piątek, 01 listopada 2019 16:26

Modlitwa za zmarłych na cmentarzu św. Krzyża

 

Nieodłącznym elementem Wszystkich Świętych jest modlitwa za tych, którzy ubiegli nas w życiu i do których dziś przychodzimy na ich miejsca spoczynku, aby w zadumie myśleć o przemijającym czasie.

Przy tej okazji, na każdej z gnieźnieńskich nekropolii odbywają się procesje wzdłuż alejek cmentarnych, a przy poszczególnych stacjach odmawiane są modlitwy za zmarłych. Duchownych, rodziny, dalszych krewnych, przyjaciół, sąsiadów, a nawet tych, z którymi przez lata żyło się w niezgodzie. Wobec śmierci wszyscy są bowiem sobie równi, a wznoszone do Boga litanie wołają o wybaczenie doczesnych grzechów swoich i tych, którzy już odeszli z tego świata.

Tak samo było też w trakcie procesji żałobnej, która odbyła się na cmentarzu św. Krzyża, którą prowadziło kilku księży i braci zakonnych z gnieźnieńskich parafii, a w której uczestniczyli także liczni wierni obecni na cmentarzu. 

Po dojściu na Wzgórze Świętokrzyskie, procesję zakończyło odśpiewanie antyfony, po czym rozpoczęła się msza święta, którą odprawili proboszczowie parafii św. Michała Archanioła, bł. Bogumiła i pw. Wniebowzięcia N.M.P. i św. Antoniego (OO. Franciszkanie). 

1 komentarz

  • Link do komentarza żywy sobota, 02 listopada 2019 00:05 napisane przez żywy

    Tradycja tradycją, ale na wielu grobach miejsca brakowało na znicze. pamięć jest ważna, ale odnosi się wrażenie, że u niektórych ważniejsza niż pamięć niż modlitwa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane