Jesteś tutaj:Wywiady Chcą się bronić i szkolić
środa, 06 maja 2015 19:00

Chcą się bronić i szkolić

 

W Gnieźnie powstało pierwsze stowarzyszenie, które chce działać na rzecz obronności narodowej i współdziałać w dziedzinie wojskowości - GRiWON.

Na spotkaniu, które odbyło się w Muzeum Techniki i Machin Wojennych, ogłoszono informację o powstaniu stowarzyszenia Grupa Reagowania i Wsparcia Obrony Narodowej. Jego idea zrodziła się na początku 2015 roku i niemal od razu zaczęła przyciągać kolejne osoby zainteresowane tą tematyką: Spotkanie założycielskie odbyło się 19 stycznia i po kilku dniach wysłaliśmy dokumenty niezbędne do rejestracji i teraz chcielibyśmy zakomunikować, że 17 kwietnia otrzymaliśmy wpis, dzięki czemu możemy rozpocząć działalność jako pełnoprawne stowarzyszenie - mówi prezes zarządu stowarzyszenia, Piotr Mikołajczak.

Już teraz stowarzyszenie skupia 38 członków, a liczba zainteresowanych wciąż rośnie. Jak przyznają założyciele, ich celem jest współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej, służbami porządku publicznego, samorządami i chcą służyć dobrowolnym szkoleniem cywilnych mieszkańców Gniezna i okolic w podstawowych zagadnieniach dotyczących obronności kraju: Nasze cele są także daleko dalej idące. Chcemy propagować pewne zachowania wolontariackie wśród młodzieży, chcemy zaprezentować możliwości innych form spędzania wolnego czasu. Będziemy propagować kulturę fizyczną, uczyć historii, zachowania w sytuacjach kryzysowych, w sytuacjach wypadków czy pomocy przedmedycznej - mówi Mateusz Hen, wiceprezes stowarzyszenia.

GRiWON skupia kilkudziesięciu miłośników nie tylko wojskowości, ale również osób chcących spróbować czegoś nowego. Do stowarzyszenia należą także osoby, które marzyły o pójściu do wojska, ale z różnych powodów nie mogły zrealizować tego zamierzenia. Obecnie mają szansę działać w stowarzyszeniu, które stawia przede wszystkim na szeroko rozumianą edukację: - Miałem już okazję współpracować przy tutejszym muzeum, a obecnie dołączyłem także do stowarzyszenia, gdyż zainteresował nas cel i zakres jego działalności. Chodzi tu przede wszystkim o doskonalenie swoich umiejętności fizycznych, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, obronności. Możliwości są bardzo duże - powiedział Marcin Worosz.

Uczestnictwo w GRiWON-ie jest otwarte dla wszystkich, bez względu na umiejętności czy płeć. Jedyną kobietą w grupie jest obecnie Sara Suchodolska: - Zawsze interesowały mnie militaria, kiedyś nawet chciałam iść do wojska, a teraz mam tu możliwość skorzystania z takiej możliwości bezpośredniego obcowania z militariami. Poza tym interesuję się motoryzacją i mam nadzieję, że kiedyś będę miała możliwość poprowadzenia czołgu - zwierzyła się z jednego ze swoich marzeń.

W założeniach stowarzyszenia, zakłada podzielić się go według określonej struktury organizacyjnej na: grupę selekcji, wsparcia, promocji, logistyki i szkolenia. Najwięcej do wykonania ma ta ostatnia, gdyż kłaść będzie nacisk na różne formy kształcenia specjalistycznego, a także w ramach grup specjalnych, wsparcia i zarządzać będzie grupami zamiejscowymi. GRiWON zakłada także szkolenia w ramach obozów przetrwania, szkoleń taktycznych czy ćwiczeń poligonowych. Jak zapewniają założyciele, zamierzają działać w sposób aktywny, wykorzystując przy tym elementy promocji dla pokazania swojej działalności na zewnątrz. 

Obecnie GRiWON, poza szkoleniem się dla własnych potrzeb, przygotowuje wydarzenie, z którym wyjdzie do mieszkańców. Już wkrótce, z okazji odbywających się Dni Gniezna (dokładnie 16 maja), odbędzie się parada pojazdów militarnych. Pod wieczór tymczasem będą miały miejsce dwie inscenizacje, w tym jedna historyczna - zajęcie Gniezna przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Drugą będzie próba pokazania, jak takie wydarzenie mogłoby wyglądać dzisiaj. Z tej okazji GRiWON chce zaprosić wszystkich do obejrzenia zaplanowanego wydarzenia. 

20 komentarzy

 • Link do komentarza Qń piątek, 08 maja 2015 08:51 napisane przez Qń

  Niemiec też tam się załapał. W końcu gdzieś zakotwiczy...

 • Link do komentarza Mateusz piątek, 08 maja 2015 01:31 napisane przez Mateusz

  Panie Jarosz, a zna Pan datę 17 wrzesnia 1939 roku? W tym dniu Sowiecka czerwona armia wjechała do Polski z kurtuazyjną wizytą? Znaczy się, że w 1945 roku do Gniezna czerwonowrmiejcy wpadli z wizytą "przyjaźni", które kontynuwali do prawie do lat 90-tych ubiegłego wieku bez naszej zgody i bez naszych zaproszeń.

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 08 maja 2015 00:23 napisane przez czytelnik

  Polecam książkę "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego", Autorem jest Sumliński, może ktoś z tych przebierańców coś zrozumie!!!

 • Link do komentarza senior czwartek, 07 maja 2015 23:27 napisane przez senior

  To Armia Czerwona nie zajęła Gniezna? Oni przyjechali z towarzyską wizytą? Oni zabijali Polaków tak sobie, dla przyjemności? Oni wywozili z Gniezna co się dało i ile się dało, ot, tak po prostu,bo Gnieźnianie im wszystko darowywali? Oni gwałcili Polki w tym Gnieźnianki dla ich czy swojej przyjemności? Oni chlali wódę z piwnic Kasprowicza i Hofmana w czasie towarzyskich przyjęć? Oni spalili katedrę nie jako agresorzy, tylko kto? Oni zostali w Gnieźnie na stołkach komisarza i jego dworu po co? Oni nie opuścili Polski przez pół wieku, bo nie zajęli naszego kraju, jak pisze leming Maciej Jarosz tylko byli przez Polaków wręcz zatrzymywani? Człowieku, otrzeźwij się kubłem zimnej wody, a jeżeli nadal nie rozumiesz faktów , to znaczy, ze jesteś głupszy niż się Tobie wydaje.

 • Link do komentarza Maciej Jarosz czwartek, 07 maja 2015 21:03 napisane przez Maciej Jarosz

  Zajęcie Gniezna przez Armię Czerwoną? Autor świadomie zmienia historię? Za chwilę się okaże, że II wojnę światową wywołali Amerykanie, albo mieszkańcy Jamajki ;) Szkoda, że tacy młodzi ludzie tak łatwo dają sobą manipulować...

 • Link do komentarza Kama czwartek, 07 maja 2015 19:28 napisane przez Kama

  Bardzo szybko i łatwo im idzie. Lokal od ręki. Kasa na parade. Żadna inna grupa nie ma tak łatwo w Gnieźnie. Beczka wazeliny kupiona żeby włazić komu trzeba wiadomo gdzie. Zobaczy się po wyborach czy jeszcze będą jak Gruszczyński odpłynie

 • Link do komentarza Western czwartek, 07 maja 2015 15:29 napisane przez Western

  Na tym zdjęciu to oni wyglądają jak jakaś dzika banda.

 • Link do komentarza jacob czwartek, 07 maja 2015 11:33 napisane przez jacob

  Skąd oni biorą pieniądze na opłacenie lokalu o pow 247 m2 w którym działa stowarzyszenie ?
  Widać , że chłopaki dobrze się bawią.

 • Link do komentarza rezerwista czwartek, 07 maja 2015 11:22 napisane przez rezerwista

  Jak oni będą tak bronic Polski, jak działali w rozbudowie gnieźnieńskiego szpitala, to już dzisiaj mozemy zacząć budować schrony!

 • Link do komentarza monia czwartek, 07 maja 2015 11:10 napisane przez monia

  Ta nazwa to nadużycie . Jaka grupa reagowania? Jakie wsparcie obrony narodowej - czym eksponatami z kolekcji Hena?
  Nic w tym złego jak dorośli interesują się militariami , ale nazywanie się Grupą Reagowania! Jakie oni maja uprawnienia i do reagowania na co? Raczej nie na zagrożenie ze strony Rosji? Ruskie puszczą na Polskę broń chemiczną i nawet panowie nie zdążą gaci założyć.

 • Link do komentarza emil czwartek, 07 maja 2015 10:47 napisane przez emil

  Będzie inscenizacja ?To nie muszą się nawet przebierać bo wyglądają jak maruderzy z armii czerwonej. A tak naprawdę to bronić to oni będą tyłka swoich przywódców Hena i senatora.
  Pytanie . Ile miasto kosztuje ta grupka ?

 • Link do komentarza Edgar czwartek, 07 maja 2015 09:16 napisane przez Edgar

  Co takiego zrobił Zarząd Powiatu, że Hen musi zawiesić działalność swojego muzeum? Czy stracił jakieś dofinansowanie? To jest trochę enigmatyczne i uważam, że wymaga szerszego wyjaśnienia. Co jest powodem takiej decyzji Pana Hena?
  Jeśli chodzi o GRiWON to mam do nich pytanie: Czy gdyby zaszła taka konieczność to będą bronić Polaków przed PO?

 • Link do komentarza jacob czwartek, 07 maja 2015 08:51 napisane przez jacob

  To jest wpis z FB Muzeum techniki i maszyn wojskowych Pana Hena

  Muzeum Techniki I Machin Wojennych zostanie prawdopodobnie zamknięte ,a w najlepszym przypadku zawiesi na długo swoją działalność. Wynika to wprost z decyzji Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego tj Beaty Tarczyńskiej, Roberta Gawła, Berlika ,Skweresa i Moniki Twardowskiej. Ci ludzie wybrani wolą wyborców i za nasze pieniądze ( etatowy członek zarządu tj Robert Gaweł zarabia za siedzenie na stołku ponad 10000zł!!) ,nadużywają władzy wykonując bez szemrania i refleksji polecenia partyjnych przywódców tj Zbigniewa Dolaty. Dla niego obywatele są "nikim" takie słowa publicznie wypowiedział. Liczę ,że wyborcy już niedługo ocenią te działania i odsuną niekompetentne osoby od władzy zanim poszerzą swoje działo zniszczenia. Proszę o udostępnienie tego postu.

  I co o tym myśleć.... Hen jest wiceprezesem tego stowarzyszenia

 • Link do komentarza adam czwartek, 07 maja 2015 08:34 napisane przez adam

  Najlepszy jest prezes tego czegoś- człowiek ,,lizus'' w stosunku do PO.
  Robi różne próby zaistnienia w Gnieźnie - składał też oferty na konkursy UM .
  Następny emeryt żołnierz w wieku 40 paru lat , który szuka sposobu na życie.....

 • Link do komentarza Łysy_GRiWON czwartek, 07 maja 2015 00:37 napisane przez Łysy_GRiWON

  Oczywiście że pojazdy są własnością p. Hena, który jest członkiem stowarzyszenia. Ma możliwość użyczenia na potrzeby GRiWONu, czego tylko potrzeba. Dołącz to może skorzystasz.
  Nie masz czasu? To odejdź od komputera na kilka godzin.
  "ojcem chrzestnym" możesz być i Ty, ale trzeba zrobić coś dla idei i w ramach wolontariatu.
  Faktycznie, lepiej pozostać anonimowym hejterem.

 • Link do komentarza jagoda środa, 06 maja 2015 23:55 napisane przez jagoda

  No to pan Hen , były zastępca ZOZ-u szybko znalazł pocieszenie. Trochę sobie polata na paralotni , pojeździ czołgiem , poczołga się po lesie i czas jakoś zleci. A tak całkiem serio strach się bać ! Jak takim czołgiem podjechałby pod starostwo gdy był niezadowolony ze zwolnienia go z pracy.
  Niech zrobi paradę na Dzień Zwycięstwa.
  Zastanawiam się jaki pomysł ma p. Hen na zakupiony klasztor Bożogrobców na ul. Jana. Może powoła nie stowarzyszenie a zakon???? Oczywiście Senator będzie ojcem chrzestnym.

 • Link do komentarza Ziomek środa, 06 maja 2015 23:54 napisane przez Ziomek

  Ta organizacja już od początku jest nazywana Gwardią Senatorską i nie ma nic wspólnego z deklaracjami głoszonymi przez tych panów, którzy żerują na zapale młodych ludzi. Jeden zarobi, drugi zarobi, trzeci się wylansuje, czwarty będzie miał gwardię przyboczną. Ci, którzy nie zgadzali się na taki stan rzeczy zostali z organizacji wyrzuceni. A przecież Pan Hen niedawno ogłaszał, że zamyka muzeum bo obraził się na zarząd powiatu.

 • Link do komentarza 123 środa, 06 maja 2015 23:50 napisane przez 123

  Czy wy wszędzie widzicie politykę . GRIWON jest a polityczny !!!!

 • Link do komentarza powiatowy wyborca środa, 06 maja 2015 23:29 napisane przez powiatowy wyborca

  Gdzie? Znowu coś knuje!

 • Link do komentarza jacob środa, 06 maja 2015 23:07 napisane przez jacob

  Te pojazdy wojskowe to z prywatnych zbiorów Hena ,,czołgisty''.
  A gdzie ojciec chrzestny Gruszczyński ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane