Jesteś tutaj:Kultura Językoznawczyni dr Agata Hącia spotkała się z gnieźnieńskimi czytelnikami
wtorek, 25 października 2022 08:49

Językoznawczyni dr Agata Hącia spotkała się z gnieźnieńskimi czytelnikami

  mn
Językoznawczyni dr Agata Hącia spotkała się z gnieźnieńskimi czytelnikami zdjęcie: Waldek Stube

Kim jest językoznawca? – bardziej botanikiem, który jedynie opisuje język i zachodzące w nim zjawiska czy może ogrodnikiem, który w język próbuje ingerować, stać na straży norm językowych, a językowe „chwasty” usuwać?

Dr Agata Hącia – językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego, która w weekend spotkała się z czytelnikami w gnieźnieńskiej książnicy – w tych metaforach się nie odnajduje. Jak mówi, próbuje być drogowskazem. Nie uważa też, że „dzisiejsze błędy to jutrzejsza norma”, bo wtedy zrodziłby się chaos. Z drugiej strony, ile osób, tyle języków. Mówimy różnie, bo w różnych sytuacjach potrzebujemy "różnego języka”. 

W rozmowie z Izabelą Budzyńską, dr Agata Hącia najwięcej uwagi poświęciła polszczyźnie dzieci. Bo w dużej mierze tej grupie poświęciła swoje książki popularyzujące poprawną polszczyznę. Jak podkreślała, w swoich audycjach radiowych traktuje dzieci, jak wszystkich innych użytkowników języka. Bardzo sobie ceni zresztą językowe figle dzieci – dostaje bardzo wiele tego typu ciekawostek i słówek czy od nauczycieli. Zauważyła też, choć nie jest logopedą, że sprawność językowa dzieci maleje. Całkiem możliwe, że ma to związek z tym, iż wiele kontaktów młodego pokolenia jest teraz zapośredniczonych przez urządzenia, do których nie trzeba mówić.

Dr Hącia opowiedziała też o Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego, które rejestruje nowe wyrazy. I które każdy może tam zgłaszać. A jak zadbać o to, by mówić poprawnie i piękniej? Jak podkreślała dr Hącia – warto czytać, bo to wzbogaca język. Warto też… mówić i poddawać refleksji to, jak mówimy. 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane