Jesteś tutaj:Kultura Poznawali historię zapomnianych gnieźnianek
wtorek, 14 września 2021 13:09

Poznawali historię zapomnianych gnieźnianek

 

Pierwsza biegła sądowa, najbardziej znana czarownica spalona na stosie w Gnieźnie i inne zapomniane kobiety, które zapisały się na kartach historii Gniezna, można było poznać podczas sobotniego zwiedzania z Dawidem Jungiem.

Kilka tygodni temu Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" zaprezentowała trzy nowe trasy turystyczne po Gnieźnie, z których każda zanurzona jest w innym okresie dziejowym miasta lub opowiada o wybranych historiach lub postaciach. Teraz w ramach całego przedsięwzięcia odbyło się pierwsze oprowadzanie - Znani Nieznani. Jej autorem jest Dawid Jung, a w swojej treści zawarł on losy prawie 30 osób, których życiorysy zasługują na opowiedzenie i poznanie - często są to ciekawostki, a niekiedy także gotowe scenariusze na film.

Podczas sobotniego, autorskiego oprowadzania, przewodnik skupił się jednak na samych kobietach, a więc było można posłuchać m.in. o Katarzynie Lenartowej, pierwszej biegłej sądowej, która w 1552 roku zeznawała przed wymiarem sprawiedliwości jako akuszerka. Była też Dorota Paluszka, kobieta oskarżona o czary i spalona na stosie w 1619 roku, o której później tworzono wiersze oraz pojawiła się także historia Anny i Władysława, polskiej, średniowiecznej wersji "Romea i Julii", których losy działy się w XVI wieku.

Kolejne zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się już na początku października - tym razem będzie okazja poznać historię ul. Chrobrego. Więcej informacji wkrótce.

Zobacz także: Nowe szlaki po Gnieźnie

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane