Jesteś tutaj:Kultura Poznawali historię cmentarza św. Piotra
sobota, 02 października 2021 12:00

Poznawali historię cmentarza św. Piotra

 

Historię nekropolii oraz niektórych osób, spoczywających na cmentarzu świętego Piotra, można było poznać podczas piątkowego spaceru organizowanego przez Muzeum.

W ramach kolejnej edycji oprowadzania szlakiem "100 metrów historii", tym razem była okazja do odwiedzenia cmentarza przy ul. Kłeckoskiej. Choć świątynia wznosząca się na jego terenie nosi wezwanie świętych Piotra i Pawła, to w nazewnictwie terenowym na wzgórze przyjęło się mówić Piotrowo. Skrótowo mówi się także na sam cmentarz - św. Piotra. Dla regionalistów są to swojego rodzaju "gnieźnieńskie Powązki", bo można znaleźć tu zarówno zabytkowe nagrobki, mające wyjątkowy charakter, jak i miejsca spoczynku ważnych dla historii Gniezna postaci. 

Na spacer zaprosiło wszystkich Muzeum Początków Państwa Polskiego, które przez ostatni miesiąc koło świątyni miało rozstawioną wystawę opowiadającą o cmentarzach, obyczajach pogrzebowych i wydarzeniach związanych z tą tematyką, a które miały miejsce na przestrzeni dziejów w Grodzie Lecha. Zainteresowanych oprowadzał nikt inny jak Jarosław Mikołajczyk.

Tym razem nie było szumnej, głośnej gwary, wesołych historyjek czy elementów aktorstwa. Za to była refleksja, zaduma i pewne przemyślenia o przemijalności życia. Wyjątkowym akcentem był występ Chóru Męskiego "Szpaki", który zaśpiewał nad grobem śp. Romana Nowaka, zmarłego kilka lat temu dyrygenta i muzyka. Były opowieści o zwykłych postaciach z ludu, takich jak powstańcy wielkopolscy spoczywający na Akropolu Bohaterów, jak i zasłużonych osobach - np. Antonim Karpińskim, Bolesławie Kasprowiczu czy Pelagii Gdeczyk.

Ostatnim akcentem oprowadzania były odwiedziny w Domu Pogrzebowym firmy C. Rosiński, gdzie można było wysłuchać krótkiej historii firmy założonej w 1911 roku oraz zobaczyć nawet wiekowe pamiątki - zdjęcia, nekrologi i dokumenty.

3 komentarzy

  • Link do komentarza pytajnik poniedziałek, 04 października 2021 10:37 napisane przez pytajnik

    Fuksie, oni się pomodlili, a lampki są niepotrzebnym śmieciem szczególnie latem. A w ogóle to nie łazili, a odwiedzali i nie deptali po "zagrabionych" miejscach. Po co piszesz takie wątpliwej wartości komentarze? Nie stać cię na ocenę idei zwiedzania Gniezna i jego ciekawych miejsc, które są w kręgu zainteresowań miejscowych patriotów lokalnych?

  • Link do komentarza Fuks niedziela, 03 października 2021 13:26 napisane przez Fuks

    Łazić łazili, a czy lampkę zapalili i tam gdzie na deptali zagrabili.

  • Link do komentarza uczestnik niedziela, 03 października 2021 12:53 napisane przez uczestnik

    Bardzo ciekawy spacer, jak każde oprowadzanie organizowane przez Muzeum.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane