Jesteś tutaj:Kultura Rozpoczyna się 15. Offeliada
środa, 09 listopada 2022 08:00

Rozpoczyna się 15. Offeliada

  mn
Rozpoczyna się 15. Offeliada zdjęcie nadesłane

Przedpremierowym pokazem filmu „Chrzciny” z Katarzyną Figurą w roli głównej rozpocznie się w najbliższy czwartek 15. Festiwal Filmowy „Offeliada” w Gnieźnie. Od 10 do 13 listopada na publiczność czeka 35 filmów konkursowych, koncert, spotkania z autorami oraz kilka pokazów specjalnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu, z których większość odbędzie się w Teatrze im. A. Fredry jest bezpłatny.

Mocne otwarcie

Filmem otwarcia Offeliady będzie przedpremierowy pokaz filmu, który zadebiutuje w polskich kinach 18 listopada jako jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji tego roku – „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia.

Katarzyna Figura brawurowo zagrała w nim dojrzałą kobietę z prowincji, matkę sześciorga dzieci, która za wszelką cenę chce pojednać skłóconą rodzinę. Na potrzeby tej roli aktorka przeszła spektakularną metamorfozę – zmiana koloru włosów, postarzenie i przybranie na wadze. Niezwykle wyrazista i zapadająca w pamięć rola spotkała się z już bardzo dobrym przyjęciem przez widzów i krytyków – Katarzyna Figura pokazuje, jak wielki drzemie w niej talent to ról dramatycznych. To zdumiewająca metamorfoza! – pisał krytyk Łukasz Adamski,

Komedia obyczajowa „Chrzciny” została do tej pory nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Uroczyste otwarcie Offeliady i pokaz filmu w czwartek, 10 listopada o godz. 18:00.

Po filmie otwarcia, offeliadowa publiczność przeniesie się do gnieźnieńskiego Dobrego Browaru, gdzie już w nieco mniej oficjalnej atmosferze obejrzeć będzie można kolejną odsłonę cyklu „Filmowe Podlasie Atakuje!”, prezentującego krótkometrażowe filmy twórców z północnego wschodu kraju (początek seansu o godz. 20:00).

35 filmów w Konkursie Głównym

Spośród 185 filmów krótkometrażowych nadesłanych na 15. edycję Offeliady ostatecznie 35 zobaczymy w Konkursie Głównym. Otwarte pokazy podzielono na sześć sesji, które zaprezentowane zostaną w piątek (w godzinach 10:00-11:30, 12:00-13:30 oraz 15:00-16:30) i w sobotę (10:00-12:00, 12:30-14:00 i 15:00-17:00).

Filmy oceniać będzie Jury Główne w składzie: Leszek Dawid (reżyser, m.in. autor filmów „Jestem Bogiem” i „Broad Peak”), Maria Wiernikowska (reporterka, korespondentka wojenna i reżyserka filmów dokumentalnych) oraz Daniel Rycharski (artysta i grafik).

Filmy jurorów oraz najlepsze shorty ze Studia Munka

Oprócz „Chrzcin” na otwarcie festiwalu, listę pokazów specjalnych Offeliady uzupełnią w tym roku projekcje „Jesteś Bogiem” i „Białoruś. Ostatni zaścianek” w reżyserii członków Jury Głównego, film „Wszystkie nasze strachy” inspirowany postacią trzeciego z Jurorów – Daniela Rycharskiego, odcinki serii „Dźwięki naszego miasta” oraz najlepsze krótkie metraże z kultowego Studia Munka.

Hańba! w „Europejskiej”

Od wielu lat w programie Offeliady można znaleźć także akcent muzyczny – tak będzie i podczas tegorocznej edycji. W festiwalowy piątek, o 21:00 w restauracji „Europejskiej” wystąpi „Hańba!”.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba” to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka, Wittlin – znani) oraz podwórkowe instrumentarium. W 2018 roku zespół został uhonorowany został Paszportem Polityki.

Finał w niedzielę

Po pełnym wydarzeń festiwalu, jego uroczyste zakończenie odbędzie się także w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry, gdzie w niedzielę o godz. 15:00 rozpocznie się gala finałowa. Po wręczeniu statuetek „Offelii” oraz wszystkich innych nagród przyznawanych przez gremia jurorskie, zaprezentowane zostaną nagrodzone filmy.

Pełen program 15. Festiwalu Filmowego „Offeliada” w Gnieźnie

Dodajmy na koniec, że Offeliada organizowana jest dzięki wsparciu sponsorów i instytucji.

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Miasto Gniezno.

Sponsorzy: Hawa, Jeremias, Trepko, Velux, PEC, Studio reklamy Mim, Terra, Zelka.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane