Jesteś tutaj:Kultura Klub „Włącz ciekawość” zaprasza na potkanie z Mariuszem Borowiakiem
czwartek, 06 października 2022 11:43

Klub „Włącz ciekawość” zaprasza na potkanie z Mariuszem Borowiakiem

  mn

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kontynuuje cykl wykładów w ramach Klubu „Włącz ciekawość”. Kolejną odsłoną działalności tego Klubu będzie wykład Mariusza Borowiaka pt. „Skarb z South Hinskey”. Podczas spotkania na uczestników czekać będzie stoisko z książkami, na którym będzie możliwość uzyskania autografu lub dedykacji. Spotkanie odbędzie się w czwartek 6 października o godzinie 17 w czytelni głównej Biblioteki przy ul. Mieszka I.

Historia ta wydarzyła się naprawdę. W 1979 r. emerytowany oficer polskiego wywiadu w metalowej w skrzyni umieścił dobrze zabezpieczone materiały archiwalne, którą zakopał w ziemi pod Oksfordem w Anglii. Dokumenty dotyczyły oficerów służby informacyjno-wywiadowczej II Rzeczypospolitej, działalności wywiadowczej Ekspozytury 300 we Francji i złamania przez polskich kryptologów szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Prawie dwadzieścia lat później, w 1997 roku, Mariusz Borowiak, autor książki Skarb z South Hinskey, wziął udział w odnalezieniu bezcennych materiałów opracowanych przez polskich kryptologów podczas II wojny światowej. Sprawa jest szczególnie tajemnicza, gdy ma się świadomość, że materiały te, zgodnie z oficjalną wersją, zostały bezpowrotnie zniszczone w październiku 1945 roku. Książka, która poruszy wyobraźnię i rozpali ciekawość każdego czytelnika.

MARIUSZ BOROWIAK (ur. 1964 r. w Gnieźnie); jeden z najbardziej dziś znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Autor 106 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą. W czerwcu 1984 r. debiutował na łamach tygodnika „Prawo i Życie” W latach 90. XX wieku współpracował z dziesięcioma pismami sublokalnymi w Wielkopolsce. Współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z wydawnictwami, przygotowując przedmowy i posłowie oraz jest odpowiedzialny za uwagi merytoryczne do książek innych autorów na temat spraw wojenno-morskich. Autor pytań do teleturnieju „Giganci Historii” w TVP Historia. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016, wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych) i poszukiwania wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł. Ostatnia misja 2022 r. Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”.

Spotkania popularnonaukowe „Włącz ciekawość” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z Projektu „Laboratorium Słowa 2022” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane