Jesteś tutaj:Reportaże Zespoły muzyczne Gniezna z 1973 roku na archiwalnym filmie
środa, 08 czerwca 2022 21:10

Zespoły muzyczne Gniezna z 1973 roku na archiwalnym filmie

 
Zespoły muzyczne Gniezna z 1973 roku na archiwalnym filmie kadr z filmu

Zespół Klemensa Waberskiego, kolejarska orkiestra dęta czy zespół gnieźnieńskiej Garbarni - to tylko część artystów, uwiecznionych na filmie dokumentalnym, udostępnionym z archiwum TVP.

Ten film to prawdziwa wyprawa do muzycznego Gniezna z początku lat 70. XX wieku. W reportażu występują zespoły, które dziś nie istnieją lub nadal funkcjonują na kulturalnej mapie miasta. Materiał został stworzony kilka dekad temu na potrzeby TVP i obecnie jego cyfrowa wersja została udostępniona w internecie. 

Na materiale widać Gniezno w 1973 roku - w tym m.in. ul. Chrobrego, parowozownię, wnętrza Garbarni. Po kilkuminutowym wprowadzeniu, obejmującym różne wątki historyczne dotyczące dziejów Gniezna, prezentowane są poszczególne grupy muzyczne (od ok. 9:30 minuty) Zespół Kameralny pod dyrekcją Klemensa Waberskiego, Państwową Szkołę Muzyczną, chór „Szpaki” pod dyrekcją Wiesława Kisera, Męski Chór „Dzwon” pod dyrekcją Alfonsa Ulricha oraz Kolejarską Orkiestra Dętą i amatorski zespół "Cztery i pół" Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich.

Film można obejrzeć w serwisie zdigitalizowanych archiwalnych materiałów TVP (strona może czasowo wolniej działać):

https://cyfrowa.tvp.pl/video/miasta,gniezno,60271354

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Stowarzyszenie piątek, 10 czerwca 2022 14:02 napisane przez Stowarzyszenie

  Panie Jarosławie możemy prosić o kontakt ze Stowarzyszeniem Parowozownia Gniezno. Miło będzie nam Pana poznać .
  email kontakt@parowozowniagniezno.com lub tel. 696696152

 • Link do komentarza Jaroslaw Budmiak czwartek, 09 czerwca 2022 16:43 napisane przez Jaroslaw Budmiak

  Bylem uczniem a potem czlonkiem,Orkiestry dętej PkP Gniezno,od 1965r ,wtedy kapelmistrzem był Pan Franczak,apo jego odejściu Henryk Bęcik który prowadził w Poznaniu popularną ,,Poznańską piętnastkę radiową,,
  Nastepnie zostalem powołany do sluzby wojskowej gdzie po weryfikacji zostałem skierowany do ,,Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego,,.zPo odbyciu służby wróciłem do orkiestry kolejowej której bylem czlonkiem do1982r poniewaz wyprowadziłem się z Gniezna.Milo wspominam ten czas jak przebierano nas w mundury wojskowe aby grać na przysięgach w Gnieznie,koncerty w Parku kolejowym,pochody 1 majowe oraz wszystkich uroczystościach państwowych.Pozdrawiam wszystkich czlonkow i sympatyków orkiestry PKP Gniezno. Jarosław Budniak.

 • Link do komentarza apokalipsa czwartek, 09 czerwca 2022 10:11 napisane przez apokalipsa

  Wcześniejsze pokolenia dbały i pracowały dla dobra swojego i kraju. dzisiaj tylko kradną i dewastują to co inni wybudowali.
  https://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/26579-rozkradali-zabytkowy-zuraw-zostali-obywatelsko-zatrzymani

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 09 czerwca 2022 09:02 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Bardzo Proszę o wyszukanie kolejnych, tak wspaniałych, archiwalnych fimów o Gnieźnie i o mieszkańcach naszego Grodu Lecha

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane