymaniu pana prezydenta wzrosło podczas jego kadencji? Tak można sobie piłeczkę odbijać. Dlatego trzeba tu wykazywać trochę pokory i rozsądku, pokazać swoją inicjatywę, że chcę cokolwiek zmienić, ograniczyć wydawanie pieniędzy, a dopiero potem sięgać do portfeli mieszkańców. 

Przewodniczący Michał Glejzer stwierdził, że należy się "skupić na fakcie obiektywnym" tj. niskich dochodach miasta w przyszłym roku: - Powiedzmy sobie krótko - przez ostatnich 7 lat mieliśmy dosyć ambitny program inwestycyjny, który - powiedzmy sobie szczerze - sprawdził się i którego skutki wszyscy odczuwamy dzisiaj - powiedział, odnosząc się do różnych inwestycji z ostatnich lat. Jak stwierdził dość odważnie: - Po raz pierwszy mamy chyba tak duży program inwestycyjny skierowany przede wszystkim do naszych mieszkańców, zaryzykuję stwierdzeniem, że od ponad 100 lat. Nie da się ukryć, że pandemia kazała zweryfikować pewne działania. 

Radny Arkadiusz Masłowski powiedział, że trudno mu się zgodzić, że uchwała o podwyżce jest dla dobra mieszkańców. - My funkcjonujemy nie w parlamencie, ale tutaj w samorządzie, na najniższym szczeblu, najbliżej mieszkańców. Czyli ludzie znają nas, kiedy idziemy do sklepu, widzą, spotykają, rozmawiają z nami. My te sprawy znamy i powinniśmy znać najbliżej, a mamy uchwały o podwyżce. Ja ją oceniam negatywnie - mówił, dodając iż teraz ma już swobodę głosowania w tej kwestii, odnosząc się wyraźnie do sprawy wyrzucenia go z klubu koalicyjnego kilka miesięcy temu. 

- Mamy do czynienia dzisiaj ze wzrostem na poziomie 8% i nie będę mówił o tym, że program inwestycyjny realizowany przez ostatnie 6 lat nie jest programem, który podlegałby jakiejś krytyce w "czambuł", ale wszyscy widzimy efekty pozytywne. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, co powiedziała pani skarbnik na komisji gospodarki - te inwestycje rodzą za sobą koszty, które wiążą się z bieżącym utrzymaniem. Jeśli rozbudowujemy infrastrukturę związaną z wypoczynkiem, parkami, basenami, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że za to wszystko będziemy musieli dopłacić. Jeśli mieszkańcy gremialnie poparli kandydata na prezydenta Tomasza Budasza, pewnie dzisiaj zrozumieją, że te inwestycje rodzą za sobą koszty i ktoś na te koszty musi się niestety złożyć - stwierdził radny Janusz Brzuszkiewicz. Dodał, że poprze podwyżkę, ale trzeba szukać oszczędności: - Trzeba szukać rozwiązań, które będą za sobą niosły zmniejszenie kosztów bieżących. 

- Proponowana podwyżka w skali roku dla mieszkania to jest 5 zł z czego kostka masła kosztuje 6 zł. Jeśli mówimy o kwocie 60 zł w skali roku dla domu jednorodzinnego z działką, to 60 zł kosztuje teraz 10 litrów paliwa. Musimy się przyzwyczaić do tego, że na stacjach benzynowych nie ma 5 z przodu tylko jest 6. Nie zgadzam się z panem panie radny Kamiński, że przyczyną inflacji jest polityka Unii Europejskiej. To jest populizm i demagogia w formie, której nie lubię. To nie polityka Unii Europejskiej, tylko kryzys klimatyczny - mówił radny Tomasz Dzionek. 

W dalszej części dyskusji wypowiadali się kolejni działacze z koalicji i opozycji, przepychając argumentami, aż w końcu radny Dariusz Banicki złożył wniosek o zakończenie dyskusji mimo iż jeszcze kilka osób chciało zabrać głos. Wniosek jednak został przegłosowany pozytywnie. 

Ostatecznie podwyżki podatków zostały przegłosowane pozytywnie decyzją większości - za ich uchwaleniem było 17 radnych, a 6 przeciwko.

 

Podwyżki za parkowanie w centrum Gniezna

Szczegółowe założenia podwyżek, które wejdą od 1 stycznia 2022 roku, przedstawiliśmy kilka dni temu. Obejmują one jedynie opłaty ponoszone w biletomatach stojących w każdej z podstref Strefy Płatnego Parkowania (więcej informacji o stawkach).

Wiceprezydent Michał Powałowski, przedstawiając projekt podwyżek, przekazał iż spowodowane są one wzrostem cen towarów i usług oraz planowanym inwestycjom w obszarze strefy: - Planujemy wymianę parkomatów - te, które znajdują się w strefie A i mają wysoką awaryjność na nowe. Ponadto wyposażenie tych parkomatów w czytniki kart płatniczych oraz doposażenie parkomatów w podstrefie A i C również w czytniki, aby można było dokonywać płatności za pomocą kart płatniczych - mówił, stwierdzając iż wynegocjowano już ceny ich ustawienia w pierwszym kwartale 2022 roku.

W tej sprawie głos zabrał radny Marek Bartkowicz, który stwierdził iż efektem podnoszenia cen parkowania jest i będzie dalsze wyludnianie centrum miasta. Wiceprezydent odparł, że w tym celu powstają parkingi buforowe wokół centrum, gdzie można pozostawić auto za darmo. Na to Arkadiusz Masłowski stwierdził iż od momentu powstania parkingu podziemnego pod targowiskiem do tej pory nie widać żadnych działań, które zmierzałyby do zrealizowania tego typu inwestycji w śródmieściu. Radny Andrzej Wdzięczny stwierdził iż środki z podwyżki opłat za parkowanie najpewniej też mają wesprzeć budżet. W odpowiedzi na to Tomasz Budasz stwierdził iż zgodnie z ustawą pieniądze z tego tytułu mogą iść tylko na wydatki związane z infrastrukturą drogową - z podwyżek planuje się pozyskanie ok. 150 tys. złotych. Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta, jakoby Miasto poszukało oszczędności na kwotę 1,5 mln złotych, Paweł Kamiński zapytał o ich źródło i na czym polegają. Prezydent jednak odpowiedział wymijająco, nie podając żadnych konkretów.

Za przegłosowaniem tej podwyżki było w sumie 15 radnych. Przeciwko opowiedziało się 7 pozostałych biorących akurat udział w posiedzeniu.

 

Podwyżki za wywóz odpadów

Tej podwyżki nie omawiano wcześniej, ani nikt nie miał sposobności się o niej dowiedzieć. Projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad na początku sesji, a jak prezydent stwierdził: - Ogłoszony 30 września przetarg na odbieranie  i zagospodarowanie odpadów komunalnych, który został rozstrzygnięty 5 listopada, powoduje konieczność zwiększenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mówił Tomasz Budasz. Więcej szczegółów przedstawił wiceprezydent Jarosław Grobelny, który dodał iż częściowo za podwyżkę odpowiadają kolejne zmiany w przepisach wprowadzonych w tym zakresie. Tegoroczna oferta na odbieranie odpadów wynosi 19 mln 414 tys. złotych (przy 16,5 mln złotych w ubiegłym roku). - Na wartość tej kwoty wpłynęła zarówno ilość odpadów, które produkujemy. Najgorsze jest to, że wzrasta ilość odpadów tzw. RDF, którego koszt niestety cały czas rośnie. Jest to cena paliw, energii - cała instalacja w Lulkowie to jeden wielki zżeracz energii, bo tak funkcjonuje instalacja - mówił. Dodał iż dodatkowym kosztem będzie nowy PSZOK, który będzie czynny w tygodniu, a nie tylko w piątki i soboty. 

Ile ma wynieść sama podwyżka dla mieszkańców? 29 złotych od osoby za miesiąc - do tej pory obowiązywała kwota 24 złotych, która została uchwalona z dniem 1 kwietnia 2020 roku. Dodatkowo w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ponosić będzie opłatę podwyższoną w wysokości 58 zł miesięcznie za każdego mieszkańca. 

Po wypowiedzi Arkadiusza Masłowskiego na temat kolejnej podwyżki, głos zabrał Paweł Kamiński, który stwierdził iż nie powinno się podejmować tej uchwały na tym posiedzeniu. - Sytuacja jest o tyle istotna i ważna, że powinniśmy się zapoznać z tą uchwałą. Dostaliśmy ją dzisiaj. Nie ma tam żadnej analizy, co, ile wzrasta i dlaczego. Tutaj opłata wzrasta o ponad 20% - dlaczego tak jest, nie wiemy. Podaje się nam, że wzrasta o 20% i koniec, bo takie są potrzeby. Pamiętam, jak 2 lata temu podniesiono opłatę za wywóz śmieci, to wtedy pan prezydent przyszedł z w miarę dokładnymi liczbami, choć można było mieć wątpliwości - mówił.

Wiceprezydent odparł iż jest to tylko suma, którą trzeba dołożyć do kwoty wynikającej z przetargu: - My niczego nie dołożyliśmy, nie dołożyliśmy złotówki czy 50 groszy. Podzieliliśmy tylko to, co uzyskaliśmy z sumy zebranej na 12 i na 58 800. Wyszło w zaokrągleniu 29 złotych - mówił Jarosław Grobelny. Jak dodał, we Wrześni wszystko wskazuje na to iż cena z 28 złotych obecnie wzrośnie jeszcze bardziej.

Ostatecznie za tą ostatnią uchwałą oznaczającą podwyżkę za wywóz odpadów zagłosowało 16 radnych, a 7 było przeciwko. 

Wszystkie podwyżki wymienionych wyżej stawek wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. 

 

35 komentarzy

 • Link do komentarza DOROTA czwartek, 25 listopada 2021 14:11 napisane przez DOROTA

  Trzymajmy się ludziska za kieszenie. po podwyżce prądu, gazu, podatku, opłaty za parkowanie w centrum, opłaty stałej za ciepłą wodę w blokach , teraz jeszcze o 15 % wzrosną opłaty za centralne ogrzewanie i opłaty zmienne za ciepłą wodę . Ile tego !!!! Łatwiej wymienić te koszty które od stycznia NIE WZROSNĄ ? Ale czy na pewno ? Czy na pewno nie wzrośnie cena zimnej wody ? Czy na pewno nie wzrosną ceny biletów autobusowych? Czy na pewno nie wzrosną ceny biletów kolejowych ? Czy na pewno spółdzielnia i urbis nie podniesie kosztów eksploatacyjnych i remontowych naszych bloków - mieszkań ? A co żywnością ? Normalnie tragedia !!!!!! Powtórzę jeszcze raz ! Trzymajmy się za kieszenie !

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 25 listopada 2021 10:52 napisane przez czytelnik

  Do "Realista bez żądań" Panie, na te pogrzeby to możesz pan chodzić bez tego tajlandzkiego badziewia i niezliczonej liczby zniczy. Zmarły tego nie potrzebuje, on potrzebuje Pańskiej modlitwy, a to, póki co, jest za darmo!!!

 • Link do komentarza realista bez żądań środa, 24 listopada 2021 11:04 napisane przez realista bez żądań

  Jest końcówka listopada a tu pogrzeb za pogrzebem. Wypada iść pożegnać znajomego, ale dlaczego teraz te kwiatki i znicze tyle kosztują ! A jeszcze trzeba uzbierać trochę więcej pieniędzy na zakupy świąteczne i na drobne prezenty dla tych, co na szczęście jeszcze żyją ! O tych podwyżkach w styczniu 2022 roku, to już w ogóle nie chce się myśleć. Bo po co sobie psuć nastroju przed takimi pięknymi, rodzinnymi świętami. Ale ten styczeń z podwyżkami dosłownie wszystkiego, tak czy owak nadejdzie !

 • Link do komentarza Piotr środa, 17 listopada 2021 16:55 napisane przez Piotr

  Właśnie dzisiaj ( 17.11.2021 ) w programie regionalnym nadawanym z Bydgoszczy podano, że Radni Grudziądza nie zgodzili się na podwyżkę opłat z tytułu wywozu śmieci. Radni podjęli uchwałę, że brakującą kwotę ( w stosunku do roku bieżącego ) za wywóz śmieci, Prezydent Grudziądza ma pokryć z dochodów własnych miasta. Uczcie się Gnieźnieńscy Radni jak broni się własnych mieszkańców i ich rodzinnych budżetów. Uczcie się, jak powinno się zarządzać dochodami własnymi miasta. W Grudziądzu nie robi się inwestycji za wszelką cenę, byleby się nimi można było pochwalić, przed kolejnymi wyborami . Dlaczego podobnie jak w Grudziądzu nie można przyhamować inwestycji w Gnieźnie ? No dlaczego ?

 • Link do komentarza ciekawy mieszkaniec środa, 17 listopada 2021 07:41 napisane przez ciekawy mieszkaniec

  Dziwne ! Coraz więcej ludzi kupuje działki od miasta i buduje swoje domy czy nawet bloki. Jak jest więcej domów i więcej bloków to powinno też być więcej pieniędzy z podatków. Gdzie są te pieniądze panowie prezydenci i czcigodni Państwo Radni Miasta Gniezna ? Gdzie one są ?? O kolejnych wybudowanych sklepach typu DINO czy BIEDRONKA oraz nowych zakładach w Słubickiej Strefie Ekonomicznej to już nawet nie warto wspominać. Ale one też powinny nam płacić podatki. Prawda?

 • Link do komentarza Gertruda poniedziałek, 15 listopada 2021 10:11 napisane przez Gertruda

  Drodzy Radni Miasta Gniezna. Wybraliśmy Was wierząc, że będziecie robili wszystko, co tylko można, by bronić nas mieszkańców Gniezna, przed dodatkowymi kosztami zamieszkania. Dlaczego zawiedliście nasze zaufanie jakim Was obdarzyliśmy w czasie wyborów ?

 • Link do komentarza hehe niedziela, 14 listopada 2021 22:34 napisane przez hehe

  No za coś te parki trzeba robić, żeby za 10-15 lat robić je znowu.

 • Link do komentarza dalekowidz sobota, 13 listopada 2021 08:25 napisane przez dalekowidz

  Kogo ? Do diabła będzie stać od nowego roku na mieszkanie w Gnieźnie? Czy to specjalna polityka prezydentów, by wykurzyć jak najwięcej ludzi z Pierwszej Stolicy. Gminy ościenne oczywiście wszystkich bardzo chętnie wchłoną . Ich podatki przydadzą się w tych wiejskich jeszcze gminach. A i przemysł rozbudowujący się na przykład w takiej gminie Łubowo, potrzebuje coraz więcej ludzi. !!

 • Link do komentarza Beata piątek, 12 listopada 2021 09:03 napisane przez Beata

  Podwyżek w Gnieźnie nie odwołają. ! Nie ta Rada Miasta . Nie liczcie na to ! Dlatego podpowiadam. Może w tym roku zamiast chińskich prezentów rzeczowych na Boże Narodzenie podarujemy sobie nawzajem gotóweczkę w przepięknych, własnoręcznie robionych kopertach. Nawet symboliczne 50 złotych może nam ulżyć w poradzeniu sobie z opłaceniem dodatkowych , styczniowych rachunków i faktur z tytułu podatku, droższej ciepłej wody, opłat za parkowanie, benzyny, ropy, gazu, prądu i.t.d . Każdy doceni taki przydatny podarunek, który pozwoli obdarowanej osobie nie smucić się i nie denerwować , jak dostanie podwyższone w styczniu rachunki. Taki mały zastrzyk finansowy pomoże też spłacić chociaż jedną ratę kredytu zaciągniętego na zakupy związane z wigilijną kolacją w banku.

 • Link do komentarza Bamsisiek z Gniezna czwartek, 11 listopada 2021 10:52 napisane przez Bamsisiek z Gniezna

  My już dziękujemy u już Pana Panie Prezydencie nie wybierzemy . Adios pomidores .... Tylko podwyżki a może by tak ulżyć mieszkańcom i zawetować podwyżki ?.. Koszty , koszty a jak stanieje paliwo ( koszty ) to obnizycie abo ajent za wywóz śmieci. Pytam się ? Pewnie nie

 • Link do komentarza Radek czwartek, 11 listopada 2021 10:20 napisane przez Radek

  Ale zenada. Za robotę się weźcie, a nie bzdurne komentarze wypisywac. Wybraliscie sobie taki rząd, to teraz pretensje do siebie.... Uzalanie się nad własnym losem...

 • Link do komentarza Aleksandra czwartek, 11 listopada 2021 08:04 napisane przez Aleksandra

  Dopóki ludzie nie wyjda na ulice i nie sprzeciwia się tym podwyżkom to ceny będą rosły jak drożdże.
  Ludzie powinni wyjść z domów i pokazać władzom miasta że nie są głupi i na ich posady nie będą dłużej płacić.

 • Link do komentarza Bolo środa, 10 listopada 2021 20:36 napisane przez Bolo

  Tak jest jak mamy do czynienia z monopolistą na wywóz śmieci.

 • Link do komentarza Marko środa, 10 listopada 2021 19:46 napisane przez Marko

  @ Agata a ta matka trójki dzieci co niby miałaby pomoc zarządzać miastem to ma za friko 500 plus mimo że w spółce skarbu państwa zarabia ponad 30 000 złotych? Nie tędy droga no chyba że po wybudowaniu domu ta matka gnieździ wszystkie dzieci w jednym pokoju a inne wynajmuje robotnikom. No chyba nie takiego standardu oczekują Gnieźnianie. A już jedna kobieta z Pisu rządziła w starostwie. Jaki dług zostawiła wsztscy wiemy.

 • Link do komentarza wilk środa, 10 listopada 2021 16:37 napisane przez wilk

  Budasz wszystko zgania na rząd,bo NIE jest samorządowcem od samego początku tylko zwykłym politykiem , z partyjki założonej za obce pieniądze,zwanej z pozoru obywatelska,piszę o tym od dawna !!!!Wszyscy są zwykłą postkomuną,którą wybierają nam niestety gimbusy,dzbany i komuno wróć,TO NIECH ONI płacą WYŻSZE podatki,w końcu wybrali tych wszystkich picerów,ja nie mam zamiaru!!!!!!!A zganianie na polski rząd to już wychodzi na zwykłą podłość i hipokryzję,tak samo pretensje ,że mieszkańcy GNIEZNA będą mieć więcej pieniędzy w portfelu zamiast lokalna sitwa !!!!!Ludzie rozgonić to towarzystwo NIGDY nie dawać takich żadnych głosów w wyborach,bo ONI są tylko zdolni do podwyższania wszelkich opłat,przykrywając tym swe nieudolne nierządy !!!

 • Link do komentarza wilk środa, 10 listopada 2021 15:53 napisane przez wilk

  Wasyl07-- racja!!! Ale ja bym zrobił akcję wywieź śmieci pod domy panów Budaszów,Grobelnych,Kujawów i wszystkich radnych komuszych co przegłosowali te podwyżki !!!

 • Link do komentarza Mina środa, 10 listopada 2021 14:45 napisane przez Mina

  Popieram wszystkie pisemne wypowiedzi. Jakie pojęcie maja o rządzeniu Budasz , i jego zastępcy koledzy ( wiemy jak pracowali na poczcie i szkole) . Brak tu fachowców z wykształceniem ekonomicznym. Wybierając w następnych wyborach myślmy o dobrym gospodarzu a nie partyjnie to oczyści się ten magistrat.

 • Link do komentarza zenon środa, 10 listopada 2021 14:33 napisane przez zenon

  Tak "kierowco". Jak nie było opłaty stałej to okradałeś sąsiadów nie płacąc nic za gotowość do pobrania przez ciebie w każdej chwili ciepłej wody. Ta woda na ciebie czeka i za to ,że czeka trzeba zapłacić. Jak nie zapłaciłeś ty , bo nic nie zużyłeś to za ciebie zapłacili sąsiedzi z bloku. Nie ma innej metody na płacenie za podgrzanie. A za "prąd" nie masz opłaty stałej, a za "gaz" nie masz opłaty stałej, a za "wodę "nie masz opłaty stałej. Pomyśl i sprawdź zanim zaczniesz pisać głupoty i obrażać innych.

 • Link do komentarza ciekawa środa, 10 listopada 2021 14:24 napisane przez ciekawa

  Nie rozumiem słów prezydenta Grobelnego : "jest to tylko suma, którą trzeba dołożyć do kwoty wynikającej z przetargu". Moje pytanie brzmi . Do jakiego przetargu? Przecież zakład URBIS u w Lulkowie jest monopolistą na naszym terenie. Kto jeszcze poza Zakładem w Lulkowie zgłosił się do przetargu na odbiór naszych gnieźnieńskich odpadów ? Jaka była druga suma w tym "przetargu" ? Kto ją zaoferował ?

 • Link do komentarza TO ja środa, 10 listopada 2021 12:02 napisane przez TO ja

  No to spółki miejskie będą miały kasę by sponsorować żużel.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane