Jesteś tutaj:Wywiady Co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności?
wtorek, 05 listopada 2019 08:27

Co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności?

  mn
Co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności? zdjęcie nadesłane

W czwartek 7 listopada w Gnieźnie odbędzie się otwarta konferencja pt. „Leczenie niepłodności: fakty i mity. Rodzicielstwo zdrowie od początku”. Jednym z prelegentów będzie gnieźnianin, prof. dr hab. Andrzej Kochański. Z profesorem rozmawia Kamilla Węcka-Nijak z Forum Gniezno dla Życia i Rodziny.

Panie Profesorze, dlaczego potrzebna jest w Gnieźnie konferencja na temat in vitro? Czy media nie przekazują dostatecznie dużo informacji na ten temat?

Przekaz jaki mamy w mediach jest zwykle jednostronny i jednowarstwowy. Jednostronność przekazu polega na zachwalaniu "metody leczenia niepłodności" z pominięciem negatywnych skutków in vitro.  Wybiórczy ( jednowarstwowy) charakter przekazu przejawia się w zawężeniu zagadnienia do emocji związanych z bezdzietnością i radości towarzyszącej narodzinom dziecka.   

Jak odnaleźć się w świecie całkowicie nowoczesnych metod prokreacji? Według jakich zasad – prawnych, emocjonalnych, społecznych, moralnych  powinno się  postępować?

Roztropność wymaga uwzględnienia wszystkich wymienionych zasad. Bezpieczeństwo matki i dziecka jest jednak priorytetem.

Jest Pan Profesor genetykiem. Jakie zagrożenia ze strony genetycznej niesie  program leczenia niepłodności za pomocą technik wspomaganego rozrodu?

Niestety, lista zaburzeń genetycznych związanych z technikami wspomaganego rozrodu wciąż się wydłuża. W ujęciu chronologicznym na pierwszym miejscu należy umieścić wrodzone wady rozwojowe. W przypadku niektórych z nich częstość występowania u dzieci urodzonych z zastosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego wzrasta nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z populacją ogólną.    

Na koniec pytanie innego gatunku. Jest Pan Profesor z urodzenia gnieźnianinem, absolwentem „Dąbrówki”, która obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Jak Pan wspomina „piętnastkę”? 

W tej szkole nauczyłem się pracy.  I za to jestem wdzięczny moim Nauczycielom. Niestety wielu z nich już  nie żyje. 

Dziękuję za rozmowę!

 

PROGRAM KONFERENCJI

 • Technologia in vitro. Wszystko, co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać (Prof. Andrzej Kochański)
 • Sumienie lekarza i pacjenta w aspekcie in vitro (prof. Bogdan Chazan)
 • Okiem praktyka: diagnozowanie i leczenie niepłodności (dr Jacek Szulc)
 • In vitro: prawo i etyka (apl. adw. Nikodem Bernaciak)

 

Konferencja odbędzie się 7 listopada w MOK-u o godzinie 18:00, wstęp wolny.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Iwonka wtorek, 04 lutego 2020 08:16 napisane przez Iwonka

  Ale. Miliony ludzi nie chce miec dzieci a jest plodna......tylko garstka nice moze..I to jest problemmm

 • Link do komentarza matka poniedziałek, 18 listopada 2019 23:58 napisane przez matka

  Panie Koryfeusz,in vitro to nie metoda zajścia w ciążę, bo tę ciążę "robi się" W laboratorium. Ta ciąża to nowy człowiek i tego człowieka wykonuje technik, niestety często myląc komórki, co ostatnio dość często mamy okazję obserwować poprzez różne doniesienia prasowe. Niestety, nie ma żadnych naukowych doniesień na temat kolejnych pokoleń tych technicznie wykonanych dzieci. Czy one sa zdrowe, czy mogą mieć własne potomstwo, czy jest ono zdrowe itd. Bo o zwiększonej liczbie wad dzieci wykonanych metodą techniczną w pewnych obszarach już wiemy. Jest to świadome narażanie tych ludzi na niedogodności zdrowotne już u progu powstania ich życia. A te dzisiejsze krzykaczki za kilkadziesiąt lat będą ze wstydem wracały do wspomnień swojej niewyobrażalnej głupoty.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 07 listopada 2019 20:24 napisane przez Koryfeusz

  Ludzie myślą, że in-vitro to metoda leczenia niepłodności, a to bzdura. In-vitro to doprowadzenie do zajścia w ciąże w przypadku niepłodności, a nie jej wyleczenie. Osoba, u której zastosowano tę metodę urodzi dziecko, ale drugiego w sposób naturalny już nie będzie miała, gdyż jest niepłodna i potrzebny będzie kolejny zabieg in-vitro. Przykładowo jeśli ktoś ma sztuczny ząb to oznacza, że został wyleczony z choroby uzębienia? Nie, bo uzupełniono ubytek, ale nowy ząb temu komuś nie wyrósł. Wyleczenie niepłodności to doprowadzenie do tego, że dziecko będzie mogło być poczęte w naturalny sposób. Czasem jednak jest to niemożliwe przy dzisiejszej wiedzy medycznej, gdyż stan układów rodnych jest taki, że nie pozwala na wyleczenie chirurgiczne, a nawet zabiegu in-vitro nie można przeprowadzić z powodu wad jakie występują w tych układach. Mężczyźni mają zaś gorzej jeśli są bezpłodni, bo w przypadku kobiet czasem pomagają pewne zabiegi medyczne, udrożnienie jajowodów czy podobne zabiegi, ale jeśli mężczyzna produkuje martwe plemniki i nie ma żadnych żywych to dzisiejsza medycyna jest póki co bezradna, żeby w pełni taką przypadłość wyleczyć.

 • Link do komentarza emeryt środa, 06 listopada 2019 14:49 napisane przez emeryt

  @empe-tobie tylko egzorcysta potrzebny, bo psychiatra już je pomoże. Naprawdę biedny człowieku, jesteś bardzo nieszczęśliwy.

 • Link do komentarza Ordynek środa, 06 listopada 2019 13:18 napisane przez Ordynek

  Na pewno mieszkańcy Gniezna dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. Brawo dla organizatorów konferencji i prelegentów, że nie dają się zawrzeszczeć malkontentom!

 • Link do komentarza empe środa, 06 listopada 2019 10:03 napisane przez empe

  @mjj: zgadzam się - ordo iuris to nie sekta, to organizacja powiązana i finansowana przez Kreml. Zadziwiające są te podwójne standardy wśród prawicy - Tuskowi wyciąga się dziadka z Wehrmachtu a tutaj proszę - przeszłość rodziny nieważna. Pan prof Kochański to raczej oportunista opowiadający brednie o wadach dzieci z in vitro. Doceniłabym bardziej gdyby opowiedział o skuteczności naprotechnologii.

 • Link do komentarza senior środa, 06 listopada 2019 00:51 napisane przez senior

  Hipokryzja Polaków jest zastanawiająca. Jeżeli ich (dzisiejsza opozycja) politycy byli członkami ZMP, czerwonego harcerstwa, PZPR itd. ,to dzisiaj nazywani są bohaterami. Natomiast jeżeli strona druga proponuje do różnych gremiów ludzi sprawdzonych, choć w przeszłości także skażonych przynależnością do tej samej partii, to podnosi się larum na cały głos , pisze się donosy do Brukseli i tworzy się tysiące, a nawet setki tysięcy hejterskich komentarzy. Szatan opanował umysły tych ludzi, a oni biedni się tak lekko jemu poddają.

 • Link do komentarza mjj wtorek, 05 listopada 2019 11:41 napisane przez mjj

  Po pierwsze Ordo Iuris to nie żadna sekta, a po drugie pan prof. Andrzej Kochański jest odrębną jednostką i pracuje na swój wizerunek, więc wypominanie jemu przynależność rodzinną do PZPR jest wysoce niestosowne. W Polsce setki tysięcy ludzi błądziło wstępując w szeregi tamtej partii, a dzisiaj zrozumieli swój błąd i często są przykładem nawrócenia dla tych dzisiejszych o wiele bardziej pogubionych strajkowiczów z POKO. Prof. Kochański jest wybitnym naukowcem i Gniezno powinno być dumne, że stąd pochodzi taki uczony.

 • Link do komentarza lemon41 wtorek, 05 listopada 2019 11:18 napisane przez lemon41

  Wybitny specjalista w swojej dziedzinie, warto go posłuchać!

 • Link do komentarza Bobhus wtorek, 05 listopada 2019 10:07 napisane przez Bobhus

  Syn ortodoksyjnego komunisty takim wielkim autorytetem kościelnym i sekty Ordo Iuris???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane