Jesteś tutaj:Kultura Poznawali wyzwoleńczą rolę kolei w historii Gniezna
wtorek, 06 września 2022 16:00

Poznawali wyzwoleńczą rolę kolei w historii Gniezna

 
Poznawali wyzwoleńczą rolę kolei w historii Gniezna zdjęcie nadesłane

W minioną niedzielę odbyło się oprowadzanie z przewodnikiem po historii kolei w czasie walk o niepodległość.

O niepodległości w kontekście naszego regionu trzeba mówić mając na myśli przełom grudnia i stycznia 1918 i 1919 roku. To wtedy, kiedy iskra powstania zapaliła Polaków do walk w Poznaniu, bardzo szybko rozprzestrzeniła ogień wolności w całej Wielkopolsce. 

Dowodem znaczenia kolei w działaniach niepodległościowych niech będzie już sam fakt, że pierwsze wieści o wybuchu powstania 27 grudnia w Poznaniu dotarły do Gniezna... w formie plotek powtarzanych przez maszynistów i pozostałą załogę pociągów. To oni, słysząc strzały padające w mieście i widząc ludzi pospiesznie udających się na dworzec, przywozili ze sobą ich relacje do Gniezna i innych miast w całym regionie. 

O istocie i znaczeniu kolei w walkach wyzwoleńczych opowiadał w niedzielę Maciej Elantkowski z Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, prywatnie gnieźnianin. Uczestnicy oprowadzania, które odbywało się pod egidą Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski", przeszli trasą prowadzącą po różnych zachowanych (niekiedy jeszcze) obiektach na terenie gnieźnieńskiej stacji normalno i wąskotorowej. Zwłaszcza pokazując te, które pamiętają wydarzenia rozgrywające się w mieście pamiętnego 28 grudnia 1918, kiedy mieszkańcy zajęli koszary, pocztę i właśnie dworzec, a w kolejnych dniach służyły w obsłudze transportów powstańczych w tej części Wielkopolski.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane