Jesteś tutaj:Kultura Wystawa znaczków o Józefie Wybickim przy okazji dwóch rocznic
czwartek, 29 września 2022 18:53

Wystawa znaczków o Józefie Wybickim przy okazji dwóch rocznic

 

 

W czwartek w Urzędzie Gminy Gniezno została otwarta wystawa biograficzno-filatelistycznej poświęcona Józefowi Wybickiemu.

Wydarzenie odbyło się przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie oraz Wojciecha Śmieleckiego. A to wszystko z powodu przypadającej 275. Rocznicy Urodzin Józefa Wybickiego oraz 95. Rocznicy Ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Polski. 

Właśnie 29 września 1747 roku na świat przyszedł Józef Wybicki. Sejm RP, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 rokiem jego imienia. Kuratorem wystawy był Wojciech Śmielecki, który z rąk Prezesa Okręgu Kaliskiego Polskiego Związku Filatelistów Macieja Bukczyńskiego, otrzymał srebrną odznakę za zasługi w działalności filatelistycznej. 

Wernisaż oficjalnie został rozpoczęty Hymnem Polski. Następnie gości przywitała wójt gminy Gniezno Maria Suplicka. Na wydarzenie przybyło wielu filatelistów i pasjonatów z całej Polski. Po otwarciu wystawy uczestnicy mieli okazję wysłać okolicznościowe kartki ze specjalną kopertą oraz znaczkiem - wszystko z podobizną Józefa Wybickiego. Wysyłka jednak odbyła się niecodziennie. Z tej okazji kartki zostały przetransportowane pocztą konną do Niechanowa, którą eskortowali funkcjonariusze z Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie. Pocztę konną poprowadził radny gminy Gniezno Patrykowi Dobrzyńskiemu z "Ranczo Ganina" Dobrzyńscy. 

Wystawa czynna będzie w Urzędzie Gminy Gniezno przed 2 tygodnie, czyli do 13 października.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane