Jesteś tutaj:Kultura Biblioteka jako skarbnica wiedzy samej w sobie
czwartek, 27 października 2022 17:46

Biblioteka jako skarbnica wiedzy samej w sobie

 

W murach Instytutu Kultury Europejskiej odbyło się sympozjum, poświęcone tematyce bibliotek i introligatorstwu - także w kontekście lokalnego, gnieźnieńskiego dziedzictwa. 

Na terenie Gniezna obecnie funkcjonuje kilka bibliotek, które jako odrębne instytucje, gromadzą i udostępniają swoje zbiory. W zasadzie nigdy w historii Pierwszej Stolicy Polski nie było tak bogatego zbioru, jak ma to miejsce obecnie. Dla tych osób, którym książka sama w sobie nie wystarczy i chcieliby posłuchać oraz porozmawiać o różnych jej kontekstach, dedykowane były "Liberaria Gnieźnieńskie".

Wydarzenie zostało zorganizowane przez bibliotekę Instytutu Kultury Europejskiej, którego dyrektor prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger powitał wszystkich na spotkaniu w auli. Do udziału w sympozjum zaproszonych zostało czterech gości: - Są to specjaliści w dziedzinie historii, bibliologii, historii introligatorstwa polskiego, a przede wszystkim znawcy życia społecznego Gniezna. Celem naszego spotkania jest propagowanie działań kulturalnych przez bibliotekę Instytutu Kultury Europejskiej. Biblioteka istnieje od 20 lat i te wydarzenia były prowadzone przez cały czas, ale Liberalia to jest coś, co - mamy nadzieję - będzie korzystnie odbierane przez wszystkich zainteresowanych - mówiła Agnieszka Ziebarth z biblioteki IKE. 

Jako pierwsza wykład wygłosiła dr Elżbieta Urbaniak, która przedstawiła odnalezionych w starych reklamach prasowych gnieźnieńskich introligatorów. Kolejny był prof. UAM dr hab. Piotr Pokora, który przybliżył temat "Struktury proweniencyjnej zasobu dawnej Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie". Kolejnym był mgr Jakub Łukaszewski, który opowiedział o kradzieżach książek w bibliotekach europejskich od drugiej połowy XX do początku XXI wieku, a także dr Elżbieta Pokorzyńska, opowiadająca o towarzystwach cechowych introligatorów poznańskich w XIX wieku.

Zwieńczeniem "Liberariów Gnieźnieńskich" było otwarcie wystawy dra Sławomira Krzyśki, który w gablotach umieszczonych w bibliotece IKE przedstawił posiadane XIX i XX-wieczne zbiory.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane