Jesteś tutaj:Kultura Wspominali wyjątkowego twórcę
sobota, 05 listopada 2022 10:25

Wspominali wyjątkowego twórcę

 

W piątkowy wieczór, raz jeszcze w tym tygodniu była okazja do nostalgicznego wspomnienia tych, których już nie ma wśród nas.

Po raz kolejny w historii CK eSTeDe odbyło się "Święto Przyjaciół" - spotkanie wspomnieniowe, poświęcone ludziom związanym z szeroko rozumianą kulturą, którzy opuścili już ten świat. W tym roku było ono szczególnie dedykowane malarzowi i rysownikowi Jerzemu Maroszowi, który odszedł w czerwcu br. w wieku 71 lat. 

Uczestnicy spotkania zgromadzili się w galerii ośrodka, która wypełniła się bliskimi, znajomymi artysty oraz innymi twórcami, którzy go znali. I to pomimo, że sam artysta był związany ze Żninem i Rogowem, ale w Gnieźnie był również rozpoznawalny m.in. w "Galerii C", która działała w Miejskim Ośrodku Kultury.

Wspomnienie, które poprowadził niezastąpiony w tej roli Kazimierz "Tinkers" Kubów, wypełnione było nie tylko samymi opowieściami o działalności Jerzego Marosza na co dzień, ale także jego dziełom. Te ostatnie towarzyszyły uczestnikom, przypatrując się ze ścian ekspozycji. Nie zabrakło także wspomnień jego znajomych o formie jego pracy czy kierunkach w twórczości, którymi podążał w swoim warsztacie.

W drugiej części "Święta Przyjaciół" uczestnicy zostali zaproszeni na koncert zespołu Winyl Band. W repertuarze można było usłyszeć utwory wielu znanych, ale już nieżyjących artystów polskiej sceny muzycznej, dzięki czemu dopełniła się nostalgiczność tego wyjątkowego wieczoru.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane