Jesteś tutaj:Kultura Matka Boska o wielu obliczach
czwartek, 18 sierpnia 2016 14:07

Matka Boska o wielu obliczach

 

W Centrum Kultury Scena to Dziwna w czwartek 17 sierpnia została otwarta wystawa Bożeny Janiny Aleksy pod tytułem „Królowa Polski o wielu obliczach".

Wystawa "Królowa Polski o wielu obliczach" to 47 kopii wizerunków Matki Bożej koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, od rekoronowanego obrazu Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 roku do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 roku. Wszystkie kopie namalowała w ciągu pięciu lat Bożena Aleksy z Warszawy. Wystawa w Gnieźnie odbyła się dzięki Katolickiemu Stowarzyszeniu Civitas Christiana. – Są tutaj także cztery obrazy, które pochodzą z naszej archidiecezji gnieźnieńskiej, czyli z Markowic, Dąbrówki Kościelnej, Biechowa oraz z Pierania. Kardynał Stefana Wyszyński Gniezno szczególnie ukochał i właśnie ta wystawa jest takim uhonorowaniem dla niego – mówiła Ewelina Goździewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gnieźnie.

Obrazy w eSTeDe ustawione są w specjalnych „kapliczkach”, a całość zaprezentowana jest w półmroku. Na otwarciu wystawy zjawił się także ks. kan. Jan Kasprowicz, który wraz z innymi osobami wspominał koronacje maryjne.

Sama autorka obrazów nie mogła pojawić się na otwarciu w Gnieźnie, jednak zależało jej, aby to właśnie w naszym mieście ta wystawa zagościła. Ekspozycja otwarta będzie do poniedziałku 22 sierpnia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane