Jesteś tutaj:Wywiady W Gminie Gniezno powstanie pierwszy żłobek
piątek, 18 października 2019 11:42

W Gminie Gniezno powstanie pierwszy żłobek

 
W Gminie Gniezno powstanie pierwszy żłobek zdjęcie nadesłane

Gmina Gniezno otrzymała dofinansowanie na kwotę ponad 1,6 mln złotych. Środki te pozwolą na uruchomienie pierwszego żłobka na terenie tego samorządu.

Pani Wójt, Urząd Marszałkowski przyznał Gminie Gniezno dofinansowanie do utworzenia żłobka. O jakiej kwocie mówimy?

Maria Suplicka: Na początku sierpnia 2019 roku złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim projekt zatytułowany „Pierwszy Publiczny Żłobek w Gminie Gniezno wspiera rodziców”. W dniu 17 października otrzymaliśmy informację, że samorząd wojewódzki przyznał na realizację tego zadania dofinansowanie w kwocie 1 624 539,88 zł! Łączna wartość projektu wynosi 1 710 105,14 zł.

To rzeczywiście dobra wiadomość, dla ilu dzieci, znajdzie się miejsce w nowym żłobku?

Zaprojektowaliśmy tę placówkę dla 30 dzieci, Gmina dynamicznie się rozwija, więc z naborem dzieci nie będzie kłopotu.

Gdzie powstanie żłobek?

W Zdziechowie mamy nowe przedszkole i szkołę, w trakcie realizacji jest jeszcze budynek administracyjny szkoły, który częściowo przeznaczony zostanie na utworzenie pierwszego w Gminie Gniezno żłobka.

Co zostanie zrealizowane w ramach dofinansowania?

Jak już wspomniałam, w części realizowanego budynku administracyjnego przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne. Wygospodarowaliśmy 12 pomieszczeń o łącznej powierzchni niemal 300 m2, jednocześnie powstanie plac zabaw o powierzchni około 170 m2. W myśl przepisów dzieci ze żłobka muszą mieć własny plac zabaw i taki zostanie dla nich wybudowany.

Czyli całe dofinansowanie pochłonięte zostanie na prace adaptacyjno-budowlane?

Prace adaptacyjne pochłoną nieznaczną część dofinansowania. Dzieci dostaną możliwość pobytu w nowym, doskonale wyposażonym żłobku. Rodzice, których pociechy będą od 1 września 2020 roku tam uczęszczały, przez 24 miesiące nie poniosą żadnych kosztów pobytu dziecka. Projekt o którym mówimy rozpisany jest do 31 sierpnia 2022 roku i wszystkie dzieci, od otwarcia placówki do końca sierpnia 2022 roku, będą przebywać w żłobku bez opłat.

20 komentarzy

 • Link do komentarza kibolka niedziela, 27 października 2019 14:18 napisane przez kibolka

  Do tej pory Pani Wójt miała poparcie Posła Ostrowskiego. Ale co będzie po tych wyborach...?

 • Link do komentarza wieśniak sobota, 26 października 2019 17:48 napisane przez wieśniak

  Ludzie cieszcie się , ze w ogóle na wsi polskiej zaczynają powstawać żłobki. Dawniej nie można było o tym nawet pomarzyć !!

 • Link do komentarza ja sobota, 26 października 2019 13:24 napisane przez ja

  A Dalki Mnichowo?? To samo. Domków coraz więcej, mlodych ludzi coraz więcej. A zamiast przedszkola czy żłobka durna świetlica.

 • Link do komentarza beka z radosława sobota, 26 października 2019 11:50 napisane przez beka z radosława

  Radosław, jako mieszkaniec też masz wgląd w dokumenty. Po co angażować CBA, skoro wiesz już, że jest szwindel? Weź idź zgłoś do prokuratury :)

 • Link do komentarza Radosław sobota, 26 października 2019 08:04 napisane przez Radosław

  ZDZICHOWA?! To chyba jakas kpina z reszty Gminy!!!....KOlejny wójt i kolejne pieniądze wyrzucone w tą dziurę .Mam tylko taką nadziEję że kiedyś CBA wejdzie i sprawdzi te inwestycje. Od kiedy kilka lat temu rozpoczęli budowę tego molocha szkołe ,to w całej gminie wstrzymano większe inwestycje.

 • Link do komentarza ludwik3 piątek, 25 października 2019 19:00 napisane przez ludwik3

  W starostwie pani wójt była szarą eminencją.

 • Link do komentarza powiatowy wyborca wtorek, 22 października 2019 00:13 napisane przez powiatowy wyborca

  Krystyna, w starostwie Pani Wójt miała szefową i to nie Pani wójt rządziła starostwem. Niestety!

 • Link do komentarza farmer niedziela, 20 października 2019 11:36 napisane przez farmer

  Złośliwi mieszkańcy gminy Gniezno nie śpią i cokolwiek zrobi nowa pani wójt, będą krytykować. A ja powiem tak. bardzo dobrze, że pani wójt otwiera żłobek w naszej okolicy. To pierwsza jaskółka na mapie tej gminy. Zapytajcie poprzednika, dlaczego nie pomyślał o żłobku w Jankowie i okolicach? Teraz jesteście tacy aktywni, a gdzie byliście, jak rządziła poprzednia władza? Składaliście wnioski? A interpelacje na sesjach były? I dlaczego wójt i tamta rada pozwoliła na taką olbrzymią rozbudowę tamtych okolic nie planując placówek oświatowych (Żłobek) i innych potrzebnych do życia obiektów nowym mieszkańcom gminy? I dobrze, ze pani wójt nie sprzedała tej szkoły, jak chcieliście za tamtej władzy, tylko adaptuje ją na potrzeby mieszkańców. A wy załóżcie komitet budowy żłobka na waszym terenie, pokażcie inicjatywę społeczną. może będzie jakiś unijny projekt, to wykażcie się pozyskaniem środków, a na pewno pani wójt was wesprze. Na razie jak widać porządkuje gminę i ma z tym niemało roboty.

 • Link do komentarza Krystyna niedziela, 20 października 2019 09:56 napisane przez Krystyna

  Szkoda, ze Pani Wójt w Starostwie się nie wykazywała!

 • Link do komentarza Nt niedziela, 20 października 2019 08:55 napisane przez Nt

  To jest chyba jakis zart? Zdziechowa z nową przeinwestowaną szkoła, przedszkolem, teraz budynek administracyjnu za 10 mln zl pluz zlobek. Nie mozna tego bylo podzielic na Jankowo i Szczytniki? Budybek za 10 mln zl. Rozumiem, ze bedzie to nowy gmach UG? Bo chyba nie pokoje nauczycielskie??? 10mln zl starczyloby ba szkole w Jankowie i Szczytnikach. Kto do Zdziechowu dojedzie? To sa kpiny z mieszkańcow innych wsi.

 • Link do komentarza qmaty niedziela, 20 października 2019 08:39 napisane przez qmaty

  W Zdziechowie jest po prostu infrastruktura. Za poprzedniego wójta zaprojektowano rozdmuchany obiekt, który nie ma potrzeby wykorzystywać w takim wymiarze, jakim miał być. Teraz, korzystając z tego, że go wybudowano, trzeba zagospodarować jakoś te pomieszczenia, które świeciłyby pustkami. Skoro udało się zdobyć środki, to trzeba się cieszyć - to była obietnica wójtowej. Teraz czekamy na rozwiązanie problemu po drugiej stronie gminy - w rejonie Szczytnik.

 • Link do komentarza Pol sobota, 19 października 2019 08:40 napisane przez Pol

  Pakuja w zdziechowie bo pewnie tam mieszka rodzina wojta

 • Link do komentarza Marek sobota, 19 października 2019 00:46 napisane przez Marek

  @Zdziwiony Zapytaj Lemana dlaczego jako wójt podjął takie decyzje. Może ci odpowie, co miał na myśli zlecając projekt i rozpoczynając budowę szkoły na ponad 400 uczniów, których nigdy tam nie będzie w takiej ilości.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 18 października 2019 23:11 napisane przez Mieszkaniec

  Brawo dla pani wojt. A mieszkancy jankowa niech czekaja i sie zaczekaja. Przeciez jest wazniejsza inwestycja do zrobienia w okolicy jankowa i tez czekaja na nia juz dlugi czas i nawet byla o tym sesja. A dla obecnej wladzy gminy i rady brawa i jak najwiecej funduszy z zewnatrz do naszj gminy.

 • Link do komentarza K piątek, 18 października 2019 21:48 napisane przez K

  Też myślę, że w Szczytnikach bardziej by się przydał... Choćby dlatego ile nowych osiedli, domów tutaj powstaje...

 • Link do komentarza Elżbieta piątek, 18 października 2019 20:22 napisane przez Elżbieta

  Do Zdziechowy maja blisko oprócz miejscowych dzieci także dzieci bardzo gęsto już zabudowanego osiedla miejscowości Pyszczyn, więc wybór tego miejsca jest jak najbardziej korzystny dla tych mieszkańców.

 • Link do komentarza gminny lirnik wioskowy piątek, 18 października 2019 19:33 napisane przez gminny lirnik wioskowy

  A poprzednik pani Wójt chciał wystawić tę starą szkołę na sprzedaż!

 • Link do komentarza Sławek piątek, 18 października 2019 18:57 napisane przez Sławek

  Dlaczego Zdziechowa? Bo drogi dojazdowe do szkoły w Szczytnikach i Jankowiak się nie nadaja do jazdy i tyle!

 • Link do komentarza Pyrus piątek, 18 października 2019 18:32 napisane przez Pyrus

  To jest hit tej jesieni. Osiniec, Szczytniki, Wola Skorzecka, Wierzbiczany, Lubochnia, Jankowo, Jankowko budują nowe osiedla na potęgę, a żłobek w Zdziechowie. Pomijając ten fakt, można odnieść wrażenie, że Gmina Gniezno zapomina o w/w wsiach. Można to stwierdzić próbując przejechać od kilku lat droga z ul. Wierzbiczany, w kierunku wsi Wierzbiczany lub Szczytniki duchownych. Codziennie na tej drodze widać jakieś auto, które stoi na poboczu z uszkodzonym kołem. Więc my, mieszkańcy tych wsi, serdecznie dziękujemy za podejście gminy do kwestii dróg w naszym rejonie.

 • Link do komentarza Zdziwiony piątek, 18 października 2019 15:51 napisane przez Zdziwiony

  Zdziechowa (i okolice) jest chyba najmniej rozwojową wsią w gminie Gniezno. Same pola uprawne, niewiele nowych domów i działek budowlanych na sprzedaż. Jak szybko, w porównaniu ze Zdziechową, rozwijają się inne wsie podlegające pod szkoly w Jankowie czy Szczytnikach. Dlaczego to akurat w Zdziechowę pakowane są miliony? Rozumiem, że nowy budynek musiał być postawiony, ale dlaczego z takim rozmachem?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane