Jesteś tutaj:Kultura „Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci
piątek, 04 listopada 2022 07:46

„Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci

  mn
„Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci zdjęcie nadesłane

Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia, a co za tym idzie, również przestrzeń życia  dzieci. W efekcie, coraz częściej zobaczyć można ten sam obrazek: dzieciaki “przyklejone” do tabletów, smartfonów i telefonów. To tzw. “pokolenie pochylonych głów”, bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona. Zamiast spotykać się z innymi “w realu”, wolą spędzać czas w sieci.

Niestety to zjawisko rozpoczyna się bardzo wcześnie. Nie bez przyczyny smartfon nazwano “smoczkiem XXI wieku”. W wyniku tego pojawiają się  coraz częściej problemy ze wzrokiem, koncentracją, samokontrolą, kreatywnością, często mową, Występują deficyty motoryczne, sensoryczne i wady postawy. Często dzieci, które dużo korzystają z mediów, są nadmiernie pobudzone, czasem agresywne, nie potrafią radzić sobie z emocjami.

Ważne jest mądre korzystanie z tych sprzętów, limit czasowy, poświęcenie dziecku czasu, zabawa z nim, czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom..

W związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA  Centrum Edukacji Kreatywnej zorganizowały autorskie  warsztaty pokazujące, z jednej strony, zagrożenia związane z  uzależnieniem od „ekranów”, a z drugiej strony kładące nacisk na wspólne, kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami i rodzinami.

Do tej pory Ewa Jaworka, starszy kustosz, koordynator akcji CPCD i Daria Polus, edukator, psycholog  przeprowadziły 10 warsztatów dla około 800  młodych ludzi z przedszkoli i szkól podstawowych. Przed nami kolejne warsztaty, które będziemy przeprowadzać do 6 grudnia. Zapisy pod  nr tel. 61 426 40 54.

Warsztaty odbywają  się w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane