Jesteś tutaj:Kultura Kroniki szkolne trafiły do archiwum
piątek, 19 marca 2021 08:56

Kroniki szkolne trafiły do archiwum

 
Przekazywanie kronik szkolnych Przekazywanie kronik szkolnych

Nietypowe źródło informacji, które może w sobie zawierać unikalny zasób wiedzy o życiu codziennym, trafiło do zasobów Archiwum Państwowego w Gnieźnie.

Kroniki szkolne, które obecnie w większości miejsc nie są prowadzone, dawniej stanowiły swojego rodzaju zapis dziejów każdej placówki. Niemal każda z istniejących na terenie powiatu gnieźnieńskiego posiadała swoją własną, w której notowano najważniejsze wydarzenia nie tylko mające miejsce w szkole, ale także w najbliższej okolicy. Toteż nic dziwnego, że dzisiaj po wielu latach mogą stanowić wyjątkową wartość historyczną dla naszego regionu.

W tym tygodniu do gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu trafiły kolejne kroniki szkolne - tym razem ze Szkoły Podstawowej w Głębokim oraz Sławnie. To już kolejne przekazanie tego typu dokumentów w ciągu ostatnich kilku lat. Kronika Szkoły w Głębokim prowadzona była od 1945 r ale zawiera opisy z posadowienie szkoły od roku 1908 r. Dokument pochodzący ze Sławna jest nieco młodszy, ale również stanowi wartość historyczną.

O tym, że kroniki szkolne stanowią wyjątkowe źródło informacji, można się przekonać dzięki wydanej kilka lat temu publikacji, opowiadającej o życiu mieszkańców naszego powiatu w okresie I wojny światowej. Publikacja "Codzienność lat 1914-1918 na Ziemi Gnieźnieńskiej w świetle kronik szkolnych" autorstwa Marka Szczepanaka i Grażyny Tyrchan pokazała, że nawet tak niepozorne dokumenty, mogą stanowić dobry materiał do tego, by poznać nieznany i w zasadzie długo zapomniany okres dziejów.

Stąd też jako redakcja przyłączamy się do apelu Urzędu Gminy Kiszkowo: - Szanowni mieszkańcy jeśli gdzieś na strychach lub piwnicach znajdziecie jakieś stare dokumenty to ich nie wyrzucajcie. Nie mają one wartości materialnej ale mogą okazać się bezcenne z punku widzenia lokalnej historii naszych małych miejscowości.

Każdy, kto posiada nie tylko kroniki szkolne, ale także dokumenty lub gazety czy zdjęcia, mogące mieć wartość historyczną, a nie wie co z nimi zrobić, powinien się kontaktować bezpośrednio z Archiwum Państwowym w Poznaniu oddział w Gnieźnie. Wyrzucenie takich dokumentów spowoduje, że utracone zostaną one bezpowrotnie.

źródło: Gmina Kiszkowo

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane