Jesteś tutaj:Kultura Niezwykła wyprawa na Górny Śląsk – spotkanie ze Zbigniewem Rokitą
piątek, 30 września 2022 12:15

Niezwykła wyprawa na Górny Śląsk – spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

  mn
Niezwykła wyprawa na Górny Śląsk – spotkanie ze Zbigniewem Rokitą Zdjęcia: Waldek Stube.

Deszczowy środowy wieczór nie zniechęcił do wyprawy na Górny Śląsk. Tym bardziej, że nie trzeba było się ruszać z Gniezna – wystarczyło przyjść do Restauracji MŁYN, by tę wycieczkę odbyć. A przewodnikiem był Zbigniew Rokita, autor reportażu „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. W ubiegłym roku otrzymał za niego najważniejszą Nagrodę Literacką Nike 2021.

“Kajś” to opowieść o odkrywaniu swojej śląskiej tożsamości, wraz z całą jej złożonością. I właśnie tę nieuchwytność śląskości czuć było też w rozmowie z reporterem. Zarówno pytania prowadzącego Pawła Bartkowiaka, jak i publiczności, w dużej mierze próbowały zrozumieć, czym jest Śląsk, śląska tożsamość, z jej unikalną historią, odmiennością i potrzebą niezależności. Sam Zbigniew Rokita, który odbywa swego rodzaju literackie tournée z tą książką po Polsce, czuje że właśnie tak jest traktowany – raczej jako ekspert od śląskości niż od “pisania o Śląsku”. Z rozmowy wyłonił się obraz regionu bardzo różnorodnego, wręcz mozaikowego. I nie tak prosty, jak się może wydawać patrzącemu z zewnątrz.

Sporo było też o piłce nożnej (o której Rokita napisał swoją pierwszą książkę), o miastach aglomeracji śląskiej, o poniemieckości i – oczywiście – o języku Ślązaków. Sam Rokita określił się jako „półanalfabeta śląski”, bo w domu rodzinnym nie poznał dobrze śląskiego – nauczył się go dopiero na kursie językowym. Zdradził też, ze Wydawnictwo Czarne niedługo wyda „Kajś” właśnie po śląsku. Nie zdradził za to, o czym będzie jego kolejna książka reporterska. Nie zamierza jednak odcinać kuponów od “Kajś”, więc nie możemy się spodziewać kolejnej śląskiej opowieści. Za to kolejnego dobrego reportażu, który nas „wysadzi z mentalnego siodła” – już tak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych. edycja 2022”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane