Jesteś tutaj:Kultura Wciąż odkrywana historia „Zielonego Trójkąta” - by przypomnieć i upamiętnić
niedziela, 04 września 2022 10:52

Wciąż odkrywana historia „Zielonego Trójkąta” - by przypomnieć i upamiętnić

  mnopr
Wciąż odkrywana historia „Zielonego Trójkąta” - by przypomnieć i upamiętnić fot. Piotr Robakowki

W sobotę 3 września odbyła się autorska prezentacja książki ks. dr. Michała Sołomieniuka pt. „Zielony Trójkąt – antykomunistyczny związek zbrojny w Wielkopolsce 1945. Żołnierze i współpracownicy z powiatu gnieźnieńskiego". Publikacja jest efektem lat badań nad tym zapomnianym przez lokalną historię wątkiem.

Sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z trudem mieściła chętnych do udziału w prezentacji książki. Tytułowy związek zbrojny był kontynuacją Armii Krajowej i powstał w maju 1945 roku w okolicach Wrześni. Jego dowódcą był najpierw wrześnianin Lucjan Najrzał, później zaś Leon Wesołowski ps. „Wichura”, który podczas okupacji niemieckiej walczył w Armii Krajowej na Podlasiu. Podziemna organizacja działała w dawnym powiecie wrzesińskim, gnieźnieńskim (z gminą Powidz) i konińskim. Książka ks. Sołomieniuka składa się z trzech rozdziałów: w pierwszym autor opisał działalność „Zielonego Trójkąta”, w drugim zebrał ponad 30 życiorysów, a w ostatnim zaś dal bogaty wybór tekstów źródłowych.

Spotkanie poprowadził wielkopolski kurator oświaty, Robert Gaweł, znany także z aktywnego promowania wiedzy o historii nowożytnej. Dwa lata temu przewodził podobnemu spotkaniu, które poświęcone było poprzedniej publikacji ks. Sołomieniuka na temat powojennego podziemia w Gnieźnie.

Autor książki skorzystał ze szlaków, przetartych uprzednio przez badaczy i pasjonatów, związanych z Wrześnią oraz przez prof. Waldemara Handke, wybitnego znawcę podziemia wielkopolskiego pod okupacją niemiecką i sowiecką. Przy okazji ks. Sołomieniuk przetarł nowe szlaki, sięgając nie tylko do zasobu archiwum IPN, ale do akt śledztw Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, do dokumentacji pracowniczej z zakładów pracy a nawet dokumentacji medycznej. Przeprowadził też na potrzeby książki rozliczne rozmowy z członkami rodzin bohaterów, w niektórych przypadkach nawet z rodzeństwem i małżonkami.

Jako eksperci wystąpili podczas spotkania przedstawiciele instytucji naukowych i kulturalnych: dr Rafał Kościański – kierownik Archiwum Oddziałowego IPN w Poznaniu, dr Marek Szczepaniak – kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Sebastian Mazurkiewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni im. Dzieci Wrzesińskich.

Głos zabrali też członkowie rodzin bohaterów książki. Przemawiali przedstawiciele rodziny Edwarda Jagły ze Skiereszewa (to właśnie pamięci siostry Edwarda, śp. Amalii Pagacz,  autor poświęcił swoją książkę), głos zabrał syn Arkadiusza Gazińskiego rodem z Powidza, a także przedstawiciel rodziny Leonarda Dreczkowskiego i synowie Karola Krajniaka oraz Lecha Solarka. Trzeba przyznać, że wystąpienia członków rodzin opisywanych postaci były bardzo emocjonalne. Na koniec odmówiono modlitwę za dusze bohaterów książki oraz tych "informatorów:" z ich rodzin, którzy nie dożyli jej publikacji.

Po zakończeniu spotkania autor długo podpisywał kolejne egzemplarze swojej książki i prowadził rozmowy z gośćmi, przybyłymi na spotkanie nie tylko z Gniezna i okolic, ale także z Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Konina, Inowrocławia, Warszawy i Tychów. Jak podkreślił Robert Gaweł, cieszyła obecność na spotkaniu nauczycieli historii oraz młodzieży.

Książka jest do nabycia w Gnieźnie w Księgarni Archidiecezjalnej, a także w księgarni internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek.


fot. Piotr Robakowki

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane