Jesteś tutaj:Kultura „Muzeum na kółkach” z „Polin” odwiedzi Trzemeszno
środa, 28 września 2022 16:19

„Muzeum na kółkach” z „Polin” odwiedzi Trzemeszno

 

Już za kilka dni w Trzemesznie odbędzie się cykl spotkań i wykładów, dotyczących żydowskiej społeczności, która kiedyś współtworzyła to miasto. Towarzyszyć temu będzie wystawa.

„Muzeum na kółkach” jest mobilnym projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich. To także doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w swojej miejscowości.

Wystawa „Muzeum na kółkach” poprzez nowoczesną formę prezentacji pozwala doświadczyć historii:

  • trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka,
  • fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj,
  • kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów,
  • dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim.

Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z „Muzeum na kółkach” odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje. Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również bogaty program edukacyjny, przygotowany w partnerstwie z lokalnymi koordynatorami projektu. Koordynatorką wydarzeń towarzyszących wystawie w Trzemesznie jest Katarzyna Sudaj z Fundacji Atut.

PROGRAM WYDARZEŃ W TRZEMESZNIE:

1 października 2022 r. (sobota) godz. 18.00 - Dom Kultury w Trzemesznie. Wieczór poetycki - Marc Chagall - jego życie i twórczość ilustrowana wierszami Teresy Fejfer z tomiku "Niebo Chagallove".

6 października 2022 r. (czwartek) godz. 17.00 - Aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Wykład judaisty Sławomira Pastuszki nt. Cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i pochodzących z niego macew.

10 – 12 października 2022 r. (poniedziałek – środa) - Aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie. Ogólnodostępna wystawa "Muzeum na kółkach" z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

11 października 2022 r. godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie dla dorosłych. Wystawie towarzyszy możliwość zobaczenia trzemeszeńskich eksponatów związanych z kulturą żydowską, np. Księgi Estery. Gość specjalny – Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu opowie o srebrach z synagogi w Trzemesznie.   

14 października 2022 r. (piątek) godz. 18.00 - Aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Pokaz filmu Mikołaja Grynberga "Dowód tożsamości". Po filmie rozmowa z reżyserem.

15 października 2022 r. (sobota) godz. 11.00 - Oprowadzanie po cmentarzu żydowskim w Trzemesznie

Partnerem lokalnym dla Muzeum Polin jest Gmina Trzemeszno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane