Jesteś tutaj:Kultura Promocja książki historycznej o działalności „Zielonego Trójkąta”
wtorek, 30 sierpnia 2022 15:51

Promocja książki historycznej o działalności „Zielonego Trójkąta”

 

W najbliższą sobotę swoją premierę będzie miała książka pt. "Zielony Trójkąt" - antykomunistyczny związek zbrojny w Wielkopolsce 1945. Żołnierze i współpracownicy z powiatu gnieźnieńskiego".

Prezentacja nowej publikacji historycznej, autorstwa ks. dra Michała Sołomieniuka, odbędzie się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy ul. Kolegiaty 2 w sobotę, 3 września o godzinie 15.15.

Chętnych do udziału w prezentacji książki organizator prosi o kontakt telefoniczny z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie (61 426 19 09) - liczba miejsc na sali jest ograniczona!

Bliższe informacje o książce: 

Rok 1945 był dla powiatu gnieźnieńskiego czasem niespełnionych nadziei na prawdziwie wolną Polskę, a jednocześnie pierwszym rokiem Powstania Antykomunistycznego. Znaczący udział w tym powstaniu miał – dowodzony przez ppor. Leona Wesołowskiego „Wichurę” – związek zbrojny pn. „Zielony Trójkąt”, który operował głównie w powiatach: wrzesińskim, gnieźnieńskim i konińskim. Większość żołnierzy oddziału, który traktowano jako część Armii Krajowej, podlegała bezpośrednio „Wichurze”, z kolei na podgnieźnieńskim Skiereszewie utworzono patrol pod dowództwem Edwarda Jagły „Sępa”. Książka jest poświęcona losom ponad trzydziestu osób związanych z „Zielonym Trójkątem”, które pochodziły z powiatu gnieźnieńskiego. Biografie zostały poprzedzone opisem działalności całego oddziału oraz wzbogacone kilkunastoma tekstami źródłowymi i materiałem ikonograficznym.  

Książka jest do nabycia w Gnieźnie w Księgarni Archidiecezjalnej, a także w księgarni internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane