Jesteś tutaj:Wywiady Film dokumentalny o spaleniu katedry w styczniu 1945 roku
sobota, 08 maja 2021 15:58

Film dokumentalny o spaleniu katedry w styczniu 1945 roku

 
Film dokumentalny o spaleniu katedry w styczniu 1945 roku kadr z filmu

Opublikowany został film dokumentalny, poświęcony spaleniu katedry gnieźnieńskiej 23 stycznia 1945 roku. Materiał w wyjątkowy sposób opowiada o zdarzeniach z końca wojny.

W styczniu br. informowaliśmy iż w Gnieźnie odbywały się zdjęcia do filmu dokumentalnego, opowiadającego o podpaleniu katedry w 1945 roku przez wojska sowieckie. Zdarzenia te rozegrały się w dwa dni po zajęciu miasta. Do tej pory powstał jeden film dokumentujący wypowiedzi świadków, zebranych kilka lat temu przez Bogumiła Bieleckiego. Obecnie powstał nowy materiał, którego finalna wersja została właśnie opublikowana.

W filmie wzięli udział świadkowie tamtych dni, a także historycy i regionaliści oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych GRH Garnizon Gniezno oraz GRH Tuła. Produkcja powstała z inspiracji ks. dr Michała Sołomieniuka i przy wspólnie napisanemu scenariuszowi z Piotrem Robakowskim. Produkcja została zrealizowana dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu. 

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Zamysł wtorek, 28 września 2021 14:13 napisane przez Zamysł

    Fajnie, że ludzie nie potrafią sami wpaść na pomysł by historię pokazywać w ten sposób tylko tematy powielają innych dokumentalistów. Przecież historia jest tak bogata i tak innych ważnych wydarzeń było w Gnieźnie i okolicach... Ciekawe, że przez tyle lat był jeden dokumentalista a nagle inni nawet nie podejmą z nim współpracy tylko jego osiągnięcia sobie przypiszą.

  • Link do komentarza Widz czwartek, 13 maja 2021 09:51 napisane przez Widz

    Tak nam bojcy Armii Czerwonej wyzwolili Gniezno...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane