Jesteś tutaj:Wywiady Czy już nigdy nie będzie tak, jak było?
niedziela, 08 listopada 2020 20:00

Czy już nigdy nie będzie tak, jak było?

  NW

Pandemia, obostrzenia i uliczne protesty nie napawają optymizmem. Nie ma człowieka nawet wśród Gnieźnian, który by nie doświadczył różnych emocji w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jesteśmy świadkami próby definitywnego rozprawienia się każdego z każdym w wielu dziedzinach życia. Trudno się niektórym odnaleźć. O komentarz do wydarzeń współczesnych poprosiliśmy radnego miasta Gniezna Pawła Kamińskiego.

W ostatnich tygodniach widać w Polsce pewne przyzwolenie na wulgarność w sferze publicznej. Podobnie na ulicach Gniezna w czasie marszów słychać było krzyki negatywnych emocji wypisanych również na kartonowych transparentach. Wydaje się, że mamy powtórkę z historii: przemysł pogardy kierowany pod różne adresy. Czy taki rodzaj komunikowania się będzie miał swoje konsekwencje społeczne?

Paweł Kamiński: Najsmutniejszy jest fakt, że wśród protestujących aż 90% to młodzież szkół średnich oraz studenci i to właśnie im te wulgaryzmy, przekleństwa i totalny brak kultury w ogóle nie przeszkadzały, co więcej sami wpisali się w ten styl komunikacji i dialogu. No, ale tak właśnie bywa, gdy podąża się za liderami skrajnego lewactwa zainspirowanego teorią krytyczną marksistowskiej szkoły frankfurckiej. Jestem przekonany, że 99% protestujących nie wie, że np. Trybunał Konstytucyjny orzekł w 1996 roku, że życie ludzkie podlega ochronie od momentu poczęcia, o czym zresztą mówi sama konstytucja. A tu nagle w 2020 roku wszyscy zdziwieni i oburzeni, że Trybunał właściwie powiedział to samo. Co stało się przez te lata? Społeczeństwo upada moralnie. Problemy tkwią w rodzinie, szkole, uczelni, kościele. Wszyscy zapomnieli o drogowskazie moralnym, który jest na wyciągnięcie ręki. Tylko żeby z niego skorzystać trzeba chociaż próbować wrócić z antropocentryzmu do teocentryzmu. Dzisiaj liczę się „ja”, tu i teraz i to co mam i ile mam. Przy takim porządku wartości z biegiem czasu może być tylko gorzej. I właśnie to było widać na ulicach. Pocieszające jedynie jest to, że każda rewolucja zjada swoje dzieci...

W czasie tzw. strajku kobiet słychać przekleństwa i złowrogie słowa kierowane przeciw Kościołowi. Czy hierarchowie nie powinni zabrać odważniej głosu i odpowiedzialnie się zachować upominając tychże przecież w większości ochrzczonych protestujących katolików, że postępują niegodnie?

PK: Dzisiejsza bierność większości hierarchów to efekt tego, że przez ostatnich kilka dekad Kościół otworzył się na świat, czyli przez zastosowanie aggiornamento nieopatrznie pozwolił się zmienić tak, jak zmienia się świat. Ci hierarchowie nie są dziś żadnym autorytetem dla społeczeństwa, nawet nie próbują nim być. Gdyby byli Kościołem walczącym, to z pewnością upominaliby wiernych co jest grzechem, co jest dobrem, a co złem i jak postępować w życiu. Czasami mam wrażenie, że niektórzy z nich w ogóle stracili wiarę i stąd ich obojętność. A ataki na Kościół wpisane są w historię tego świata od dwóch tysięcy lat. Z biegiem czasu będą tylko przybierały na sile. Wiemy przecież doskonale, komu najbardziej zależy na zniszczeniu Kościoła...

Prezydent miasta Gniezna wystosował na jednym z portali społecznościowych swój odzew do mieszkańców deklarując w nim swoje osobiste poparcie dla zbuntowanych kobiet. Jednocześnie można wywnioskować, że popiera aborcję nazywając się katolikiem. Jak Pan odniesie się do tego prezydenckiego oświadczenia?

PK: Tomasz Budasz w takich sytuacjach zachowuje się jak zwykły kalkulator polityczny. W swoim zabawnym oświadczeniu stwierdził, że „Polska jest dziś kobietą”, ciekawe, czy sam też jest kobietą? Pomieszanie z poplątaniem i ten wybryk z uważaniem siebie za katolika tylko go kompromituje. Jako „katolik” może krytykować Kaczyńskiego za coś czego nie zrobił i jako ten sam „katolik” sprawę aborcji zostawia sumieniom kobiet. Kościół katolicki wyraźnie stawia swoje stanowisko w kwestii aborcji. O jakim „katoliku” on mówi? Skoro zatem uważa siebie za katolika, to powinien teraz odbyć szczerą spowiedź. Przykład prezydenta Budasza pokazuje jednocześnie sposób w jaki formuje się dzisiejszych katolików, mogą klepać wszystko, co im ślina na język przyniesie. Mógłbym podać kilka przykładów z publicznej działalności Tomasza Budasza, które z byciem katolikiem nie mają nic wspólnego, ale nie będę podpowiadał zainteresowanemu, niech sam dokona głębokiego rachunku sumienia przed kolejną spowiedzią.

Jesteśmy świadkami wojny czy też rewolucji społeczno-kulturowej, która od 1968 roku narzuca bezbożną ideologię. Owocem tejże zaprogramowanej niewoli jest m.in. ideologia gender. Czym według Pana grozi Polsce popularyzowana od lat gender mainstreaming?

PK: Cała ideologia gender to przykład iście diabelskiej inteligencji. Stworzenie płci społecznej to potężny cios w cywilizację chrześcijańską, to uderzenie w naturalny porządek i ład tego świata. Ideologia gender to kolejna odsłona rewolucji po francuskiej i bolszewickiej, tylko znacznie lepiej przygotowana. Jest najbardziej niebezpieczna. Gdy uśpione społeczeństwo bez strażnika wartości ulega demoralizacji, upada na jakości, kiedy w centrum świata stoi człowiek z rozbudzonym własnym ego, kiedy do tego wmawia mu się, że płeć biologiczna, z którą się urodził może zostać zmieniona według jego widzimisię, to ja mam tylko jedno skojarzenie: widzę w tym Ewę podającą Adamowi zatruty owoc. W praktyce grozi nam seksedukacja w szkołach, deprawacja dzieci, przyzwolenie na pedofilię, prawne usankcjonowanie związków jednopłciowych, adopcja dzieci przez pary homoseksualne i homo-terror. Jednym słowem społeczny upadek...

Wróćmy jeszcze do sytuacji Kościoła w obliczu istniejącej pandemii. Widać i tutaj podział wśród księży i hierarchów na to, co się dzieje na polskich ulicach. Z jednej strony czytamy list podpisany przez 27 kapłanów i odpowiedź drugich nie popierających słów tam zawartych. Prymas wypowiada się bardzo ogólnie, inni biskupi nazywają rzecz po imieniu. Jakie według Pana będzie żniwo wskutek opieszałości i zamknięcia się wielu kapłanów, którzy właśnie teraz tak bardzo są potrzebni wiernym?

PK: List 27 księży świadczy o tym, że Kościół w Polsce wkracza na drogę, na której jest obecnie kościół niemiecki. Kapłani, którzy podpisali ten list to typowi moderniści, których duchowych korzeni należy szukać u Pierre’a Teilhard’a de Chardin. Oni już zupełnie inaczej pojmują wiarę katolicką. Ale schodząc na ziemię i czasy pandemii, to właśnie teraz najbardziej widać pokłosie zmian, o których przed chwilą wspomniałem. Wielu kapłanów zapomniało do czego zostali powołani. Mają dbać o dusze wiernych, a nie o ich byt materialny. Po co Prymas przy każdej okazji wprowadzania obostrzeń mówi wiernym to, co ludzie sami przeczytają w gazetach, w internecie, usłyszą w radiu i zobaczą w telewizji. Gdzie tu jest prowadzenie duszyczki do życia wiecznego. Ze smutkiem stwierdzam, że Prymas z tradycyjnym kościołem katolickim ma niewiele wspólnego. Ta droga zaprowadzi nas tam, gdzie dziś Kościół jest w Europie, czyli już prawie nie istnieje. I po co było się Kościołowi uwspółcześniać?

47 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 01 grudnia 2020 19:23 napisane przez mieszkaniec

  ad. d-44 - o co tobie biega? Babska wyjące wulgarnie na ulicach jak się nazywają? Według mnie ulicznice. Jak będą wyły w lasach to będą leśnice, a jak w parkach to parkownice. I przestań z tym obrażaniem katolików, bo ani nie wiesz, czy jestem katolikiem czy nie A jeżeli jacyś niby katolicy odwracają się niby to przez takich, jak ja od kościoła, to znaczy, ze z nich byli tacy katolicy jak ty, czyli żadni. Bo z kościołem sa związani tylko tacy, co naprawdę wierzą w Boga i żadne moce nawet takie piekielne z tych ulic ich nie przemogą.

 • Link do komentarza kibolo wtorek, 01 grudnia 2020 18:02 napisane przez kibolo

  Mieszkaniec.Twój Bóg dał wolną wolę człowiekowi.Wliczł w to mordowanie Serbów,Polaków,Irańczyków,ludzi, .... i nienarodzonych też.

 • Link do komentarza d-44 wtorek, 01 grudnia 2020 12:22 napisane przez d-44

  mieszkaniec - to bardzo po chrześcijańsku nazywanie demonstrujących kobiet ulicznicami.Przez takich pseudokatolików jak ty wielu ludzi odwróciło się od Kościoła.

 • Link do komentarza Janina poniedziałek, 30 listopada 2020 21:17 napisane przez Janina

  Brawo mieszkaniec. Prezydenta Gniezna trzeba jak widać uświadamiać w podstawowych sprawach. Lepiej niech się zajmie dziurami na ulicach i tym, do czego został powołany, a nie sprawami aborcji, bo tylko wstyd przynosi normalnym mieszkankom Gniezna.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 30 listopada 2020 00:49 napisane przez mieszkaniec

  Przyłączam się do opinii "Wilka". Polska to nasza Ojczyzna, ona nie ma płci i nie życzę sobie, by ktoś używał określenia na moją ojczyznę wyrazów typu "kobieta" w kontekście aprobaty dla tych ulicznic z protestów, na których one tak zajadle i wulgarnie walczą o prawo zabijania człowieka. Cytuję słowa T. Budasza :" POLSKA jest dziś kobietą: od najmłodszych uczennic, studentek, matek, aż po seniorki. Kobiety o różnych poglądach, wykształceniu, miejscu zamieszkania, wyszły na ulice, bo chcą decydować, mieć wybór, i rozstrzygać te trudne decyzje zgodnie ze swoim sumieniem. Dzisiaj jako włodarz miasta jestem z Wami. Żadna władza nie ma prawa decydować za Was." Panie Prezydencie, decyzje, o których pan pisze w swoim oświadczeniu nie należą do kobiet tylko sa ustanowione przez Boga i przepisy prawne. Nie są dowolnością niczyjego sumienia. Życie dziecka poczętego ma taką samą wartość jak życie człowieka, który już się urodził, a współczesna wersja Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku przewiduje
  prawną ochronę życia każdej jednostki (art. 38).

 • Link do komentarza wilk sobota, 28 listopada 2020 12:48 napisane przez wilk

  I co prezydent Budasz dalej wspiera te lewackie wulgarne babsztyle????? Jak napisał Polska ma twarz kobiety,jak takie kobiety lubi,niech je sobie zaprosi do np. własnego domu,bo ja nie życzę sobie,aby takie tałatajstwo w moim mieście się panoszyło!!!

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 23 listopada 2020 11:53 napisane przez senior

  Po ilości komentarzy szczególnie tych śmiesznych nawracających do działalności gospodarczej radnego z ubiegłego wieku widać, jak na dłoni, że Kamiński jest sola w oku obecnego prezydenta i jego drużyny. I nie dziwię się bo każdy inny niż Budasz będzie lepiej dbał o miasto i jego mieszkańców.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 21 listopada 2020 00:13 napisane przez wyborca

  A szanowna Teresa zazdrości "budowania kapitału" przed wyborami? To niech się wykaże i zaproponuje coś sensownego dla Gniezna i niech startuje. Niech pokaże, że będzie lepsza od tego,co uśpił miasto zamiast je obudzić, jak obiecywał.

 • Link do komentarza Julian piątek, 20 listopada 2020 23:14 napisane przez Julian

  A Chrystus też był Żydem, jak Marks, Engels, Lenin i Matka Boża (a Bóż? nie wiem) to co jedne Żydy są dobre inne złe, czy jednak Żydostwo rządzi światem? No chyba, że Jezus był Polakiem

 • Link do komentarza emigrant piątek, 20 listopada 2020 00:59 napisane przez emigrant

  Teresa!A co to ma do rzeczy?Wazne sa przekazywane tresci i konstrukcja przekazu,a nie kto i co komu zadawal pytania. Alb Pani naiwna albo niedoksztalcona politycznie.To po co Pani zabiera glos,jak sie nie ma nic do powiedzenia?

 • Link do komentarza Teresa środa, 18 listopada 2020 19:44 napisane przez Teresa

  Stylistyka pytań i odpowiedzi brzmią w tym samym tonie. Zakładam zatem, że Pan PK odpowiada na pytania, które sam konstruktywnie zadał.
  Tak się buduje polityczny kapitał przed następnymi wyborami. BRAWO.

 • Link do komentarza x. wtorek, 17 listopada 2020 23:02 napisane przez x.

  janciowodniku, czy jak tobie tam! Nie liczą się słowa, ale czyny nawrócenia i wiary - to sa słowa Benedykta XVI, który jest zapewne o wiele mądrzejszy od twoich wypocin. No i może słowa samego Jezusa Chrystusa, bo na pewno ich nawet nie znasz:" Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. " I to ja jako wierny czytelnik tego portalu także tobie życzę tego prawdziwego nawrócenia.

 • Link do komentarza janciovodnik wtorek, 17 listopada 2020 10:54 napisane przez janciovodnik

  Świety się odezwał. A teksty kapel z In Nomine Satanas sprzedawanych płyt juz nie pamieta.
  Nawrócony jest gorszy niż niewierzący bo staje się fundamentalistą.
  A ochrona pedofili przed karą to jest zaiste święta sprawa.

 • Link do komentarza x. poniedziałek, 16 listopada 2020 21:55 napisane przez x.

  @ tylda - dialog jest zbyteczny, ponieważ pan (pani) nie potrafi nawet logicznie odczytać mojego komentarza nie mówiąc już o interpretacji artykułu. No cóż, braki szkolne marnej polskiej edukacji widać jak na dłoni.

 • Link do komentarza zdzisława niedziela, 15 listopada 2020 05:40 napisane przez zdzisława

  Tak koryfeusz masz racje życie to nie bajka.

  ale czy ty na prawdę uważasz że zamiast godnego przykładu odpowiedzią na to jest "kij"? a no własnie wasze pokolenie miało wszystko pod nosem: proste roboty "wszyscy tacy sami szarzy"za które można było "godnie"żyć, następnie mieszkania za darmo, a następnie reset sytemu gospodarczego po którym każdy z głowa na karku, a zwłaszcza jego dzieci mógł żyć jak książę pośród mądrych książek a nie jednej ?. Uważasz że jedynie "bądź grzeczny" poruszy młode pokolenia??? przypomnij sobie co wasz wyrabiały! Seniorzy powinni być jak ci azjatyccy z prawdziwą mądrością życiową a nie rydzykową która ma zamaskować jej brak. Tak własnie powojenne pute pokolenie chce uspokoić swoje nieporadne duszyczki.

 • Link do komentarza qwertz niedziela, 15 listopada 2020 00:48 napisane przez qwertz

  Jak zawsze człowiek, który dystrybuował w Polsce nośniki z utworami norweskich kapel satanistycznych, których członkowie popełniali morderstwa oraz podpalali chrześcijańskie kościoły, ma najwięcej do powiedzenia na temat "bezbożnej ideologii".

 • Link do komentarza tylda sobota, 14 listopada 2020 22:13 napisane przez tylda

  Niechcący zdarzyło mi się nastąpić na odcisk samozwańczego interpretatora bożej woli i papieskiej myśli, niejakiego/-kiej x. Nie jestem w stanie zrozumieć, z czego x. wnosi, że usiłuję udawać świętoszka, bo po wpisie widać, że w tematyce aniołów i diabołów nie sposób z nim/nią konkurować. Widocznie uważa, że wolność wyrażania opinii sięga dotąd, dopóki jest zgodna z jego/jej własną. Mnie akurat dominująca w Polsce ideologia religijna w niczym nie przeszkadza. W wolnym kraju każdy ma prawo wierzyć i w co chce, ale równocześnie i sprzeciwiać się narzucaniu mu i nękającym zmuszaniu do wyznawania czegoś, co jest mu obce, skompromitowane lub zwyczajnie obmierzłe, zwłaszcza w świetle ostatnich skandalicznych wydarzeń i coraz to nowych faktów obciążających najwyższe kierownictwo. Każdy płacący podatki obywatel ma także prawo oceniać finansowaną częściowo z publicznych środków organizację i jej 2 tys. lat krwawej historii. I na koniec, mam szczerą nadzieję, że moja niewiara będzie dla dzielnego/-ej x. drabiną, ba, windą, do wyśnionego raju.

 • Link do komentarza Krystyna sobota, 14 listopada 2020 21:33 napisane przez Krystyna

  Kobiety stały się bardzo wulgarne i po tych wszystkich strajkach mężczyźni zaczną oceniać kobiety jednoznacznie. Jeżeli matki dają taki wzór swoim dzieciom, jak widać to było na ulicach Gniezna, to nie dziwmy się dzisiejsza młodzież jest jaka jest. A co do Kościoła - to zapomniał już czego powinien nauczać.

 • Link do komentarza wilk sobota, 14 listopada 2020 13:13 napisane przez wilk

  tylda-- jest na etapie czytania świętej trójcy postępowców niejakich Żydów.........Marksa,Engelsa i Lenina protoplastów nowego porządku świata ,których myśli i idee dziś się odradzają,co widać na ulicach !!!

 • Link do komentarza x. piątek, 13 listopada 2020 15:27 napisane przez x.

  Ad. tylda-jako wierny czytelnik tego portalu nie dziwię się już od dawna, że po Gnieźnie hasają szatani, którym się wydaje, ze posiedli władzę nadludźmi. Taka "tylda" ma czelność oceniać ludzi nadto publicznie wchodząc w zakres działania Pana Boga. Nie godzi się pani (pani) "tylda". i proszę sobie wziąć do serca słowa Papieża Grzegorza Wielkiego, który powiedział „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza, niż wiara apostołów”. Jak więc z tego wynika nawróconemu grzesznikowi bardziej otwierają się bramy Niebios niż takiemu, który udaje świętoszka, jak Pan (Pani) i któremu diabeł podpowiada takie komentarze.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane