Jesteś tutaj:Kultura 70 lat historii archiwum, przechowującego wieki dziejów Gniezna i okolic
czwartek, 09 czerwca 2022 08:24

70 lat historii archiwum, przechowującego wieki dziejów Gniezna i okolic

 

Gnieźnieński oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu to jedno z miejsc, które przyjmuje i przechowuje dokumenty dotyczące historii regionu. Jednostka obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia, o czym przypomina wystawa, która pojawiła się w centrum miasta.

Każdy, kto chociażby trochę interesuje się dziejami Gniezna oraz regionu, kto zagłębił się w genealogię, poszukiwał śladów w dokumentach dotyczących swojej rodziny, miasta, wsi, posesji, dociera właśnie do tutejszego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Jest tu w czym szukać.

Wystawa z okazji 70-lecia archiwum, którą oficjalnie otwarto w środowe popołudnie na skwerze u zbiegu ul. Chrobrego i Łubieńskiego, to okazja do podsumowania, ale i przedstawienia ułamka dotychczasowego dorobku placówki. Wszystko na ekspozycji zebrali i przedstawili jej pracownicy, chcąc pokazać bogactwo historyczne przechowywanych materiałów oraz opowiedzieć historię archiwum, która była również ciekawa. Były różne nazwy, lokalizacje, zmieniały się realia, warunki przechowywania oraz zasady bezpieczeństwa.

- Ta nazwa na przestrzeni tych lat wielokrotnie się zmieniała. Raz było to Powiatowe Archiwum Państwowe, raz Archiwum Państwowe jako ekspozytura, a teraz od ponad 20 lat jesteśmy oddziałem. Nazwa się zmieniała, ale archiwum jako jednostka państwowa, podległa Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych od 70 lat w Gnieźnie funkcjonowała - opowiadał Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału. - Na wystawie staraliśmy się przedstawić archiwum, jego pracowników i to, czym się zajmujemy na co dzień, a po drugiej staraliśmy się przedstawić przykłady naszego zasobu - dodaje.

Na planszach można dojrzeć wycinki z akt, zdjęcia odcisków pieczętnych, materiały związane z gnieźnieńskim teatrem, zdjęcia z archiwów dawnych gazet, a także mapy i plany z przełomu XIX i XX wieku pokazujące różne fragmenty miasta.

Jest to jednostka szczególna, jeśli chodzi o działalność popularyzatorską, edukacyjną, jest swego rodzaju okrętem flagowym na sieci polskich archiwów państwowych, co nie oznacza, że inne bardzo ważne funkcje związane z gromadzeniem, przechowywaniem, udostępnianiem są odpuszczane - przyznał Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu. 

Ekspozycję w tym miejscu oglądać będzie można do 21 czerwca, a archiwum pozostaje tylko złożyć życzenia z tej wyjątkowej rocznicy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane