Jesteś tutaj:Kultura Radośnie i ludowo
sobota, 22 sierpnia 2015 17:03

Radośnie i ludowo

 

Setki gnieźnian przybyły w piątkowy wieczór na gnieźnieński Rynek, by podziwiać występy zespołów ludowych z siedmiu krajów, przybyłych na VII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem.

Z tej okazji do Pierwszej Stolicy Polski przybyły delegacje z Białorusi, Cypru, Grecji, Holandii, Macedonii,  Słowacji i Turcji. Po uroczystej paradzie ulicami Gniezna (zobacz także: Kolorowy korowód folklorystyczny), uczestnicy przybyli na gnieźnieński Rynek, gdzie czekała specjalnie przygotowana na tę okazję scena. Na niej to wszystkich przywitał wiceprezydent Michał Powałowski, a delegaci oraz przedstawiciele miasta wymienili się podarkami. Następnie rozpoczęły się pokazy artystyczne, trwające do późnych godzin wieczornych.

Każdy z zespołów przedstawił swój indywidualny, zazwyczaj niespełna półgodzinny spektakl. Nie da się bowiem powiedzieć, by były to same tańce, gdyż wszystkie grupy prezentowały przy akompaniamencie muzyki granej na żywo, krótkie scenki rodzajowe, opierające się na ich własnej tradycji ludowej. Jak można było zauważyć, wszystkie dotyczyły tematyki miłosnej lub związanej z życiem codziennym. Wszystkie występy zbierały oklaski, a niejednokrotnie publiczność była zaskakiwana formami występów, prezentowanych na scenie. Reakcje publiczności oraz zaangażowanie zespołów pokazały, że tego typu wydarzenia w Gnieźnie są bardzo potrzebne i znajdują zainteresowanie wśród mieszkańców.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane