Jesteś tutaj:Wywiady Słowo o Islamie - wykład prof. Michaela Abdalli
poniedziałek, 14 grudnia 2015 18:29

Słowo o Islamie - wykład prof. Michaela Abdalli

 

Europa powinna się obudzić - mówił zgromadzonym prof. Michael Abdalla. Zapraszamy do wysłuchania ciekawego wykładu syryjskiego chrześcijanina, który ocenia aktualną sytuację geopolityczną Europy.

Naukowiec był gościem spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci, które odbyło się 11 grudnia 2015 roku (zobacz także: Europa powinna się obudzić).

Zapraszamy do wysłuchania wykładu:

4 komentarzy

 • Link do komentarza Asia piątek, 08 kwietnia 2016 08:25 napisane przez Asia

  Poznałam Profesora osobiście i jest cudownym człowiekiem. Ma ogromną wiedze, z którą chętnie się dzieli. Tak pozytywnego człowieka nie spotkałam jeszcze w życiu i mimo, ze to on jest Profesorem to z daleka kłania się wszystkim studentom z uśmiechem, czego nie można powiedzieć o polskiej kadrze. Obojętnie jakiego polskiego specjalisty nie słuchalibyśmy, nie ma on takiej wiedzy jak osoba urodzona, wychowana i od poczatku swojego życia zapoznana z syryjską kulturą. Żałuję, że Gniezno jest tak "nowoczesnym" miastem, w którym o różnych wydarzeniach kulturalnych dowiaduję się po fakcie.

 • Link do komentarza szperacz wtorek, 15 grudnia 2015 00:57 napisane przez szperacz

  Pochodzi z Syrii. Jeszcze jako student w syryjskim Aleppo otrzymał stypendium państwowe, w ramach którego przyjechał studiować w Polsce. Podjął studia z zakresu nauk o żywności i żywieniu, jednak zawsze wykazywał zainteresowania historią i kulturą. Napisał dziesiątki artykułów o asyryjskim folklorze. W połowie lat 80. ubiegłego wieku założył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Syryjskiej i Polsko-Libijskiej. W ramach Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego przymierzył Polskę wzdłuż i wszerz z wykładami dotyczącymi kultury żywienia, chrześcijan Bliskiego Wschodu i asyryjskiej społeczności. W Poznaniu był uważany za pomost między Polską a krajami arabskimi. W 1993 roku trafił do Wydziału Neofilologii. Uczył języka arabskiego i zajął się tłumaczeniami na arabski. Zorganizował międzynarodową konferencję o niemuzułmańskich mniejszościach Iraku.
  Prowadzone zajęcia: ludy i kultury Bliskiego Wschodu; praktyczna nauka języka arabskiego; seminaria licencjackie i magisterskie.
  Niedawno zakończył tłumaczenie i redakcję książki o relacjach muzułmańsko-chrześcijańskich na terenie Turcji na przełomie XIX i XX w., opartą na rękopisach w języku syriackim (odmiana aramejskiego). Jego dorobek publikacyjny liczy ponad sto pozycji; duża ich część dotyczy historii, kultury i sytuacji współczesnych Asyryjczyków na Bliskim Wschodzie. Ma największy w Polsce zbiór książek w języku syriackim i prawdopodobnie jeden z największych w języku arabskim.

 • Link do komentarza RzemieślnikWłasnegoLosu poniedziałek, 14 grudnia 2015 23:55 napisane przez RzemieślnikWłasnegoLosu

  senior, doświadczenie pokazuje, że politycy i naukowcy zwyczajnie g. wiedzą, jak się zabrać za temat. Skoro o sprawie mówi gość, który jest świadkiem zmian jako Syryjczyk z pochodzenia, który ma kontakt ze swoim krajem i który widzi oraz rozumie, co się dzieje, to tym bardziej należy wziąć to pod uwagę. Mądrość ludowa przed wieprze.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 14 grudnia 2015 22:01 napisane przez senior

  Rozumiem jakby wykład poprowadził specjalista i naukowiec, który zajmuje się daną dziedziną, czyli jakiś politolog, specjalista od spraw międzynarodowych ect. A już w ogóle to obiektywna i rzeczowa mogłaby być dyskusja jeszcze z religioznawcą, socjologiem.
  Jeżeli taki wykład daje językoznawca, to jego przedrostek "profesor" jest w tym kontekście zupełnie nieważny, nieistotny, ale strategia robienia ludziom wody z mózgu jak widać robiona nadal po mistrzowsku ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane