Jesteś tutaj:Wywiady W wydziale komunikacji bliżej mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego
poniedziałek, 25 czerwca 2018 10:52

W wydziale komunikacji bliżej mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego

  Redakcja

Rejestracja pojazdów, wydawanie praw jazdy to tylko niektóre ze spraw, które można załatwić w jednym z najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców Wydziałów Starostwa. O usprawnieniach oferowanych klientom Wydziału Komunikacji, sprawnej obsłudze a także nowych zadaniach urzędników samorządowych porozmawiamy z dyrektorem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie - Małgorzatą Pietrzak-Sikorską.

Pani Dyrektor jeszcze kilka lat temu aby załatwić jakąkolwiek sprawę w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie należało „stanąć” w kolejce w bardzo wczesnych godzinach porannych. Jak w tej chwili wygląda system kolejkowy?

Jednym z najważniejszych zadań jakie miałam wyznaczone do zrealizowania obejmując stanowisko dyrektora Wydziału była likwidacja kolejek i uporządkowanie procesu obsługi klienta. Wprowadziliśmy system numerkowy, system który ewaluował, aż doszliśmy do obecnego rozwiązania. Wchodząc do Naszego wydziału z numeratora wybieramy spraw, którą chcemy załatwić, np. prawo jazdy, rejestracja, dowód stały i pobieramy numerek z systemu kolejkowego, na którym jest zawarta informacja ile osób oczekuje w kolejce. 

Wśród klientów są tacy, którzy nie zawsze mają czas by przyjechać do Starostwa, pobrać numerek i oczekiwać na swoją kolej. Czy można w jakiś sposób umówić się na konkretną godzinę w Wydziale Komunikacji celem załatwienia jakiejś sprawy  np. zarejestrować samochód?

Oczywiście, oprócz systemu kolejkowego, w godzinach pracy wydziału można również umówić się telefonicznie dzwoniąc w poniedziałek w godz. 7:30 do 17:00, wtorek 7:30 do 15:00, środa 7:30 do 14:30,oraz czwartek i piątek od 7:30 do 15:00 pod nr tel. 61 424 07 09  lub 61 424 07 07.  
Natomiast platforma internetowa dostępna jest przez 24h/7 dni w tygodniu. Rezerwacji internetowej można dokonać poprzez stronę www.powiat-gniezno.pl

W jaki sposób mogę sprawdzić czy moje prawo jazdy bądź dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

Istnieje kilka możliwości: telefonicznie dzwoniąc do Wydziału Komunikacji, poprzez stronę internetową www.info-car.pl. Jest też trzecia możliwość całkowicie bezpłatna i niewymagająca dla klienta zapamiętywania nr telefonu do Urzędu bądź adresu strony www. Od stycznia wprowadziliśmy usługę powiadamiania klientów o gotowych do odbioru dokumentach poprzez aplikację SMS. Wystarczy składając wniosek o rejestrację bądź prawo jazdy podać nr telefonu komórkowego na który ma przyjść powiadomienie. W tej chwili już prawie 100% naszych klientów w taki sposób dowiaduje się, że dokument czy to dowód rejestracyjny czy też prawo jazdy jest do odbioru w Urzędzie. 

Oficjalnie zostało potwierdzone, że w WKiT można założyć i uzyskać potwierdzenie profilu zaufanego. Skąd pomysł, żeby kolejna instytucja w naszym mieście świadczyła tego typu usługi dla mieszkańców?

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami wspomniano, że już od 2008 r. jest możliwość załatwiania spraw urzędowych przez platformę ePUAP. Na początku tylko 5% społeczeństwa korzystała z dostępnych internetowych możliwości kontaktu z urzędem. Profil zaufany, platforma ePUAP działają już od dekady, ale odsetek załatwianych taką drogą spraw był bardzo mały. Dziennie wydział nadzorowany przez mnie odwiedza blisko 400 osób. W rozmowach klienci często podnosili, że w dobie internetu powinniśmy być bardziej otwarci na elektroniczne załatwianie spraw. Dlatego, aby ułatwić osobom nie posiadającym jeszcze profilu zaufanego, wystąpiliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o umożliwienie Naszej jednostce zakładanie i potwierdzania profili zaufanych. Ministerstwo przychyliło się do Naszej prośby. 

Podsumowując spróbujmy na zakończenie odpowiedzieć na pytanie: o ile łatwiej jest w tej chwili klientom przychodzącym do Wydziału Komunikacji załatwić wybraną sprawę niż było to jeszcze kilka lat temu?

Przede wszystkim  mieszkańcy naszego powiatu nie muszą od wczesnych godzin porannych ustawiać się w kolejce by zarejestrować samochód bądź złożyć wniosek o prawo jazdy. Można umówić się na konkretny dzień i godzinę by załatwić jakąkolwiek sprawę w naszym wydziale. I co najważniejsze wchodzimy w elektroniczną erę urzędów, potwierdzamy i zakładamy profile zaufane – co w szerszej perspektywie ułatwi mieszkańcom kontakt z urzędnikami poprzez platformy internetowe, pozwoli na składanie wniosków o wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdów, czy chociażby zbycie pojazdu poprzez stronę www.esp.pwpw.pl

Do wydziału komunikacji coraz częściej klienci składają wnioski za pomocą elektronicznych usług.  

Ponadto pojawiły się także inne udogodnienia, które do tej pory nie miały zastosowania i w wielu jeszcze urzędach nie występują a mam tu na myśli bezpłatne powiadamianie mieszkańców emailem lub sms-em o tym, że jest do odbioru dowód rejestracyjny czy prawo jazdy a także oferujemy tak powszechną dzisiaj usługę jak płatność kartą płatniczą na stanowisku u urzędnika u którego dokonujemy czynności urzędowej.

5 komentarzy

 • Link do komentarza zenon wtorek, 23 października 2018 18:30 napisane przez zenon

  Brak Wam informacji, ponieważ prace nad wprowadzenie tego systemu były już rozpoczęte przez poprzednie kierownictwo wydziału komunikacji. Systemy elektroniczne były wprowadzane we wszystkich urzędach skarbowych, ZUS-ie i również w wydziale komunikacji nadchodziła epoka elektronicznych systemów i to w całej Polsce to nie jest żadna zasługa tej dyrektorki. Natomiast ten pan który udziela informacji pracował już wcześniej, to emerytowany wojskowy który był wcześniej w straży miejskiej, został zwolniony i zatrudniony przez poprzednią ekipę w wydziale komunikacji. Żeby oceniać że to najlepszy wydział to trzeba ocenić też pozostałe wydziały starostwa

 • Link do komentarza beryl piątek, 14 września 2018 20:35 napisane przez beryl

  A pamiętacie te kolejki w nocy, żeby zarejestrować auto za starostę Kowalskiego, który po przegranych wyborach prezydenckich ze swoim podwładnym prezesem mpk, został przez niego uczynionym szefem TBS.

 • Link do komentarza Alex czwartek, 05 lipca 2018 10:17 napisane przez Alex

  Bardzo miły i niezwykle profesjonalny jest pan w średnim wieku już na początku po prawej stronie. Wszystko wytlumaczy i jest bardzo uprzejmy.

 • Link do komentarza importer piątek, 29 czerwca 2018 16:39 napisane przez importer

  Pamiętacie ludzie jak było za poprzedniego dyrektora? Żeby zarejestrować samochód trzeba było koczować pod urzędem od 4 rano. a i tak nie było pewności, że uda się załatwić wszystkie formalności. Teraz w komunikacji mieszkaniec i przedsiębiorca jest traktowany jak człowiek wtedy był natrętnym petentem.
  Pani dyrektor dziękuję w imieniu własnym i kilku innych importerów za tak ogromną zmianę w tym urzędzie.

 • Link do komentarza petent poniedziałek, 25 czerwca 2018 14:52 napisane przez petent

  Najlepszy wydział starostwa!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane