Jesteś tutaj:Kultura "Łowieckie psoty i pychoty"
środa, 26 sierpnia 2015 13:35

"Łowieckie psoty i pychoty"

 

Plenerowo i rodzinnie – takie hasło przyświeca piknikowi „Łowieckie psoty i pychoty” organizowanego przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Na terenie Małego Skansenu w Dziekanowicach już w najbliższą sobotę 29 sierpnia na rodziny czeka wiele atrakcji. – Nasze muzeum leży na terenie parku krajobrazowego, więc obliguje nas do tego, aby w swojej działalności poruszać te kwestie, które są związane ze środowiskiem naturalnym, z lasami i szeroko pojętą ekologią. Impreza ma kilka podstawowych celów. Pierwszym jest łowiectwo, które często jest źle interpretowane. To nie jest tylko coś związane jak to się powszechnie przyjmuje strzelaniem do zwierząt, podczas pikniku przybliżymy, że jest to przede wszystkim kultywowanie pewnych starych tradycji i naukowa metoda pewnej kultury leśnej, polegająca na regulacji populacji wśród zwierząt, która w ekosystemie jest bardzo istotna – mówił Zygmunt Kalinowski wicedyrektor do spraw programowych MPP na Lednicy.

Od godziny 10:00 dla całych rodzin przygotowanych zostanie wiele akcji, między innymi warsztaty, spotkania, gry terenowe, pokazy i degustacje kulinarne, podczas których będzie wybrzmiewać idea łowiecka i ekologiczna. Do pikniku przyłączył się także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który także zaprezentuje się podczas pikniku. – Jedną z działalności Parków Krajobrazowych jest edukacja, więc taka impreza jest szansą, aby się spotkać ze społeczeństwem. Na piknik przygotowaliśmy układanie puzzli z gatunkami zwierząt. Będziemy też mówić o pszczołach i o tym jakie one są ważne. Jak zabraknie pszczół to nie będzie nas, bo 90% plonów produktów roślinnych jest uzależnionych od owadów, które zapylają. Chcemy zmienić tymi spotkaniami świadomość społeczeństwa, mówiąc na nich o przyrodzie i ekologii – mówił Janusz Łakomiec dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Istotnym punktem pikniku – jak sama nazwa mówi – jest kuchnia. Podczas „Łowieckich psot i pychot” nie zabraknie wielkiej uczty i kulinarnych warsztatów. – Będzie wiele akcji dla dzieci, między innymi gry terenowe. Jedna z nich nosi tytuł „wegetarianin w lesie” i polegać ona będzie na tym, że będziemy poszukiwać w lesie różnego rodzaju pożywienia. Gra zakończy się warsztatami alternatywnej kuchni, gdzie dzieci przygotują część jedzenia sami. Również Karczma na Lednicy przygotuje swoje popisowe dania i zaprosi uczestników na łowiecką ucztę – mówiła Mariola Olejniczak z działu edukacji MPP na Lednicy.

Podczas pikniku będzie budowany także duży karmnik dla ptaków, który jak maja nadzieje organizatorzy przyjmie jakaś szkoła w Gnieźnie, która zdeklaruje się dbać o niego i pokazywać najmłodszym jak należy prawidłowo dokarmiać ptaki w okresie zimowym.

Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. MPP na Lednicy zaprasza wszystkich chętnych od godziny 10:00 na „łowieckie psoty i pychoty”. Całodniowy wstęp na piknik wraz ze wszystkimi atrakcjami uregulowany jest cennikiem obowiązującym na co dzień w MPP.  

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane