Jesteś tutaj:Kultura Nowi mecenasi Skarbu Słowa
poniedziałek, 22 listopada 2021 12:20

Nowi mecenasi Skarbu Słowa

 
Nowi mecenasi Skarbu Słowa Zdjęcie: B. Kruszyk / KAI / źródło: archidiecezja.pl

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyła się ósma sesja Mecenatu Skarbów Słowa - akcji prowadzonej przez Archiwum Archidiecezjalne na rzecz ratowania zabytków kultury piśmiennej.

Historia to nie tylko, zamki, kościoły, dwory i domy, ale przede wszystkim to, dzięki czemu możemy interpretować ich losy na przestrzeni dziejów. Tym właśnie zajmują się archiwa i naukowcy, którzy w nich pracują, a którzy też starają się działać na rzecz zachowania tej wiedzy dla potomności.

Jedno z większych, a przy tym również najstarszych zbiorów, posiada Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. To właśnie ta instytucja, prowadzona przez ks. dr Michała Sołomieniuka, rozpoczęła kilka lat temu akcję Mecenatu Skarbów Słowa, dzięki któremu możliwa jest konserwacja najbardziej uszkodzonych zabytków piśmiennych - ksiąg, dokumentów, listów itp., liczących sobie kilkaset lat, sięgających metryką m.in. późnego średniowiecza.

W poniedziałek odbyła się VIII Sesja Mecenatu Skarbów Słowa. Była to okazja do wyróżnienia osób lub instytucji czy organizacji, które swoim wkładem walnie przyczyniają się do zachowywania pamiątek historii.

Tegorocznymi Młośnikami Skarbów Słowa został Mirosław Dobes z Hamburga, Henryk Hejducki z Miejskiej Górki i ks. Mariusz Wieczorkiewicz ze Słupcy. Mecenasami Skarbów Słowa zostali Elżbieta i Jerzy Rosikoniowie z Izabelina (wydawnictwo Rosikon Press) oraz Kosciuszko Hertiage Inc. z Australii (organizacja polonijna). 

Podczas wydarzenia odbyły się także zaplanowane wykłady oraz zaprezentowano zakres i efekty przeprowadzonych prac.

Zainteresowanych inicjatywą zachęcamy do zasięgnięcia informacji: www.mecenat.archidiecezja.pl

 

Zdjęcia: B. Kruszyk / KAI / źródło: archidiecezja.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Marek  Z. wtorek, 23 listopada 2021 07:29 napisane przez Marek Z.

    Marzenko . Ty powinnaś otrzymać z rąk Prezydenta Państwa .. Krzyż Zasługi, za ratowanie skarbów naszej kultury.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane