niedziela, 03 stycznia 2021 17:35

Pierwszy pełnometrażowy film o powstaniu wielkopolskim

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej, który swoją premierę miał 27 grudnia 2020 roku, w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Producentem filmu jest Fundacja Obywatelska „BAZAR”, a koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję. „Zwycięstwo…” to fabularyzowany dokument, pokazujący przygotowania i walkę Wielkopolan oraz mieszkańców Kujaw, Pałuk i Krajny w Powstaniu Wielkopolskim. W dokumencie zobaczymy aktorów, odgrywających postaci historyczne (wśród nich są również gnieźnianie), związane z wielkopolskim zrywem, m.in. Pawła Hadyńskiego w roli Jana I. Paderewskiego, Mieczysława Hryniewicza w roli Władysława Seydy czy Bogdana Ferenca jako Wojciecha Korfantego.

Dodatkowym walorem filmu są niepublikowane dotąd materiały archiwalne, udział grup rekonstrukcyjnych oraz wypowiedzi historyków, m.in. prof. Janusza Karwata i prof. Zbigniewa Pilarczyka. Cenne są też wspomnienia wnuków trzech Powstańców: Stanisława Taczaka, Wincentego Wierzejewskiego oraz Pawła Cymsa.

Film można obejrzeć w sieci tylko do 8 stycznia 2021 roku na stronie 27grudnia.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza MaX niedziela, 03 stycznia 2021 18:25 napisane przez MaX

    Występują też rekonstruktorzy z Gniezna ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane