Jesteś tutaj:Kultura Czytanie przez doświadczanie
wtorek, 25 października 2022 12:00

Czytanie przez doświadczanie

  Materiał promocyjny

Książka to sztuka, książka to odkrycie. Książka to opowieść, książka to zabawa. Książka to emocja, książka to doświadczenie. Dla każdego dziecka można dobrać książkę, którą zechce czytać. Trzeba ją dla niego odkryć.

Wychodząc z takiego założenia Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej przygotowały projekt czytelniczy dla dzieci, rodziców i nauczycieli mający na celu dostarczenie narzędzi i sposobów promocji książki w taki sposób aby w konsekwencji doprowadzić małe dziecko i jego rodziców do czytelnictwa. Z tą ideą animacji wiąże się prowadzenie biblioteki otwartej, biblioteki poza murami.

Autorski projekt Ewy Jaworskiej, koordynatorki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i Darii Polus, edukatorki i animatorki powstał w wyniku konsultacji z nauczycielami przedszkoli, którzy wskazywali, że na małą koncentrację dzieci, konieczność usprawnień ruchowych i rozbudzenia zamiłowania do książek.

W trakcie jego realizacji przeprowadzono warsztaty wspierające rozwój zmysłów, dbający o motorykę, wpływające na rozwój mowy/ ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni.

Nowatorskie warsztaty zostały przeprowadzone w 10 gnieźnieńskich przedszkolach dla 1200 dzieci. Zostały poprzedzone szkoleniami dla nauczycieli z czytania wrażeniowego, przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń. Doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli wpłynęło na poznanie nowoczesnych form pracy z tekstem literackim.

Spotkania z rodzicami umożliwiły dyskusję nad wyborami czytelniczymi dla dzieci oraz oczekiwaniami w stosunku do biblioteki.

Z kolei czytanie sensoryczne i performatywne oparte na wartościowych książkach z literatury dziecięcej pozwoliło na uzyskanie efektu wow, który dzieci bardzo lubią.

Nowe formy pracy z tekstem literackim z wykorzystaniem cieczy nienewtonowskiej, sieciowania polimerów, wieży stężeń, masy sodowej, kolorowego deszczu, masy porcelanowej, hologramu, chemicznego kameleona, ducha w butelce, burzy w szklance wody, masy piaskowej itp., umożliwiły dzieciom zapoznanie się z książką poprzez wszystkie zmysły, nie tylko słuchu i wzroku, ale także dotyku, węchu i smaku.

Dzieci czytają bowiem książki całym sercem i każdym zmysłem. Powstała swoista Rozczytana koalicja łącząca dzieci, nauczycieli, rodziców i bibliotekę.

„Czytanie przez doświadczanie” to moduł dla przedszkoli w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (program Narodowego Centrum Kultury „Blisko”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane