Jesteś tutaj:Kultura Szlakiem historii, którymi żyło przedwojenne Gniezno
wtorek, 15 września 2020 10:20

Szlakiem historii, którymi żyło przedwojenne Gniezno

  Materiał prasowy

W minioną niedzielę zainteresowani mogli się udać w wycieczkę szlakiem miejsc, w których rozgrywały się różne historie zawarte na stronach "Mrocznego Gniezna".

Nie ma kamienicy, w której młody mężczyzna zastrzelił swoją narzeczoną. Nie ma już też domu, w którym mieszkała oszustka matrymonialna "hrabina" Helena Dunin-Markiewicz. Istnieje ostatni fragment fabryki szkła i luster, gdzie doszło do podwójnego morderstwa. Są jednak i takie miejsca, jak kamienice, oficyny czy nawet wiekowe drzewa, które gdyby mogły mówić, opowiedziałyby historie, zawarte na stronach "Mrocznego Gniezna". Właśnie ich szlakiem udali się uczestnicy niedzielnego oprowadzania w centrum miasta. 

Początek i koniec wycieczki, poprowadzonej przez autora publikacji, miał miejsce w rejonie kojarzonym jak najbardziej pozytywnie - Parku im. T. Kościuszki oraz brzegu Jeziora Jelonek. W tym pierwszym przypadku jednak łączyło się to z historią małej Moniki, która właśnie w zieleńcu niedaleko dworca kolejowego została uprowadzona przez kobietę, a która następnie przekazała ją przyszłemu zwyrodniałemu oprawcy - Konstantemu Stawniakowi. Spotkanie kończyło się przed wejściem do dawnego ogrodu restauracji "Wenecja", gdzie rozegrał się dramat lokalnej celebrytki - artystki akrobatycznej Marii Tolińskiej, której odrzucone uczucia do jednego z orkiestrantów znalazły swoje ujście w nurtach Jeziora Jelonek. Po drodze były miejsca naznaczone skandalami obyczajowymi, tragediami, ale też wiedzą o mieście - chociażby w których budynkach funkcjonowały komisariaty przedwojennej Policji Państwowej.

Mimo iż pogoda tego dnia (wyjątkowa jak na połowę września) zachęcała do pobytu na działce lub poza miastem, to w wycieczce zdecydowało się uczestniczyć kilkudziesięciu gnieźnian. Wśród nich nie brakowało osób, które zdecydowały się dopiero po oprowadzaniu na zakup książki lub też... byli krewnymi bohaterów tej publikacji, chętnie dzielącymi się swoimi spostrzeżeniami na temat opisanych w publikacji wydarzeń. 

Po oprowadzaniu uczestnicy zostali zaproszeni na dwa ciekawe wydarzenia, które odbywały się jeszcze tego niedzielnego wieczoru - oprowadzanie po Karei połączone z otwarciem wystawy oraz promocję książki Irminy Kosmali w Latarni na Wenei.


Zainteresowanym przypominamy, że cały czas istnieje możliwość zakupu książki:

  •  Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
  •  Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)
  •  Sklep Papierniczy ALFA, ul. Wyszyńskiego 23 (naprzeciwko targu)
  •  Salon Ślubny, Bednarski Rynek 1 
  •  Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
  •  Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)

​Nie mieszkasz w Gnieźnie i chciałbyś zamówić książkę przez Internet? Można ją zdobyć na stronie Wydawnictwa VIPART. Dodatkowe pytania o książkę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane