Jesteś tutaj:Kultura Wspólnie czytali utwory narodowego wieszcza
niedziela, 04 września 2022 08:30

Wspólnie czytali utwory narodowego wieszcza

 
Wspólnie czytali utwory narodowego wieszcza zdjęcie nadesłane

Na dziedzińcu Starego Ratusza w sobotnie przedpołudnie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku w całym kraju wszyscy zagłębiali się w twórczość Adama Mickiewicza - "Ballady i romanse".

Ponad 30 osób, przedstawicieli szkół tj. nauczyciele i uczniowie, samorządowcy, ale także zwykli mieszkańcy włączyli się w kolejna edycje ogólnopolskiej akcji. Tym razem wszyscy mogli raz jeszcze przypomnieć sobie lekturę, której analiza być może w latach nauki spędzała sen z powiek, ale warta jest promowania z uwagi na jej wartość dla polskiej kultury.

- W tym roku czytamy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza i jest to związane z 200. rocznicą pierwszego wydania poezji tego wieszcza. Dzisiejsze czytanie jest podsumowaniem większego projektu, który został zainaugurowany wykładem prof. Krzysztofa Trybusia. Wprowadził on nas w świat "Ballad i romansów", opowiadając czy warto wracać do pewnych ich fragmentów i jak należy na nowo je odczytywać, by nie stanowiły tylko lektury szkolnej - mówiła Elżbieta Sobecka, koordynatorka projektu.

W trakcie wydarzenia różne osoby czytały m.in. "Romantyczność" czy "Panią Twardowską". - Narodowe Czytanie jest podsumowaniem projektu, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Jest to pierwszy z projektów, który podsumowujemy w tym roku. W ramach tego projektu odbyło się wiele warsztatów, widzieliśmy w nowym świetle "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, ale przede wszystkim wiele osób mogło skorzystać z warsztatów, które się odbywały - teatralnych, muzycznych, artystycznych. Myślę, że dzięki temu Gniezno poznało bliżej twórczość Mickiewicza - przekazała Kamilla Kozłowska z Miejskiego Ośrodka Kultury.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło i innych inicjatyw, przygotowanych na te okazję przez młodzież szkolną. - Szkolny teatr Bez Kurtyny, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Gnieźnie przygotował nadniemeńską "Sprawę dla reportera". Jest to spektakl oparty na fragmentach "Ballad i romansów" i taki subtelny kontakt z polskim romantyzmem - mówiła Anna Kurzeja-Pluta, nauczycielka w II LO.

- W ramach projektów, które realizowaliśmy z MOK-iem, zostały zorganizowane dwa warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jedne dotyczyły wykorzystania TikToka w celu tworzenia filmików i by przedstawić w inny sposób "Ballady i romanse", a drugie dotyczyło wykorzystania tekstów i ilustracji w tworzeniu repollero, czyli małych książeczek papierowych - powiedziała Katarzyna Wilczkowska z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie.

- W ramach warsztatów słowno-muzycznych przeprowadziliśmy zajęcia o "Świteziance" Adama Mickiewicza i zajęliśmy się stworzeniem piosenki - wzięliśmy tekst wieszcza i na jego bazie pracowaliśmy muzycznie, młodzież starała się to zinterpretować po swojemu, dodając zwrotki do ballady. W efekcie powstała skrócona wersja "Świtezianki" - przekazał Aleksander Schmidt, nauczyciel w II LO.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane