Jesteś tutaj:Kultura Wyłoniono młodych laureatów konkursu literackiego
piątek, 07 października 2022 19:02

Wyłoniono młodych laureatów konkursu literackiego

 

Poznaliśmy wyróżnionych twórców, którzy zostali zauważeni i docenieni przez jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz. 

Zmagania z piórem, organizowane w Gnieźnie i upamiętniającą wybitną mieszkankę Pierwszej Stolicy Polski, po raz siódmy przyciągnęły młodych adeptów literatury, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności. Hasłem tegorocznej edycji było "Na kolejnym zakręcie historii", który rzecz jasna pochodzi z jednego z wierszy Anny Piskurz. 

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Czytelni na piętrze działającej w I Liceum Ogólnokształcącym. I miejsce w konkursie zdobyła Martyna Błaszyk z Śniecisk (LO w Środzie Wielkopolskiej). II miejsce otrzymała Julia Jarczyk z Klimkówki (ZSE w Gorlicach), a III zajął Maciej Serżysko z Witkowa. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Filip Kowalski z Lulkowa (III LO Gniezno), Julia Grzybowska z Gniezna (III LO Gniezno), Patryk Kral z Bąkowa (I LO w Cieszynie), Maria Kolad z Myślenic (V LO w Krakowie), Nikodem Lisiecki z Gniezna (I LO Gniezno), Anna Broczkowska z Kiszkowa (ZSP nr 3 Gniezno), Grzegorz Choczyński (XX LO w Krakowie) oraz Amelia Łaczkowska z Gniezna (II LO Gniezno). Laureaci ci zostali wyłonieni spośród 55 nadesłanych do konkursu prac.

- Kto by pomyślał w momencie ogłaszania konkursu, że tak się potoczą sprawy na świecie. Mam tu na myśli napad na Ukrainę. To się przełożyło także na literaturę, na to jak ci młodzi ludzie zaczynają opisywać świat. Nie jest on już grzeczny, ugładzony, ale jest pełen dramatów, rozterek tych młodych ludzi i to się chyba przełożyło na to, że ten poziom prac jest chyba najwyższy z dotychczasowych edycji konkursu. Jest specyficzny - przyznał Dawid Jung, przewodniczący jury, nie kryjąc uznania dla młodych twórców. Do tych słów gratulacji przyłączyli się wszyscy pozostali uczestnicy jury oraz organizatorzy konkursu.

Ponadto w ramach tej małej gali konkursowej zaprezentowano także prace plastyczne (ekfrazy) stworzone do poezji Anny Piskurz, autorstwa uczennic I LO: Zofii Eggebrecht, Zuzanny Kaźmierskiej i Fern F.S. Sycha.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane