Jesteś tutaj:Kultura Gniezno na mapie obchodów 100-lecia Senatu RP
czwartek, 17 listopada 2022 08:17

Gniezno na mapie obchodów 100-lecia Senatu RP

  mn
Gniezno na mapie obchodów 100-lecia Senatu RP źródło: samorzad.gov.pl

Pod koniec listopada w Pierwszej Stolicy odbędzie się otwarcie okolicznościowej wystawy „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”.

100 lat temu, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z Sejmu i Senatu. Tę właśnie rocznicę świętuje Senat RP w 2022 roku, której częścią jest podróżująca po Polsce pod opieką senatorów wystawa autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego. Do Gniezna sprowadzi ją senator Paweł Arndt.

Wystawa przedstawia historię Senatu RP od początku powstania Izby do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby Wyższej polskiego parlamentu, stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP.

Zaprezentowano na niej kolejno: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, a także różnorodność ówczesnego Senatu. Ekspozycja przedstawia losy senatorów w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 roku i jej działalność do dzisiaj. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu opierając się na konstytucji marcowej z 1921 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 25 listopada o godzinie 11, bezpłatne zwiedzanie będzie możliwe do 16 grudnia 2022 roku w holu I Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Kostrzewskiego 3 w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane