Jesteś tutaj:Kultura „Każdy z nas nosi w sobie zarzewie własnej książki”
poniedziałek, 14 września 2020 16:21

„Każdy z nas nosi w sobie zarzewie własnej książki”

 
Irmina Kosmala Irmina Kosmala fot. Anna Farman

Ostatni akcent tegorocznej edycji "Pretekstów" był okazją do zaprezentowania debiutu prozatorskiego gnieźnianki Irminy Kosmali. W minioną niedzielę opowiedziała o założeniach swojej publikacji, wydanej wiosną 2020 roku pt. "Złuda".

Pewnej listopadowej nocy tajemnicza kobieta prosi kapłana, by ją wyspowiadał. Zaskoczony nagłym wtargnięciem nieznajomej do pustego kościoła duchowny zgadza się, gdy dociera do niego, że popełniła jeden z najcięższych grzechów. Spowiedź kobiety przeradza się z czasem w dramatyczną opowieść. Po przywołaniu kolejnych wypadków z jej życia kapłan domyśla się, że wybrała go nieprzypadkowo, pragnąc uzyskać odpowiedź na pytanie o niezawinioną winę... - tak zaczyna się opis publikacji, która na rynku wydawniczym ukazała się w marcu tego roku, ale która nie mogła zostać oficjalnie zaprezentowana szerszemu gronu z uwagi na sytuację, która jest wszystkim dobrze znana. Mimo to, debiutancka książka Irminy Kosmali pt. "Złuda", dotykająca problemy natury ludzkiej i poruszająca się na pograniczu filozofii, już znalazła swoich odbiorców. Teraz, w ramach Festiwalu Literackiego "Preteksty", miała miejsce promocja tejże publikacji.

- Jest to osoba, która jest wielkim promotorem literatury naszego miasta. Od wielu lat działa jako założyciel, pomysłodawca i kierownik Kuźni Literackiej, która działa niezwykle na tym polu, promuje młodych i starszych autorów, tworząc "mikroflorę literacką" naszego miasta, a od niedawna też pisze książki - zapowiedział spotkanie Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Samą rozmowę z autorką poprowadziła Agnieszka Lange.

- Tylu ilu nas tu siedzi na tym spotkaniu, tyle też pewnie będzie opinii na temat tej książki. Przekonałam się o tym już w marcu, kiedy rozpoczęła się jej dystrybucja, dość niefortunna, bo wtedy zaczęła się pandemia i nastąpiły te okoliczności, że nie mogliśmy się spotkać w marcu, kiedy zaplanowano promocję. Samą książkę napisałam w pół roku, ale sam pomysł na jej stworzenie powstał w mojej głowie już 14 lat temu, a więc był to długotrwały proces - przyznała Irmina Kosmala, dodając iż aby napisać publikację, potrzebna była odwaga do tego, by w końcu tego dokonać: - Każdy z nas nosi w sobie zarzewie własnej książki - mówiła, wskazując iż wszyscy mogą odkryć w sobie potrzebę przelania swoich myśli na papier, aby w końcu zdjąć je z siebie. Jak przyznała autorka "Złudy", długotrwały proces powstawania publikacji wynikał z jej strony z powodu chęci jeszcze głębszego poznania tematu. 

- Moim zamierzeniem było, żeby pokazać, że każdy z nas żyje w świecie pozoru, ale to życie w świecie pozoru jest dobre. Każdy z nas ma prawo do swojej fantazji, swoich marzeń - to się nazywa nadzieją. Kiedyś usłyszałam taką myśl, że nadzieja to matka, która nie boi się rzucać myśli w daleką przyszłość.  Zatem grot nadziei wybiega w przyszłość. Złuda też jest nadzieją, ale ma odcień pejoratywny - to nie jest ta optymistyczna nadzieja, ale ta negatywna, a przy tym ma dwa groty - skierowany w przeszłość i przyszłość. Złuda dotyczy tego, co może się wydarzyć, ale łudzimy się bez sensu, bo wiemy, że jest niemożliwe to, czego pragniemy i tracimy na te złudzenia czas. Wybiega ona też w przeszłość i żałujemy czegoś, czego nie zrobiliśmy - przyznała Irmina Kosmala.

Po spotkaniu była okazja do zakupienia książki autorki wraz z autografem. Wydarzeniu towarzyszyła także obecność innych twórców - Krzysztofa Szymoniaka, Dawida Junga oraz Rafała Wichniewicza. Samą publikację Irminy Kosmali pt. "Złuda" można zakupić m.in. w księgarni na os. Jagiellońskim oraz za pośrednictwem Wydawnictwa VIPART.

Zdjęcia: Anna Farman

1 komentarz

  • Link do komentarza KarneolRecordingStudio poniedziałek, 14 września 2020 16:54 napisane przez KarneolRecordingStudio

    Powstał także Gnieźnieński projekt audiobook na podstawie książki Mariusza Borowiaka, pt. 'Na Tropie Zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939r.' Autor pochodzi z Gniezna, lektor jest aktorem Teatru Fredry w Gnieźnie a materiał audio został nagrany w Gnieźnieńskim studiu nagrań KARNEOL Recording Studio. Wszystkich miłośników historii zapraszam do zapoznania się z tym projektem oraz do wsparcia wydania audiobooka. Na FB jako @AudioMixMastering

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane