Jesteś tutaj:Kultura Przeszli szlakiem powstania
niedziela, 14 listopada 2021 15:08

Przeszli szlakiem powstania

 

W minioną sobotę odbył się kolejny spacer, zorganizowany przez Organizację Turystyczną "Szlak Piastowski", podczas której można było przejść się według "powstańczej trasy".

W tym roku organizacja przygotowała zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Gniezna wyjątkową atrakcję - cztery trasy, opowiadające o wybranych dziedzinach historii Grodu Lecha. Wszystkie cztery zostały przygotowane przez regionalistów, a następnie odbyły się tematyczne oprowadzania. Poznać można było dzieje ul. Chrobrego, życiorysy zapomnianych ale przy tym zasłużonych gnieźnian i historie cmentarzy. Teraz przyszedł czas na ostatnią z nich, dotyczącą powstania wielkopolskiego (wszystkie trasy można znaleźć w tym miejscu).

W podróż do przełomu 1918 i 1919 roku zabrał wszystkich Maciej Elantkowski, na co dzień pracownik Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, a przy tym również uczestnik rekonstrukcji historycznych. Trudno jednak tu streszczać wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce w grudniu i styczniu prawie 103 lata temu na terenie Gniezna i okolic. Warto jednak zaznaczyć, że miejsc, które mogą pamiętać te chwile, jest na terenie miasta wciąż bardzo dużo, o czym mogli się przekonać uczestnicy sobotniego oprowadzania.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane