Jesteś tutaj:Kultura Poznawali muzyczną historię Gniezna
poniedziałek, 16 maja 2022 13:35

Poznawali muzyczną historię Gniezna

 

W niedzielne popołudnie grupa zainteresowanych mogła bliżej poznać historie, o których na wiele lat zapomniano, a które swojego czasu współtworzyły kulturalny obraz naszego miasta. 

Po raz kolejny Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" rozpoczyna sezon tematycznych wycieczek z przewodnikiem. Nie są to jednak wyprawy po podręcznikowej historii, dotyczącej średniowiecznego grodu, koronacji królewskich czy piastowskich legend, ale coś bardziej przyziemnego i... swojskiego. 

Tym razem organizacja zaprosiła do poznania muzycznej historii Gniezna. Jest ona tak bogata, że gdyby faktycznie opowiedzieć wszystkie ciekawostki, wyprawa ulicami centrum miasta musiałaby potrwać przynajmniej kilka dni. Tymczasem w ciągu przeszło godziny udało się wybrać w różne epoki, od średniowiecza do początków XX wieku, poznając życiorysy muzyków, artystów operowych i innych, którzy albo urodzili się w Gnieźnie (lub też tu wystąpili), ewentualnie spędzili całe swoje twórcze życie.

Izaak Heyman, Werner Alberti, Mateusz Zwierzchowski, Claire Dux i inni. Ich losy, dokonania, dorobek przybliżał Dawid Jung, który na tę okoliczność prezentował też fragmenty muzycznej i wokalnej działalności, które udało się odtworzyć lub zachować do naszych czasów. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane