poniedziałek, 03 czerwca 2019 11:00

40 lat temu do Gniezna przybył Jan Paweł II

 
40 lat temu do Gniezna przybył Jan Paweł II Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl

Dziś mija 40. rocznica wizyty ojca świętego w Gnieźnie. Papież Polak przybył do Grodu Lecha w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.

Wybór kard. Karola Wojtyły na papieski tron w 1978 roku sprawił, że władze komunistyczne nie tylko PRL, ale także i Związku Radzieckiego stanęły przed problemem, z którym musiały się zmierzyć. Wybór obywatela jednego z państw bloku wschodniego w trakcie konklawe odczytywano jako akt wymierzony przeciwko obecnie panującemu w tych krajach ustrojowi.

Decyzja kardynałów, jaka zapadła na Watykanie, szczególnie wpłynęła na sytuację w PRL, które od pewnego czasu borykało się już z problemami gospodarczymi i niepokojami społecznymi. Po czasie jawnej wrogości władz komunistycznych wobec Kościoła za czasów Władysława Gomułki, ekipa Edwarda Gierka przyjęła teoretycznie postawę neutralną. Wobec wielu działań podejmowanych wobec przedstawicieli duchowieństwa nadal jednak piętrzono liczne trudności, a także prowadzono stałą inwigilację środowisk kościelnych. Wybór Jana Pawła II, a później także jego decyzja o pielgrzymce do ojczyzny sprawiła iż PZPR stanęła przed sporym dylematem - jak przyjąć papieża w kraju, by nie wpłynęło to znacząco na nastroje społeczne?

Jak się okazało, zadanie to było praktycznie niewykonalne, dlatego 2 czerwca 1979 papieża powitano w Warszawie oficjalnie, jako głowę państwa oraz Kościoła katolickiego. Po tym władze PRL na kilka dni usunęły się w cień, dając czas na upust emocji w społeczeństwie, które radowało się z powodu wizyty następcy św. Piotra w Polsce. 


Papież Jan Paweł II wychodzi ze śmigłowca po wylądowaniu na polach między Gnieznem a Żydowem - 3 czerwca 1979 r. Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl


Tysiące wiernych na polach między Gnieznem a Żydowem wita papieża - 3 czerwca 1979 r.
Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl

 

3 czerwca 1979 roku śmigłowiec z Janem Pawłem II wylądował na poligonie między Gnieznem a Żydowem. Na błoniach, które udostępniono wówczas ludności, zgromadził się tłum wiernych, wyczekujących ojca świętego.


Jan Paweł II przejeżdża ul. Chrobrego w kierunku Wzgórza Lecha - 3 czerwca 1979 r. Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl

W dalszej części papież udał się odkrytym papamobile do miasta, gdzie na niego również czekały tysiące ludzi, wiwatujących na jego cześć. Tego też dnia, w godzinach popołudniowych, odbyło się pierwsze, historyczne spotkanie papieża z młodzieżą, zgromadzoną na Wzgórzu Lecha i przed Pałacem Prymasowskim. Janowi Pawłowi II towarzyszył kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski oraz biskupi. Papież wygłosił do młodych ludzi przemówienie, po czym spotkanie przeistoczyło się spontanicznie w okrzyki na jego cześć oraz wspólny śpiew z ojcem świętym włącznie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia poniżej.

 

 

00:00 - Papież przemawia do zgromadzonych
19:00 - Papież rozmawia i śpiewa z młodzieżą
23:00 - Przemawia kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski
25:50 - "Góralu czy ci nie żal" zaintonowane dla papieża
27:00 - Dalsze śpiewy i wystąpienia

 

 


Tłumy mieszkańców i wiernych z całych okolic przed Pałacem Prymasowskim - 3 czerwca 1979 r. Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl

Papież przemawia do zgromadzonych na Wzgórzu Lecha i przed Pałacem Prymasowskim - 3 czerwca 1979 r. Zdjęcie: Archiwum Archidiecezjalne / archidiecezja.pl

14 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 09 czerwca 2019 11:42 napisane przez Jam_Jest

  Ad:senior:
  *************
  (cytat) - (Tak Polacy poddali się komunistycznym manipulacjom. I niestety, dziś też widzimy, jak ten polski naród daje sobą sterować.)


  Powiedziałbym, że ten "medal" ma dwie strony, wtedy czerwona zaraza manipulowała wszystkim, natomiast dzisiaj, społeczeństwo poddaje się manipulowaniu obecnemu obozowi władzy, zaprzedając się za pieniądze. To jak to jest ja się pytam, pozwalamy sobą manipulować, czy nie, mamy w sobie odrobinę odwagi przeciwstawić się temu, czy NIE? Czym tak naprawdę różni się tamta manipulacja od tej dzisiejszej p. senior? Odpowiedź jest prosta, kompletnie niczym!!!

 • Link do komentarza wilk niedziela, 09 czerwca 2019 00:40 napisane przez wilk

  Niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze Ziemi,tej ziemi,tej.......... gnieźnieńskiej ziemi !!!!! Jan Paweł II już dawno powinien być PATRONEM POLSKI !!!!!! Biskupi,arcybiskupi,kardynałowie,nie lękajcie się,czas działać,niech się bolszewia pluje!!!! Zasługuje na to,by być obok świętych Wojciecha i Stanisława,a nawet ponad nimi!!!

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 07 czerwca 2019 11:15 napisane przez EagleEye

  @tobiasz co mnie mialo zaboleć :-) Wierz mi lub nie ale Twoje stwierdzenia nie mają żadnego odzwierciedlenia w życiu. Cóż życzę Ci wiekszego samokrytycyzmu wobec siebie a nie wobec innych.

 • Link do komentarza tobiasz środa, 05 czerwca 2019 21:55 napisane przez tobiasz

  EagleEye uuu zabolała prawda.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 05 czerwca 2019 10:51 napisane przez EagleEye

  @Tobiasz nie denerwuj się bo to szkodzi zdrowiu. Twój komentarz na prawdę był bardzo chrześcijański. Cóż widać kto sączy niepotrzebnie jad. Może sie uśmiejesz ale jestem chrześcijaninem i katolikiem ale nie takim na pokaz do pierwszego rzedu w ławce w kościeke ale na swoj sposób. Nie muszę uczęszczać regularnie do kościoła. To czy ktoś mnie lubi czy nie to juz jego sprawa a ja żadnego lekcewarzenia wobec mej osoby nie doświadczam. Co do tzw. społecznego darmozjada jak to po chrześcijańsku ujołeś odnosić się nie będę bo wszak wiesz lepiej to niz ja ,a takie stwierdzenie wobec mej osoby pokazuje Twoja flustracje.
  Nie wiem też czy ze zrozumieniem przeczytaleś moj wpis. Bo jakoś mszy na Pl. Św Wojciecha nie było ani w niedzielę ani w poniedzialek dla wiernych. Koncerty można urządzać w hali widowiskowo sportowej a nie w Katedrze. To ze pan Polak określil sie homilją wygłoszoną swego czasu w Częstochowie po której stronie stoi.Do tego chyba wszyscy widzieli fotografie z tego portalu które też pokazują gdzie mu lepiej i z kim. Komu udosępniał swoje ogrody do podpisywania koalicji samorządowych tez wszyscy widzieli. A teraz "plują" na jego Kościół Katolicki który reprezentuje. Wiem że był obchody po za Gnieznem ale z tego co pamietam tp Sw. Jan Pawel II 40 lat temu przyjechał do Gniezna.

  Pozdrawiam

 • Link do komentarza Tom środa, 05 czerwca 2019 07:55 napisane przez Tom

  Świątynia jest Domem Bożym a pomyśleć o dniu to na spacerek do lasu. Pan Jezus by wziął bicz i lal to poganstwo. Czy zribua koncert w meczecie albo synagodze. ....pomocna dłoń Prymasa -śmiech na sali. Niemcy w czasie wojny koncerty sobie robili w katedrze. Wielcy euroulubiency z Gniezna jak poprzedni arcybpi uczestniczą w tej profanacji. a seminarium puste..... w sierpniu 2017 roku juz byl znak z Niebios....i co .....nic nie pojeli...

 • Link do komentarza Tom środa, 05 czerwca 2019 00:55 napisane przez Tom

  Świątynia jest Domem Bożym a pomyśleć o dniu to na spacerek do lasu. Pan Jezus by wziął bicz i lal to poganstwo. Czy zribua koncert w meczecie albo synagodze. ....pomocna dłoń Prymasa -śmiech na sali. Niemcy w czasie wojny koncerty sobie robili w katedrze. Wielcy euroulubiency z Gniezna jak poprzedni arcybpi uczestniczą w tej profanacji. a seminarium puste..... w sierpniu 2017 roku juz byl znak z Niebios....i co .....nic nie pojeli...

 • Link do komentarza tobiasz wtorek, 04 czerwca 2019 10:50 napisane przez tobiasz

  EagleEye uroczystości się odbywały - wystarczy się zorientować, a nie narzekać na cały świat. Widać jednak, że masz to we krwi - złe to, złe tamto. Dobrze, że wszyscy wiedzą iż jesteś społecznym darmozjadem, przez co wszędzie i wszyscy cię lekceważą.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 04 czerwca 2019 09:16 napisane przez EagleEye

  Też jesyem zdziwiony ze kolebce chrześcijaństwa jaką mieni sie Pierwsza Stolica Polski w rocznicę pielgrzymnki Papieża Jana Pawla II nie organizuje sie w naszej diecezji żadnych uroczystości. Cóz widac iz pan Polak .....

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 03 czerwca 2019 22:41 napisane przez senior

  Zenek, z tymi tłumami w Gnieźnie to lekka przesada. Pierwsza wizyta ograniczała się do placu przed katedrą i faktycznie było pełno, ale to przecież maleńki placyk. A odjazd papieża na lotnisko rankiem z rezydencji Prymasa ulica Chrobrego to była żenada. Prawie wcale nie było ludzi, pojedyncze osoby wzdłuż chodnika. Tak Polacy poddali się komunistycznym manipulacjom. I niestety, dziś też widzimy, jak ten polski naród daje sobą sterować.

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 03 czerwca 2019 21:09 napisane przez Marek

  Tom. Wyluzuj. Muzyka zawsze była bliska Bogu. I tworzona była na chwałę Boga. A kto jej słucha w murach naszej pięknej katedry ma czas pomyśleć nad swoim dniem , który właśnie przeżył. Ma czas pomyśleć o ludziach , których spotkał. Ma czas zastanowić się jak tych ludzi potraktował? A poza tym Muzyka łagodzi obyczaje. A łagodzenie wzajemnego zacietrzewienia wśród gnieźnian jest też jest bardzo potrzebne. A Prymas, dzięki swoim koncertom podaje nam taką pomocną łagodną , przyjacielską dłoń pojednania.

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 03 czerwca 2019 19:29 napisane przez humanista

  Suweren Państwa Miasta Watykan w Polsce bywał, był zapalnikiem w pozbycia się okupanta zsrr.
  Ale bywał tu przede wszystkim, aby zadbać o swoje interesy. Watykan nas doi od tysiąclecia. Wiadomo też, że bandę pedofilii krył przed wymiarem sprawiedliwości - pozwalając im na współpracę z pzpr.

 • Link do komentarza Tom poniedziałek, 03 czerwca 2019 16:43 napisane przez Tom

  A dziś fortepian akordeon i świecki koncert w katedrze. Skandal i wstyd. Nie będzie powołan gdy świętość z Domu Bożego się wyrzuca. Patron Polski dw. Wojciech. ....nie dziwic sue ze pustki na Odpuscie A na placu gdzie Papież sprawował Msze sw z okazji 1000 lecie śmierci męczeńskiej sw. Wojciecha robi się strefę kibica. Wstyd.

 • Link do komentarza Zenek poniedziałek, 03 czerwca 2019 13:59 napisane przez Zenek

  Mały byłem ale pamiętam niektóre momenty, przejazd ul Chrobrego, samochód papamobile .... później papieża przemawiającego z balkonu. Ogromna ilość osób robiła na mnie gigantyczne wrażenie, może temu że dzieciakiem byłem. Na poligonie nie byłem. Ojciec wspominał że wiele osób z "kasprzakami" nagrywało przemowę papieża.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane