Jesteś tutaj:Kultura Uliczne granie w Gnieźnie
poniedziałek, 22 sierpnia 2016 09:12

Uliczne granie w Gnieźnie

 

Po raz drugi w naszym mieście odbył się Festiwal Grajków Ulicznych po drodze, podczas którego zaprezentowało się kilkunastu bardów.

Swoją muzykę prezentują przede wszystkim na ulicach. Spotkać można ich w różnych miastach i miejscach, a w miniony weekend zawitali także do Gniezna.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Jarek Mixer Mikołajczyk, który jak mówił, obecność grajków ulicznych w naszym mieście nie jest przypadkowa. – Pierwszym, wymienionym - również w dokumentach kościelnych, grajkiem ulicznym z Polski był Irgc Jurek z Gniezna. Źródła te pochodzą z XII wieku. Co prawda dowiedzieliśmy się o tym dopiero w tym roku, za sprawą gnieźnieńskiego regionalisty Dawida Junga. Będziemy ten temat drążyć i mamy nadzieje, że ten Irgc Jurek będzie w przyszłości mentorem Festiwalu Grajków Ulicznych – mówił.

W Gnieźnie zagrali: Janusz „Cybull” Skwira, Sasha Boole, Illegal Boys, Gabriel Fleszar, Grupa „Na Odległość”, Stanisław Kubaszak, Uliczni Szamani, Janusz „Raptus” Waściński, Destruenci, Marcin Szajda, Dęciaki, Marcepan Dzierzgowski, Buskin' Jack & Green Grass Company, Zagrali i Poszli, Fan-Art, Swiernalisi, Tomasz Krzemiński. Pojawili się także młodzi muzycy, dla których festiwal był okazją zaprezentowania się muzycznie na ulicach naszego miasta.

Pogoda w pierwszy dzień festiwalu jak najbardziej dopisała, niestety w niedzielę uległa ona gwałtownemu pogorszeniu, co nie sprzyjało ulicznemu graniu. Mimo to grajkowie między opadami zaprezentowali się schodach, chodnikach i krawężnikach centrum Gniezna. Całość zakończyło wieczorne podsumowanie koncertem finałowym na Rynku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane