Jesteś tutaj:Wywiady „Skauci Europy – nowe odpowiedzialne pokolenie”
środa, 29 marca 2017 20:16

„Skauci Europy – nowe odpowiedzialne pokolenie”

  Redakcja

Istnieją w Gnieźnie od półtora roku. Zaangażowali się w pomoc przy organizacji Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szybko zauważyłem, że są sprawni w działaniu, zdyscyplinowani, obowiązkowi i przede wszystkim „poukładani”. Rośnie nam nowe odpowiedzialne pokolenie. Warto ich poznać bliżej.

Kim jest Skaut Europy?

Karol Dominiczak: Jest to katolicki harcerz, który kocha swoją Ojczyznę i pracuje na rzecz jej dobra. Jesteśmy harcerzami, którzy kierują się metodą wychowawczą Baden- Powella, czyli musimy na każdej zbiórce w lesie przygotować sobie posiłek na ogniu, na obozach sami szykujemy schronienia dla naszych zastępów (platformy na drzewach) - jednym słowem jesteśmy stowarzyszeniem harcerskim, które najbardziej ze wszystkich w Polsce uczy samodzielnego życia. Różnimy się prawem i zasadami harcerskimi od ZHP i ZHR, ponieważ "ZAWISZA" ( tak brzmi nasza nazwa w Polsce) jest zrzeszona w szeregi Federacji Skautingu Europejskiego, która skupia chrześcijańskie skautowskie organizacje z Europy i Kanady. W Polsce jest nas już 5 tysięcy i co 10 Skaut Europy to Polak, więc jesteśmy 3 co do wielkości harcerską organizacją w RP i również 3 po Francji i Włoszech w FSE.

Jaki cel przyświeca skautingowi?

Mikołaj Kornet: Głównym celem skautingu jest rozwój dzieci i młodzieży. Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Ruch skautowy ma dostarczyć każdemu młodemu człowiekowi możliwość rozwoju osobistego w pięciu dziedzinach. Są to: zdrowie, sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby i życie religijne. Skauting uczy odpowiedzialności, samodzielności i również zaufania rodziców do dzieci.

Czy bycie skautem to wypełnianie pewnej misji?

Karol: Oczywiście, że tak, ponieważ składając przyrzeczenie harcerskie przysięgamy na Swój Honor z łaską Bożą nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim i działać na rzecz swojej Ojczyzny i Europy chrześcijańskiej, co w praktyce oznacza, że musimy zrobić co najmniej 1 dobry uczynek dziennie. Poza tym jesteśmy polskimi harcerzami, którzy z chęcią czczą polskie święta i z wielką ochotą pomagają w organizacji imprez patriotycznych takich jak miniony turniej szachowy. Skautem jest się  do końca życia, więc jest to ogromna i ważna misja.

Bliskie są Wam takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Dokładnie tym samym wartościom służyli Żołnierze Wyklęci. Czy to był główny powód waszego zaangażowania w pomoc przy organizacji Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Mikołaj: Tak, jest to jeden z głównych powodów naszego zaangażowania w ten turniej. Tematyka Żołnierzy Wyklętych bardzo często pojawia się na naszych obozach i biwakach skautowych. Przyświecają nam również te same wartości.

Otworzyć się na świat, to trochę dać siebie temu światu. Poświęciliście swój czas na pracę podczas Szachowego Turnieju Żołnierzy Wyklętych w Gnieźnie. Jako wolontariusze udzielaliście pomocy graczom z całej Polski.

Karol: Dla mnie był to zaszczyt, że mogłem z chłopakami i dziewczynami pomagać w tej imprezie, ponieważ jesteśmy głęboko związani ze swoją ojczyzną i wartościami, które wyznawali Żołnierze Niezłomni-  jesteśmy po prostu patriotami, którzy chcą upamiętnić tych, dzięki którym możemy żyć w Polsce wolnej i niepodległej. Myślę, że my jako skauci jesteśmy winni Wyklętym pamięć. Pomoc w turnieju była dla nas ciekawym doświadczeniem i jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy być częścią tego wielkiego dzieła. 

Jakie są wasze  wrażenia po tym turnieju, pomijając ciężką pracę wolontariatu?

Mikołaj: Turniej bardzo mi się podobał. Nigdy nie przypuszczałem, że tyle ludzi może grać w szachy w jednym miejscu. Organizacja była bardzo sprawna i bardzo się cieszę że mogliśmy choć trochę pomóc. Gdy byłem młodszy grałem w szachy, może nie często, ale grałem. Teraz nie gram. Ale z chęcią zagrałbym gdyby znalazł się przeciwnik.

9 komentarzy

 • Link do komentarza rak wtorek, 18 lipca 2017 09:25 napisane przez rak

  za skojarzenia odpowiada kojarzący, mości harcerzu od siedmiu boleści

 • Link do komentarza harcerz wtorek, 18 lipca 2017 08:47 napisane przez harcerz

  Ciekawe czy wogóle mają pojęcie czy się"wsławili" ci tzw. Żołnierze wyklęci w czasach kiedy było trzeba wziąść się do roboty i państwo odbudowywać. Piękne harcerstwo a "Zawisza" to mi się kojarzy z skinhedami.

 • Link do komentarza Fan nietoperza sobota, 06 maja 2017 14:13 napisane przez Fan nietoperza

  Zastęp nietoperz jak zwykle najlepszy! Niech żyje awangarda skautow! Precz z Rosomakim!

 • Link do komentarza Fan nietoperza sobota, 06 maja 2017 14:11 napisane przez Fan nietoperza

  Pięknie Karol! Ale przystojniak!

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 31 marca 2017 15:59 napisane przez czytelnik

  To jest awangarda naszego narodu. Gratulacje dla rodziców za takie dzieci!

 • Link do komentarza @@@ czwartek, 30 marca 2017 23:48 napisane przez @@@

  brawo!

 • Link do komentarza pytajnik czwartek, 30 marca 2017 23:42 napisane przez pytajnik

  @ Joanna Kowalska - o co pani chodzi?

 • Link do komentarza Joanna Kowalska czwartek, 30 marca 2017 21:45 napisane przez Joanna Kowalska

  Szkoda, że tylko w mundurze...

 • Link do komentarza mjj środa, 29 marca 2017 22:17 napisane przez mjj

  Mili, sympatyczni, niezwykle uczynni. Naprawdę takiej młodzieży nam potrzeba!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane